Սաուդյան Արաբիան ցանկանում է իշխանափոխություն հրահրել Կատարում. Դոհա
Սաուդյան Արաբիան ճնշում է գործադրում Դոհայի վրա, որպեսզի իշխանափոխություն հրահրի Կատարում: Այս մասին հայտարարել է Կատարի արտգործնախարար Մուհամմադ բեն Աբդուրահման Ալ Թանին CNBC հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։
«Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են սաուդյան իշխանությունները խոսում իշխանության փոխման մասին։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են պաշտոնյաները հրահրում մարդկանց դուրս գալու և բողոքելու սեփական կառավարության դեմ, այդ իսկ պատճառով խոսքը գնում է վարչակարգի փոխման մասին», - ասել է նա։
Հունիսի 5-ին Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն, Եգիպտոսն ու Բահրեյնը խզել էին դիվանագիտական կապերը Դոհայի հետ, իսկ ավելի ու դադարեցրել տրանսպորտային հաղորդակցությունը և տնտեսական պատժամիջոցներ սահմանել: Այս երկրները Կատարին մեղադրում են ահաբեկչությանն աջակցելու և իրենց ներքին գործերին միջամտելու մեջ։

Доха: Саудовская Аравия пытается спровоцировать смену власти в Катаре
Саудовские власти оказывают давление на Катар с тем, чтобы добиться смены власти в этом государстве. С таким заявлением выступил катарский министр иностранных дел Мухаммед бен Абдель Рахман Аль Тани в интервью американскому телеканалу CNBC, передает ТАСС.
"Мы видим, что их [Саудовской Аравии] официальные лица в правительстве говорят о смене режима. Мы видим, что их чиновники говорят о протестах и подстрекают людей к тому, чтобы они протестовали против своих властей, так что речь идет о смене режима", - сказал министр. По его мнению, власти Саудовской Аравии пытаются дестабилизировать ситуацию в Катаре.
5 июня Саудовская Аравия, ОАЭ, Бахрейн и Египет заявили о разрыве дипломатических отношений с Катаром, обвинив Доху в поддержке терроризма и вмешательстве в их внутренние дела, за этим последовали экономические санкции и транспортная блокада эмирата.