Թրամփն արտակարգ դրություն է հայտարարել թմրանյութերի տարածման պատճառով
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփն օփիատների տարածման պատճառով արտակարգ դրություն է հայտարարել երկրի առողջապահական ոլորտում:
«Այսօրվանից իմ վարչակազմն օփիատների ճգնաժամի պատճառով առողջապահության ոլորտում պաշտոնապես արտակարգ դրություն է հայտարարում»,-  ասել է Թրամփը:
Նա նշել է, որ անցած տարի թմրանյութերի չարաշահումից մահացել է 64.000 ամերիկացի: նրա խոսքերով ԱՄՆ-ն աշխարհում օփիատների խոշորագույն օգտագործողն է:
Օփիատներն ափիոնի թմրեցուցիչ ալկալիներն են: Դրանց շարքին են դասվում ինչպես բնական, այնպես էլ դրանց կիսասինթետիկ տեսակները:

Трамп объявил режим ЧП из-за распространения наркотиков в США
Президент США Дональд Трамп объявил режим чрезвычайного положения в сфере здравоохранения из-за распространения опиатов, передает РИА Новости.
"С сегодняшнего дня моя администрация официально объявляет кризис с опиатами чрезвычайным положением в сфере здравоохранения", - сказал он, выступая в Белом доме.
Трамп отметил, что "в прошлом году из-за передозировки наркотиками погибли 64 тысячи американцев". По его словам, "в пересчете на душу населения США являются крупнейшим потребителем опиатов в мире".
Опиаты - наркотические алкалоиды опиума. К ним относятся как естественные (морфин, кодеин и др.), так и их полусинтетические производные (героин, дезоморфин и др.).