Նախագահն ընդունել է Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանին, ով Երևան է ժամանել Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում. հոկտեմբերի 20-24-ը մայրաքաղաքում միջոցառումներ են անցկացվում հիշարժան այդ հոբելյանի կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին՝ Հանրապետության Նախագահը հանդիպման առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորել է Միաբանության 300-ամյակի առթիվ՝ ընդգծելով այն անփոխարինելի և հսկայական դերակատարությունը, որ հիմնադրվելուց ի վեր ունեցել է Մխիթարյան միաբանությունը՝աշխարհին հայտնի դառնալով որպես հոգևոր, ուսումնակրթական, գրական, գիտամշակութային կենտրոն: Նախագահի խոսքով՝ երեք դար առաջ հայ մտքի հոգևոր հսկա Մխիթար Սեբաստացու հիմնած հաստատությունը Սուրբ Ղազար կղզում գործունեություն սկսելու պահից ի վեր բացառիկ մեծ ավանդ է ներդրել հայապահպանության գործում, որի վկայություններից են Միաբանության վանական համալիրում պահվող՝ հայ մշակութային ժառանգության մաս կազմող բազմաթիվ ձեռագրերն ու մատյանները, որոնք նաև համաշխարհային քաղաքակրթության նմուշներ են:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Իտալիա և Ավստրիա իր այցելությունների ընթացքում աշխատում է բաց չթողնել առիթը և մեծագույն հաճույքով այցելում է Վենետիկի և Վիեննայի Մխիթարյան միաբանության հաստատություններ:
Նախագահն անհրաժեշտություն է համարել, որպեսզի Միաբանությունը շարունակի իր արդյունավետ գործունեությունը և ընդգծել, որ ցանկացած դժվարություն, առաջացող խնդիրներ հնարավոր է լուծել միայն Հայաստան-սփյուռք սերտ համագործակցությամբ, որի պատրաստակամությունը երկուստեք կա:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանի բեղուն գործունեությունը՝ ուղղված հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային ժառանգությունն աշխարհին ճանաչելի դարձնելուն, հայապահպանությանն ու սերունդների կրթությանը:
Գերաշնորհ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ և քաջալերող խոսքերի համար՝ ընդգծելով, որ հայրենիքի ամուր թիկունքը մշտապես զգալը շատ կարևոր է: Նա ջերմությամբ է հիշել Նախագահի այցելությունները Միաբանության հաստատություններ և հույս հայտնել, որ նման առիթներ առաջիկայում ևս կլինեն: «Միասնաբար, ձեռք ձեռքի տված միաբանությունն իր անդամների և նաև բարեկամների հետ Ձեր՝ մեծարգո՛ Նախագահ և Վեհափառ Տիրոջ բարձր հովանու ներքո պետք է ջանա 300-ամյակի հոբելյանական տարին պատշաճ անցկացնել»,- նշել է Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:

The RA President Serzh Sargsyan received today High Representative of Mekhitarist Congregation of Venice, Primate of the Armenian Catholic Archeparchy of Istanbul, Turkey, His Eminence Archbishop Lévon Zékiyan, who arrived in Yerevan to attend the events dedicated to the 300th anniversary of the Mekhitarist Congregation of Saint Lazarus Island, which will be celebrated on October 20-24 in Yerevan, the press service of the RA President informs.
Welcoming the delegation, the President of Armenia congratulated them once again on the Congregation’s 300th anniversary. Serzh Sargsyan appreciated the highly valuable and enormous role that the Mekhitarist Congregation has played since its inception as a spiritual, educational, literary, scientific and cultural center.
As the President pointed out, the institution founded three centuries ago by the spiritual genius of Armenian thought Mekhitar Sebastatsi has made an exceptional contribution to the preservation of the Armenian identity since the beginning of its activities on the Saint Lazarus Island as evidenced by numerous manuscripts and records of the Armenian cultural heritage kept in the monastic complex, which are unique samples of human civilization.
Serzh Sargsyan noted that while visiting Italy and Austria, he tries not to miss the opportunity to call at the Venice and Vienna institutions of the Mekhitarist Congregation. The President considered it necessary for the Congregation to continue with their fruitful activities and underscored that challenges and problems could only be addressed through close Homeland-Diaspora cooperation, for which there is mutual willingness.
President Sargsyan highly assessed the noble activities of His Eminence Archbishop Lévon Zékiyan aimed at making the Armenian spiritual and cultural heritage recognizable to the world, preserving the Armenian identity and educating the generations.
His Eminence Archbishop Lévon Zékiyan thanked the President for his kind remarks, stressing the need for having Homeland’s strong backing at every moment. He said to have kept warm recollections of RA President’s visits to different Mekhitarist institutions and expressed the hope that such occasions would be enjoyed in the future as well.
"Together with its members and friends, the Congregation will endeavor under the auspices of Your Excellency and the Supreme Patriarch to properly mark the jubilee year of 300th Anniversary," Archbishop Lévon Zékiyan said.
The interlocutors availed themselves of the opportunity to discuss issues relevant to Armenian Catholic community in Turkey.