Թիլերսոնը հայտնել է Իրաքից ԱՄՆ-ի հեռանալու պայմանը
ԱՄՆ-ն Իրաքում կմնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի հաղթել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորմանը: Այս մասին հայտարարել է պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումների ժամանակ:
«Իրաքի վարչապետը չի ասել, որ ամերիկյան զորքերը պետք է հեռանան: Մենք մնում ենք Իրաքում, քանի դեռ ԻՊ-ին չենք հաղթել», - հայտարարել է Թիլերսոնը:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն Իրաքում կմնա արտերկրում ռազմական ուժ կիրառելու մասին Կոնգրեսի ընդունած օրենքների հիման վրա: «Մենք այնտեղ գտնվում ենք նաև իրաքյան կառավարության հրավերով», - հավելել է պետքարտուղարը:

Тиллерсон назвал условие ухода войск США из Ирака
США останутся в Ираке до тех пор, пока не победят террористическую группировку "Исламское государство". Об этом, как передает РИА Новости, заявил на слушаниях в комитете сената по международным делам американский госсекретарь Рекс Тиллерсон.
"Премьер-министр (Ирака) не говорил, что американские войска должны покинуть. Мы останемся в Ираке до тех пор, пока не победим ИГ", - сказал Тиллерсон.
Отвечая на вопрос сенатора, на каких основаниях США будут оставаться в Ираке, госсекретарь сообщил, что страна это будет делать в рамках законов, разрешающих применение военной силы за рубежом, которые были приняты конгрессом США в 2001 и 2002 годах. "И мы находимся там также по приглашению иракского правительства", - отметил глава внешнеполитического ведомства.