Նախագահն ընդունել է Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին, ով Երևան է ժամանել Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում. հոկտեմբերի 20-24-ը մայրաքաղաքում միջոցառումներ են անցկացվում հիշարժան այդ հոբելյանի կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին՝ Հանրապետության Նախագահը հանդիպման առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Միաբանության 300-ամյակի առթիվ՝ ընդգծելով այն անփոխարինելի և հսկայական դերակատարությունը, որ հիմնադրվելուց ի վեր ունեցել է Մխիթարյան միաբանությունը՝աշխարհին հայտնի դառնալով որպես հոգևոր, ուսումնակրթական, գրական, գիտամշակութային կենտրոն: Նախագահի խոսքով՝ երեք դար առաջ հայ մտքի հոգևոր հսկա Մխիթար Սեբաստացու հիմնած հաստատությունը Սուրբ Ղազար կղզում գործունեություն սկսելու պահից ի վեր բացառիկ մեծ ավանդ է ներդրել հայապահպանության գործում, որի վկայություններից են Միաբանության վանական համալիրում պահվող՝ հայ մշակութային ժառանգության մաս կազմող բազմաթիվ ձեռագրերն ու մատյանները, որոնք նաև համաշխարհային քաղաքակրթության նմուշներ են:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Իտալիա և Ավստրիա իր այցելությունների ընթացքում աշխատում է բաց չթողնել առիթը և մեծագույն հաճույքով այցելում է Վենետիկի և Վիեննայի Մխիթարյան միաբանության հաստատություններ:
Նախագահն անհրաժեշտություն է համարել, որպեսզի Միաբանությունը շարունակի իր արդյունավետ գործունեությունը և ընդգծել, որ ցանկացած դժվարություն, առաջացող խնդիրներ հնարավոր է լուծել միայն Հայաստան-սփյուռք սերտ համագործակցությամբ, որի պատրաստակամությունը երկուստեք կա:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի բեղուն գործունեությունը՝ ուղղված հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային ժառանգությունն աշխարհին ճանաչելի դարձնելուն, հայապահպանությանն ու սերունդների կրթությանը:
Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ և քաջալերող խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ հայրենիքի ամուր թիկունքը մշտապես զգալը շատ կարևոր է: Նա ջերմությամբ է հիշել Նախագահի այցելությունները Միաբանության հաստատություններ և հույս հայտնել, որ նման առիթներ առաջիկայում ևս կլինեն: «Միասնաբար, ձեռք ձեռքի տված միաբանությունն իր անդամների և նաև բարեկամների հետ Ձեր՝ մեծարգո՛ Նախագահ և Վեհափառ Տիրոջ բարձր հովանու ներքո պետք է ջանա 300-ամյակի հոբելյանական տարին պատշաճ անցկացնել»,- նշել է Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:

Президент РА принял посланника Конгрегации Мхитаристов Преосвященного Архиепископа Левона Зекияна
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял посланника Венецианской Конгрегации Мхитаристов, предстоятеля Турецкой епархии Армянской Католической церкви Преосвященного Архиепископа Левона Зекияна, который прибыл в Ереван в рамках мероприятий, посвященных 300-летию создания Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря: 20-24 октября в столице проводятся мероприятия в связи с этим знаменательным юбилеем.
Приветствуя гостя и членов сопровождающей его делегации президент Республики, пользуясь случаем встречи еще раз поздравил с 300-летием Конгрегации, подчеркнув ту незаменимую и громадную роль, которую со времени основания имела Конгрегация Мхитаристов, став известной миру как духовный, учебно-образовательный, литературный и научно-культурный центр. По словам президента, организация, основанная три века назад духовным гигантом армянской мысли Мхитаром Себастаци, с момента начала своей деятельности на острове Святого Лазаря внесла исключительно большой вклад в дело сохранения армянства, свидетельством чему являются хранимые в монастырском комплексе Конгрегации и составляющие часть армянского культурного наследия многочисленные рукописи и манускрипты, которые также являются общемировыми цивилизационными ценностями.
Серж Саргсян отметил, что в ходе его визитов в Италию и Австрию старается не упустить случай и с превеликим удовольствием посещает учреждения Конгрегации Мхитаристов в Венеции и в Вене.
Президент счел необходимостью, чтобы Конгрегация продолжала свою плодотворную деятельности и подчеркнул, что любую сложность, возникающие проблемы можно решить только при тесном сотрудничестве Армения-Диаспора, готовность к чему существует обоюдно.
Президент Республики высоко оценил плодотворную деятельность преосвященного Архиепископа Левона Зекияна, направленную на то, чтобы сделать духовное, культурное наследие армянского народа известным миру, а также на сохранение армянства и образование поколений.
Преосвященный Архиепископ Левон Зекиян выразил благодарность президенту Республики за теплые слова, подчеркнув, что постоянно чувствовать крепкую поддержку отечества очень важно. Он с теплотой вспомнил посещения президентом Конгрегации Мхитаристов и выразил надежду, что подобные поводы будут и в будущем. "Вместе, рука об руку, Конгрегация со своими членами и также друзьями, под Вашим, многоуважаемый президент, и Верховного Патриарха высоким покровительством, будет стараться достойно провести юбилейный год 300-летия", - отметил Архиепископ Левон Зекиян.