Ֆրանսիայի նախագահը կպարգևատրի Հրանտ Դինքի այրուն
Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամը հակամարտությունների կանխարգելման համար արժանացել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի միջազգային հիմնադրամի մրցանակին:
«Հրանտ Դինքի հիմնադրամը կարևոր դեր է խաղում Թուրքիայի ժողովրդավարացման գործընթացում: Հիմնադրամի նախաձեռնություններն ու նախագծերը նպաստում են ԶԼՄ-ներում ատելության արմատախիլ անելուն  և հակամարտությունների կանխարգելմանը, ինչը հատկապես կարևոր է հիմա, երբ հարյուր հազարավոր փախաստականներ են ժամանում Թուրքիա», - ասվում է ֆրանսիական հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում:
Պարգևատրման արարողությունը կկայանա նոյեմբերի 23-ին Փարիզում: Հիմնադրամի ղեկավար, Հրանտ Դինքի այրի Ռաքելին մրցանակը կհանձնի Ֆրանսիայի գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Հրանտ Դինիք անվան հիմնադրամը ստեղծվել է 2007 թվականին և նախագծեր է իրականացնում մշակույթի, կրթության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:

Президент Франции вручит награду вдове турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка
Фонд имени Гранта Динка удостоен премии за предотвращение конфликтов, ежегодно присуждаемой международным фондом бывшего президента Франции Жака Ширака, передает РУСАРМИНФО.
"Фонд имени Гранта Динка играет важную роль в процессе демократизации Турции. Инициативы и проекты фонда способствуют искоренению ненависти в СМИ и предотвращению конфликтов, что особо важно в период, когда сотни тысяч беженцев проходят по территории Турции", - говорится в пресс-релизе французского фонда.
Церемония награждения состоится 23 ноября в Париже. Награду руководителю фонда, вдове известного турецкого журналиста армянского происхождения Гранта Динка Ракель вручит президент Франции Эммануэль Макрон.
Фонд имени Гранта Динка был создан в 2007 году после убийства главного редактора армяно-турецкой газеты «Агос». Носящий имя известного журналиста фонд осуществляет проекты в сферах культуры, образования и защиты прав человека.