Արտակարգ դրությունը երակարաձգվեց մինչև օգոստոսի 12-ը
Նախքան օրակարգում ներառված հարցի քննարկումը՝ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ներկայացրել է Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածվածության վերաբերյալ ընթացիկ վիճակագրական տվյալները. հուլիսի 11-ին արձանագրվել է 577 նոր դեպք, հուլիսի 12-ին՝ 182, ընդհանուր դեպքերի քանակը 32 151 է: Նախարարը նշել է, որ ծայրահեղ ծանր և ծանր պացիենտների թիվը 650 է, որից 43-ը միացված է թոքերի արհեստական օդափոխության սարքին: Արսեն Թորոսյանը հայտնել է նաև, որ հուլիսի 13-ի ժամը 9։00-ի դրությամբ չկա տանը սպասող քաղաքացի, կա միայն մեկ քաղաքացի, որին ոչ կորոնավիրուսային հիվանդանոցից պետք է տեղափոխեն կորոնավիրուսային։ Նախարարը կարևոր է համարել արտակարգ դրության ռեժիմի՝ առնվազն մեկ ամսով երկարացումը։
Կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով առաջարկվում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև հուլիսի 13-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգել 30 օրով` մինչև օգոստոսի 12-ը ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:
Որոշումն ընդունվել է, հիմք ընդունելով այն, որ 2020 թվականի մարտի 16-ին արտակարգ դրություն հայտարարելու համար հիմք ծառայած հանգամանքները դեռևս չեն վերացել: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը ներկայացրել է արտակարգ դրությունը երկարաձգելու վերաբերյալ որոշման փոփոխությունները: «Մասնավորապես հստակեցվել է ինքնամեկուսացման հրահանգ տալու ձևը: Սահմանվել է, որ այն տրվում է բանավոր, իսկ հասցեատիրոջ պահանջով ենթակա է նաև գրավոր ձևակերպման: Բացառություն է նախատեսվել նաև ինքնամեկուսացման կարգի խախտման դեպքերից, երբ անձը բժշկական ցուցումներին համապատասխան այցելում է բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող հաստատություններ՝ անհրաժեշտ լաբորատոր գործիքային ախտորոշիչ հետազոտություններ կազմակերպելու նպատակով»,-ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ սահմանադրությամբ է սահմանված բնակչության առողջությանը սպառնացող վտանգների պարագայում արտակարգ միջոցների ձեռնարկումը. «Փաստորեն մեր օրենսդրությամբ, բացի արտակարգ դրության ռեժիմից, այլ արդյունավետ գործիքակազմ չունենք։ Եվ հետևաբար եթե մենք արտակարգ դրությունը չերկարացնենք, ըստ էության, մեր հակահամաճարակային միջոցառման ամբողջ համակարգը դե յուրե իր ուժը կկորցնի։ Այս է պատճառը, որ մենք պարզապես ստիպված ենք երկարացնել: Բայց մյուս կողմից հասկանում ենք նաև, որ արտակարգ դրությունն անվերջ երկարացնել հնարավոր չէ և պետք էլ չէ: Այս ընթացքում դեռ նախորդ ամսվանից մենք ունենք օրենսդրական փաթեթ մշակելու որոշում, որը մեզ հնարավորություն կտա այդ գործիքակազմը կիրառել ոչ թե արտակարգ դրության, այլ արտակարգ իրավիճակի ռեժիմում: Դա սահմանափակումներով և իր ծանրությամբ կլինի շատ ավելի թեթև, այսինքն՝ թիրախավորված հակահամաճարակային միջոցառումների տրամաբանությամբ կառաջնորդվի: Ինչու այդ օրենսդրության մշակումը մենք չենք սկսել օրինակ մարտին, որովհետև մարտին կանխատեսումներն այլ էին, մտածում էինք, որ այս համաճարակը երևի մի քանի ամիս կտևի, ու մինչև այդ օրենսդրությունը պատրաստվի երևի համաճարակն էլ կվերանա: Բայց կյանքն այլ բան ցույց տվեց, և մենք առաջիկայում պիտի աշխատենք, որպեսզի այդ նոր գործիքակազմը կիրառենք, որ ստիպված չլինենք անընդհատ պանդեմիային զուգահեռ արտակարգ դրությունը երկարաձգել»:
Թեմայի վերաբերյալ Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ սահմանադրական կարգին սպառնացող վտանգը ինչպես առկա էր, շարունակում է առկա լինել: «Այդ օրենսդրությունն առողջապահության նախարարության կողմից մշակման փուլում է և կներկայացվի մեզ փորձաքննության: Մենք այդ օրենսդրությունը կիրառելիս կրկին պետք է գնահատենք՝ արդյոք այս դեպքում այդ գործիքակազմով հնարավոր լինելու է վիճակը վերահսկել, թե ավելի մեծ ազդեցության կարիք կա, այսինքն՝ արտակարգ դրություն։ Այնուամենայնիվ, տեղեկացնեմ, որ բոլոր այն իրավունքները, որոնք սահմանափակվում են արտակարգ դրությամբ, հնարավոր է սահմանափակել նաև ճյուղային օրենսդրական հստակ կարգավորումներով։ Իհարկե, ծավալների մասով կունենանք մեղմացում, և հենց դա պետք է գնահատենք՝ արդյոք այդ մի փոքր ավելի մեղմ միջոցներով հնարավոր լինելու է հասնել արդյունքի, թե ոչ», - ասել է նախարարը։

Режим чрезвычайного положения в Армении продлен еще на один месяц
До начала обсуждения включенного в повестку дня вопроса министр здравоохранения Арсен Торосян представил текущие статистические данные о распространении коронавирусной инфекции в Армении: по состоянию на 11 июля подтверждено 577, а по состоянию на 12 июля - 182 новых случая заражения. Общее количество инфицированных достигло 32 тыс 151. Министр отметил, что в крайне тяжелом и тяжелом состоянии находятся 650 пациентов, 43 из которых подключены к аппаратам ИВЛ. Арсен Торосян также сообщил, что по состоянию на 09:00 часов, 13 июля, нет ожидающих госпитализации пациентов, есть только один гражданин, которого необходимо перевести из обычной больницы в больницу, которая занимается лечением коронавирусной инфекции. Министр также посчитал важным продление режима чрезвычайного положения еще как минимум на один месяц.
Правительство приняло решение, которым предлагается срок объявленного 16 марта 2020 года и продленного до 13 июля чрезвычайного положения продлить еще на 30 дней - до 17:00 часов 12 августа 2020 года.
Решение было принято, принимая за основу тот факт, что служившие причиной объявления режима чрезвычайного положения 16 марта 2020 года обстоятельства еще не устранены. Министр юстиции Рустам Бадасян представил изменения решения о продлении режима чрезвычайного положения. "В частности, конкретизирован формат представления требований к самоизоляции. Установлено, что оно дается устно, а при требовании со стороны адресата может представляться и в письменном виде. Также предусмотрены исключения из нарушений порядка самоизоляции, когда человек в соответствии с медицинскими показаниями посещает медицинские учреждения для проведения необходимого лабораторно-инструментального обследования"- сказал министр.
Коснувшись решения, Никол Пашинян отметил, что принятие чрезвычайных мер при наличии угрожающих здоровью населения опасностей предусмотрено Конституцией Республики Армения: "Фактически, по нашему законодательству, у нас нет иного эффективного инструментария, кроме режима чрезвычайного положения. И, следовательно, если мы не будем продлевать чрезвычайное положение, по сути, вся система наших противоэпидемических мероприятий де-юре утратит свою силу. Именно поэтому мы просто вынуждены продлевать его. Однако с другой стороны, мы понимаем, что чрезвычайное положение невозможно и не нужно бесконечно продлевать. Еще с прошлого месяца мы решили разработать законодательный пакет, который позволит нам применять этот инструментарий в режиме не чрезвычайного положения, а чрезвычайной ситуации. Он будет намного легче в плане ограничений, то есть можно будет руководствоваться логикой целенаправленных противоэпидемических мероприятий. Почему разработку этого законодательства мы не начали, скажем, в марте? Потому что в марте прогнозы были иные, мы думали, что пандемия продлится пару месяцев и пока законодательство будет готово необходимость в нем отпадет. Однако жизнь показала обратное, и мы в ближайшее время должны работать, чтобы применять этот новый инструментарий, чтобы не быть вынуждены параллельно с пандемией продлевать режим чрезвычайного положения".
В этой связи Рустам Бадасян отметил, что угрозы конституционному строю как существовали, так и продолжают существовать. "Это законодательство разрабатывается министерством здравоохранения и будет представлено нам на экспертизу. Применяя это законодательство, мы должны снова оценить, возможно ли будет контролировать ситуацию с помощью этого инструментария, или есть необходимость в еще большем влиянии, то есть в чрезвычайном положении. Тем не менее, сообщу, что все права, которые ограничиваются режимом чрезвычайного положения, можно урегулировать и профильными законодательными изменениями. Конечно, будут и послабления по части объемов, и мы должны оценить именно то, сможем ли мы более мягкими условиями достичь необходимого результата", - сказал министр.