ՆԱՏՕ. ռուսական С-400 համակարգերի գնումը կխանգարի Թուրքիային ինտեգրվել դաշինքին
ՆԱՏՕ-ի ռազմական կոմիտեի ղեկավար գեներալ Պյոտր Պավելը նախազգուշացրել է Թուրքիային այն հետևանքների մասին, որոնց նա կարող է բախվել ռուսական С-400 համակարգեր ձեռքբերելու դեպքում, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Զինվորականի խոսքով, ռուսական համակարգերի գնումը կխանգարի Անկարային ինտեգրվել դաշինքի հակաօդային պաշտպանության ընդհանուր համակարգին: «Ինքնիշխանության սկզբունքն անկասկած գործում է ռազմամթերքներ ձեռքբերելիս: Սակայն այս դեպքում երկիրը պետք է կրի նաև այն ռիսկերը, որոնց նման քայլը կարող է հանգեցնել», - հստակեցրել է Պյոտր Պավելը:
Նա հավելել է, որ քանի դեռ Անկարան վերջնական չի ստորագրել Մոսկվայի հետ համաձայնագիրը, դաշինքի շրջանակներում անհրաժեշտ է անցկացնել քննարկումներ վերոնշյալ գործարքի նպատակահարմարության վերաբերյալ:

НАТО: покупка российских систем помешает Анкаре интегрироваться в альянс
Глава Военного комитета НАТО генерал Петр Павел предупредил Турцию о последствиях, с которыми она может столкнуться в случае приобретения российских комплексов ПВО С-400, передает Lenta.ru.
По словам военного, покупка российских систем помешает Анкаре интегрироваться в общую систему противовоздушной обороны альянса. «Принцип суверенитета, безусловно, действует при приобретении оборонного вооружения. Но в этом случае страна должна нести и суверенные риски, которые подобный шаг влечет», — уточнил свою позицию Павел.
Он также добавил, что пока Анкара не подписала окончательное соглашение с Москвой, в рамках альянса необходимо провести дискуссию относительно целесообразности данной сделки.