ՆԱՏՕ. ռուսական С-400 համակարգերի գնումը կխանգարի Թուրքիային ինտեգրվել դաշինքին
ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի ղեկավար գեներալ Պյոտր Պավելը նախազգուշացրել է Թուրքիային այն հետևանքների մասին, որոնց նա կարող է բախվել ռուսական С-400 համակարգեր ձեռքբերելու դեպքում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Զինվորականի խոսքով, ռուսական համակարգերի գնումը կխանգարի Անկարային ինտեգրվել դաշինքի հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համակարգին: «Ինքնիշխանության սկզբունքն անկասկած գործում է ռազմամթերքներ ձեռքբերելիս: Սակայն այս դեպքում երկիրը պետք է կրի նաև այն ռիսկերը, որոնց նման քայլը կարող է հանգեցնել», - հստակեցրել է Պյոտր Պավելը:
Նա հավելել է, որ քանի դեռ Անկարան վերջնական չի ստորագրել Մոսկվայի հետ համաձայնագիրը, դաշինքի շրջանակներում անհրաժեշտ է անցկացնել քննարկումներ վերոնշյալ գործարքի նպատակահարմարության վերաբերյալ:

NATO Warns Turkey of Consequences for Russia's S-400 Purchase
According to the official, it will prevent Turkey from becoming part of any integrated air defence system with NATO allies.
"The principal of sovereignty obviously exists in acquisition of defence equipment, but the same way that nations are sovereign in making their decision, they are also sovereign in facing the consequences of that decision," Pavel said Wednesday, as quoted by Defense News magazine.
In addition, the official noted that the deployment of S-400 systems to Turkey without integrating them into NATO missile defence systems will also create "challenges for allied assets potentially deployed onto the territory of that country."