Մոսկվան մոտ ժամանակներում Հայաստանին կմատակարարի զենքի նոր խմբաքանակ. Սերժ Սարգսյան
Մոսկվան մոտ ժամանակներում գործող պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանին կմատակարարի զենքի նոր խմբաքանակ, 100 մլն դոլարի վարկային նոր համաձայնագրի իրականացումը կսկսվի միայն միջպետական բոլոր համաձայնեցումներից հետո, РИА Новости-ին հայտնել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մինչև տարեվերջ մենք պետք է իրականացնենք դեռ նախորդ համաձայնագիրը: Մոտ օրերս մենք սպասում ենք նոր մատակարարումների և մինչև տարեվերջ կփակենք նախորդ համաձայնագրի հետ կապված բոլոր հարցերը», - հայտարարել է Սարգսյանը:
2015 թվականի հունիսին Ռուսաստանի հետ համաձայնագիր էր ստորագրվել ռուսական արտադրության զինամթերք ձեռք բերելու նպատակով Հայաստանին 200 մլն դոլարի վարկ տրամադրելու մասին։
«Մենք Երևանում արդեն ստորագրել ենք պայմանագիր, որը պետք է անցնի հայկական ու ռուսական համապատասխան ատյաններով, այնուհետև՝ վավերացվի։ Դրանից հետո մենք կսկսենք աշխատել ռուսական արտադրողների հետ։ Ցավոք, դա շատ արագ տեղի չի ունենա»,- ասել է Հայաստանի նախագահը։

Серж Саргсян: Москва в ближайшее время поставит Еревану новые вооружения
Москва в ближайшее время поставит Еревану партию оружия в рамках действующего контракта, реализация нового, уже подписанного кредитного соглашения на 100 миллионов долларов начнется после завершения всех межгосударственных согласований, заявил РИА Новости президент Армении Серж Саргсян.
"До конца этого года мы будем реализовывать еще предыдущий договор. На днях мы ждем новых поставок, и до конца года мы закроем все вопросы, связанные с предыдущим договором", - сказал Саргсян.
В июне 2015 года было подписано соглашение о предоставлении Россией Армении государственного экспортного кредита на 200 миллионов долларов на приобретение военной продукции российского производства.
"Мы уже в Ереване подписали новый договор, он должен пройти все российские и армянские инстанции, затем - процедуру ратификации, а вот уже после этого мы начнем работу с соответствующими производителями с российской стороны для реализации этой программы. Так быстро это не получается, к сожалению", - добавил президент Армении.