Արցախի զինծառայող Հրաչ Ավետիսյանն ինքնասպանություն է գործել. ՀՀ քննչական կոմիտե
Երկրորդ կայազորային քննչական բաժնում ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հրաչ Արարատի Ավետիսյանի մահվան՝ էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ։ Այս մասին նշվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ֆեյսբուքյան էջում:
«Զինծառայողը հրազենային վնասվածքն ստացել է 20.10.2017թ.՝ ժամը 17։20-ի սահմաններում՝ գլխի ճակատային շրջանում։
Քննությամբ բավարար փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ զինծառայողը հրազենային վնասվածքն ստացել է իրեն ամրակցված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգից ճակատի շրջանին կրակոց արձակելու հետևանքով։ Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, այդ թվում ականատես վկաներ։ Զինծառայող Հ.Ավետիսյանը զինակիցների կողմից անմիջապես տեղափոխվել է Ստեփանակերտի զինհոսպիտալ, սակայն ճանապարհին մահացել է:
Դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ դեպքից օրեր առաջ զինծառայողի հետ վիճաբանել և բռնություն է կիրառել նույն զորամասի մեկ այլ զինծառայող։
Ստորադասության հարաբերությունների բացակայության դեպքում զինծառայողների փոխհարաբերությունների կանոնագրքային կանոնները խախտելու կասկածանքով ձերբակալվել է նույն զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային։

Установлены обстоятельства гибели второго солдата в Арцахе
В результате следственных мероприятий был установлен ряд существенных обстоятельств гибели военнослужащего срочной службы, рядового Грача Араратовича Аветисяна, сообщает Sputnik Армения со ссылкой на пресс-службу Следственного комитета Армении.
Согласно информации, предоставленной СК, военнослужащий получил огнестрельное ранение головы 20 октября, примерно в 17:20.
Следствие выяснило, что солдат получил огнестрельное ранение из закрепленного за ним автомата АК-74, получив пулевое ранение в лобной части головы.  Аветисян был немедленно доставлен в Степанакертскую больницу, но по дороге скончался.
"В результате широкомасштабных следственных действий, направленных на обеспечение всестороннего объективного расследования всех обстоятельств дела, выяснилось, что за несколько дней до инцидента произошла ссора между ним и другим солдатом той же воинской части, который применил насилие к военнослужащему", - говорится в заявлении.
По подозрению в нарушении уставных отношений был задержан солдат срочной обязательной службы той же воинской части.
Ранее сообщалось, что в Карабахе в пятницу погибли двое военнослужащих Армии обороны — Арам Хачатрян 1998 года рождения и Грач Аветисян 1997 года рождения. В убийстве солдата срочной службы Арама Хачатряна 1998 года рождения подозревается его сослуживец.