Նախագահը հրավիրել է խորհրդակցություն 2018թ. հոբելյանական միջոցառումների վերաբերյալ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք երեք խոշոր հոբելյանական միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի ու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը քննարկելու նպատակով, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հիշյալ միջոցառումների նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ավելի վաղ Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծվել են հանձնաժողովներ, հաստատվել են դրանց անհատական կազմերը, և հանձնաժողովներին տրվել են հանձնարարականներ:
Խորհրդակցության սկզբում Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ երեք միջոցառումներն էլ ունեն առանձնահատուկ նշանակություն և պետք է անցնեն անթերի՝ կազմակերպչական շատ բարձր մակարդակով: «Ըստ էության, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կլինի Հայաստանի անկախացումից հետո ամենախոշոր միջոցառումը՝ աշխարհի ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների, բարձրաստիճան բազմաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ենթադրվում է, որ 100-ից ավելի պատվիրակություններ և մինչև հինգ տասնյակ պետությունների ղեկավարներ կմասնակցեն գագաթնաժողովին: Սա մեծ միջոցառում է, որի սահուն կազմակերպումը պետք է վկայի մեր պետական մարմինների կայացվածության մասին»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Երևանում 2018թ. հոկտեմբերի 11-12-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների և դրանց վերաբերյալ Նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը: Օրակարգի հաջորդ հարցի՝ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը զեկուցել է պաշտպանության նախարար, հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Երևանի քաղաքապետ, պետական հաջորդ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը զեկուցել է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Հանրապետության Նախագահը խորհրդակցության արդյունքում հանձնարարել է երկշաբաթյա ժամկետում ամփոփել շահագրգիռ մարմիններից ստացված բոլոր առաջարկությունները և ներկայացնել հոբելյանական միջոցառումների մանրամասն ծրագրերը՝ կատարման պատասխանատուներով և ֆինանսական հստակ հաշվարկներով: Նախագահի կողմից տրվել են նաև կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ:

Президент Армении созвал совещание по поводу намеченных в 2018 год крупных мероприятий
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание, чтобы обсудить ход подготовительных работ по трем крупным мероприятиям, проведение которых намечено в Армении в 2018 году: саммит Франкофонии, 100-летие Республики Армения и Майских героических сражений 2800-летие основания Еревана, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Ранее, с целью организации работ по подготовке и проведению упомянутых мероприятий, указами президента Республики были созданы комиссии, утвержден их личный состав и комиссиям даны поручения.
В начале совещания президент Саргсян подчеркнул, что все три мероприятия имеют особое значение и должны быть проведены безукоризненно, на очень высоком организационном уровне. "По сути, саммит Франкофонии станет самым крупным со времени обретения Арменией независимости мероприятием, при участии глав государств Франкофонии, многочисленных делегаций высокого уровня. Предполагается, что более 100 делегаций и до пятидесяти глав государств примут участие в саммите. Это большое мероприятие, гладкая организация которого должна свидетельствовать о состоятельности наших государственных органов", - сказал президент Республики.
О ходе подготовки к намеченному на 11-12 октября 2018 года в Ереване саммиту Франкофонии и выполнения поручений президента относительно подготовительных работ доложил министр иностранных дел, заместитель председателя созданной указом президента Республики комиссии Эдвард Налбандян. Следующий вопрос повестки - ход подготовительных работ по проведению мероприятий, посвященных 100-летию Республики Армения и Майских героических сражений, доложил министр обороны, заместитель председателя юбилейной комиссии Виген Саргсяна. Мэр Еревана, заместитель председателя следующей государственной комиссии Тарон Маргарян доложил о подготовительных работах к юбилейным мероприятиям 2800-летия основания Еревана.
Президент Республики по итогам совещания поручил в трехнедельный срок обобщить все предложения, полученные от заинтересованных органов, и представить подробные программы мероприятий, с указанием ответственных за выполнение и чёткими финансовыми расчетами. Со стороны президента дан также ряд поручений, связанных с организационными работами.