Ինչո՞ւ Կատալոնաիան չկարողացավ դիմակայել պաշտոնական Մադրիդին
Չնայած ավելի վաղ տարածված տեղեկություններին, թե իշխանությունից հեռացված Կատալոնիայի կառավարության ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը Բրյուսելից վերադառնալու է Բարսելոնա՝ նա չի վերադարձել: Բարսելոնա վերադարձել են միայն իր հետ մեկնած 7 պաշտոնյաներից երկուսը, գրում է РИА Новости-ն: Նրանց դիմավորողների թվում եղել են նաև Իսպանիայի միասնական մնալու կողմնակիցներ, ովքեր բարձր բղավոցներով են դիմավորել վերջիններիս:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Պուչդեմոնը և նրա 7 աշխատակիցներ մեկնել էին Բրյուսել: Վարկած կար, որ նրանք հեռացել են Բրյուսել քաղաքական ապաստան ստանալու ակնկալիքով: Սակայն Բրյուսելում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Պուչդեմոնը հայտարարեց, որ Բելգիա է ժամանել՝ խուսափելու իրեն հասցեագրված սպառնալիքներից, որոնց համաձայն, Կատալոնիայի նախկին ղեկավարին սպառնում է մինչև 30 տարի ազատազրկում: Նա հավելել է, որ ցանկանում է վերադառնալ Կատալոնիա, եթե Մադրիդն իրեն արդար դատավարության «երաշխիքներ» տա: Նա հստակեցրել է, որ Բելգիա է մեկնել՝ ելնելով «անվտանգության և ազատության նկատառումներից»: Կատալոնիայի նախկին ղեկավարի խոսքով, իսպանական դատարանը հիմքեր չունի իր և իր նախարարների դեմ հեղափոխության փորձի մեղադրանքով գործ հարուցելու համար, իսկ իրենց ուղղված սպառնալիքները խոսում են Մադրիդի ագրեսիայի մասին: Այնուամենայնիվ, նա կոչ է արել իր կողմնակիցներին հանգստանալ և փորձել խուսափել Մադրիդի հետ առճակատումից:
Եվ թեպետ Պուչդեմոնն առայժմ չի պատրաստվում օգնություն խնդրել Բրյուսելից, նա ժամանակ իզուր չի կորցնում: Կատալոնիայի նախկին ղեկավարն արդեն ընտրել է փաստաբան՝ ի դեմս բելգիացի Պոլ Բեկարտի, ով մեծ հեղինակություն է ձեռք բերել՝ պաշտպանելով բասկերի անջատողական խմբավորումներից մեկի անդամներ Լուիս Մորենոյին և Ռաքել Գարսիային: Վերջինս Պուչդեմոնի հետ հանդիպումից հետո լրագրողներին հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը մարտական է տրամադրված և բնավ վախեցած չէ:
Միևնույն ժամանակ, միգրացիոն քաղաքականության և ապաստան տրամադրելու հարցերով Բելգիայի պետքարտուղար Թեո Ֆրանկենն իր հերթին չի բացառել Պուչդեմոնին քաղաքական ապաստան տրամադրելու հավանականությունը: Հատկանշական է, որ եթե Բրյուսելն իսկապես որոշի քաղաքական ապաստան տրամադրել Պուչդեմոնին, Իսպանիային դժվար թե հաջողվի հասնել նրա արտահանձնմանը: Մադրիդում արդեն հայտարարել են, որ նման դիրքորոշումը տարօրինակ են համարում: Թերևս պաշտոնական Մադրիդին այժմ կարող է հանգստացնել Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի հայտարարությունը, ով նշել է, որ Պուչդեմոնին քաղաքական ապաստան տրամադրելու հարցն այժմ իրենց օրակարգում չէ: Նա կոչ է արել Ֆրանկենին «կրակի վրա յուղ չլցնել»:
Նշենք, որ Պուչդեմոնի հեռանալու պատճառ հանդիսացավ այն, որ Կատալոնիայի խորհրդարանը հոկտեմբերի 30-ին հայտարարեց ինքնավարության անկախանալու մասին: Ընդամենը մեկ ժամ անց Իսպանիայի սենատը հաստատեց սահմանադրության՝ նախկինում երբևէ չգործարկված 155-րդ հոդվածի կիրառումը, որը Մադրիդին թույլ է տալիս ուղղակի կառավարում հաստատել Կատալոնիայում: Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյը հայտարարեց ինքնավարության կառավարության անդամներին, այդ թվում ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնին պաշտոնից հեռացնելու, Կատալոնիայի խորհրդարանը ցրելու և ինքնավար շրջանում դեկտեմբերի 21-ին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու մասին: Մադրիդում հույս են հայտնել, որ այդ ընտրությունները հնարավորություն կտան «վերականգնել իրավական պետությունը»: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Պուչդեմոնը հայտարարել էր, որ հրաժարվում է արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու Մադրիդի առաջարկից: Ինչևէ, նախօրեին տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում Պուչդեմոնը հայտարարել է, որ պատրաստ է ճանաչել դեկտեմբերի 21-ին կայանալիք ընտրությունների արդյունքները:
Այս ամենի արդյունքում Կատալոնիայի ղեկավարի գործառույթները փոխանցվեցին Իսպանիայի փոխվարչապետ Սորայե Սաենս դե Սանտամարիային: Պուչդեմոնը հրաժարվեց ընդունել Մադրիդի որոշումը և հանդես եկավ «ժողովրդավարական դիմակայության» կոչով: Դրանից հետո Իսպանիայի գլխավոր դատախազությունը հայցեր ներկայացրեց Կատալոնիայի նախկին ղեկավարների դեմ՝ մեղադրելով նրանց ապստամբության, պետական համակարգը փոխելու կոչերի և պետական միջոցների յուրացման մեջ:
Նշենք, որ վերջին շաբաթվա ընթացքում Կատալոնիայում տեղի են ունեցել զանգվածային ցույցեր ինչպես անկախության կողմնակիցների, այնպես էլ դրան դեմ հանդես եկողների մասնակցությամբ: Ինչ վերաբերվում է Կատալոնիայի խորհրդարանին, ապա վերջինս պարզապես ընդունեց իսպանական իշխանությունների որոշումը, և դա բնավ զարմանալի չէ, քանի որ չնայած անկախության ձգտելուն՝ կատալոնացիներն իրենք էլ շահագրգռված են հարցն իրավական դաշտում պահելու մեջ: Հարկ է նշել, որ կատալոնական իշխանություններին չհաջողվեց դիմակայել Մադրիդին երկու պարզ պատճառով: Նախ, նրանք չունեին դեպքերի նման զարգացման համար նախապես մշակված ծրագիր: Երկրորդ պատճառն այն է, որ կատալոնացիներն աջակցություն չստացան Եվրամիության կողմից:
Եվ չնայած Կատալոնիայի անկախությունն այս անգամ տևեց ընդամենը 4 ժամ, քանի որ Իսպանիայի կառավարությունն այդ ժամերի ընթացքում հասցրեց քայլեր ձեռնարկել երկրից Կատալոնիայի առանձնանալը կանխելու համար, բացի այդ վարչապետ Մարիանո Ռախոյի կոշտ քաղաքականությունն առայժմ ծառայում է իր նպատակին, այնուամենայնիվ, պաշտոնական Մադրիդը պետք է շարունակի լարված պահել ուժերը: Պատճառն այն է, որ եթե այժմ կատալոնացիների կեսից ավելին դեմ է հադես գալիս անկախությանը, նրանք միևնույն է շարունակելու են պահանջել ավելի լայն ինքնավարություն և տնտեսական արտոնություններ:

Despite the information reported previously, that Catalonia's former head of government Carles Puigdemont will return to Barcelona from Brussels, he has not returned. Only two of the seven politicians who were with him returned to Barcelona, Ria.ru reports.
It should be recalled that Puigdemont and his seven colleagues left for Brussels several days ago. There was a version that they had left for Brussels for political asylum. But during the press conference, he announced that he had arrived in Belgium to avoid threats against him, according to which the former head of Catalonia threatened to face up to 30 years in prison. He added that he wants to return to Catalonia but firstly Madrid must give him some "guarantees". He clarified that he had left for Belgium, considering "security and freedom concerns." According to the former leader of Catalonia, the Spanish court has no grounds for instigating a suicide attempt against him and his ministers, and the threats against them speak of Madrid aggression. However, he urged his supporters to try to avoid a confrontation with Madrid.
And though Puigdemont is still not going to ask for help from Brussels, he does not lose his time. Former Catalonian leader has already chosen a lawyer, which is Belgian Paul Becker, who gained great authority by defending Luis Moreno and Rakel Garcia, members of the separatist group of Basques. After talking with Puigdemont he told reporters that his client is fighting and iss not frightened at all.
At the same time, the Belgian secretary of state for the migration policy and asylum Theo Franken, in turn, did not exclude the possibility of giving political asylum to Puigdemont. It is noteworthy that if Brussels really decides to provide political asylum to Puigdemont, Spain will hardly succeed in his extradition. Madrid has already stated that such a stance is strange. Official Madrid may now be able to calm the statement of Belgian Prime Minister Charles Michel, who said that the question of giving political asylum to Puigdemont is not on their agenda now. He called Franck "not to add fuel on the fire".
It should be noted that the reason of Puigdemont's leaving was the fact that the Catalan parliament declared about the independence of autonomy on October 30. An hour later, the Spanish Senate approved the application of Article 155, which had never been used before, but it allowed Madrid to establish direct control in Catalonia. Spanish Prime Minister Mariano Rajoy announced about dismissing of the members of the autonomy government, including Carles Puigdemont, dissolving Catalonian parliament, and holding snap elections on December 21. Madrid hopes that these elections will enable to "restore the legal state". Let's remind that earlier, Puigdemont announced that he was refusing from Madrid's proposal to hold snap elections. Nevertheless, during the press conference, Puigdemont said he was ready to recognize the results of the December 21 elections.
As a result, the functions of the Catalonian leader were handed over to Spanish Deputy Prime Minister Soray Saens de Santamaria. Puigdemont refused to accept Madrid's decision and made a call for "democratic confrontation". After that, the Spanish General Prosecutor's Office filed suit against former Catalonia leaders, accusing them of rebelling, calling for the change of the state system and embezzlement of public funds.
It should be noted that mass protests took place in Catalonia last week with the participation of both supporters of independence and those who opposed it. As for the Catalan parliament, it has just received the Spanish authorities' decision, and it is not surprising at all, because despite the aspiration for independence, Catalans are interested in keeping the issue in the legal field. It should be noted that the Catalonian authorities failed to resist Madrid for two simple reasons. First, they did not have a pre-developed program for such events. The second reason is that the Catalans did not receive support from the European Union.
And although Catalonia's independence lasted only 4 hours, as the Spanish government managed to take steps to prevent separation from Spain in such a short term, besides, the tough policy of Prime Minister Mariano Rajoy is still serving his goal, official Madrid must continue to keep the forces tense. And the reason is that even more than half of Catalans are now against independence, they will continue to demand greater autonomy and economic privileges.