«Եվրանեսթ»-ում ընդունվել է «Մահացու ինքնավար զենքի» կիրառման վերաբերյալ հայկական կողմի զեկույցը. Մանե Թանդիլյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Կիևում իր աշխատանքներն ավարտեց «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովը։ Վեհաժողովում քննարկված հիմնական օրակարգային հարցերի վերաբերյալ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է պատվիրակության անդամ, ՀՀ Ազգային Ժողովի «Ելք»  խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանի հետ:
-  Տիկի՛ն Թանդիլյան, «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի այս նստաշրջանի ընթացքում ի՞նչ հիմնական օրակարգային հարցեր են քննարկվել և ի՞նչ խնդիրներ են բարձրաձայնվել մեր պատվիրակության կողմից:
-  «Եվրանեսթ» ԽՎ-ի օրակարգը ներառում էր չորս հանձնաժողովներում նախորդ օրերին քննարկված և ընդունված զեկույցները: Քվեարկության դրվեցին նաև զեկույցներում արված որոշ փոփոխություններ: Միևնույն ժամանակ քվեարկվեցին և ընդունվեցին նաև երեք հրատապ զեկույցներ, որոնք ներկայացվել էին ԵԺԿ-ի, ուկրաինական և հայկական պատվիրակությունների կողմից: Հայկական կողմը ներկայացրել էր «Մահացու ինքնավար զենքի» կիրառման հետ կապված զեկույց, որն ընդունվեց՝ չնայած ադրբեջանական պատվիրակության «դեմ» քվեարկությանը: Բանաձևում կոչ է արվում Արևելյան գործընկերության երկրներին նպաստել թափանցիկ և հաշվետու քաղաքականության իրականացմանը՝ կապված մարդասպան ռոբոտների՝ «killer robot»-ների կիրառման հետ, կարևորելով նաև հակամարտության գոտիներում հետաքննության մեխանիզմների կիրառումը:
Օրակարգում էր նաև կիբերանվտանգության մասին համապարփակ քննարկումը, որի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը ներկայացրեց խնդրի էությունը զարգացող երկներում և հակամարտության գոտիներում: Մասնավորապես, հայկական պատվիրակությունն անդրադարձ կատարեց Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան պատերազմի ժամանակ կիրառված մեթոդներին:
- Ի՞նչ նախաձեռնություններով է հանդես եկել հայկական պատվիրակությունը:
- Ինչպես նշեցի, հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ընդունվեց «killer robot»-ների կիրառման հետ կապված զեկույցը: Մասնավոր զրույցներում մենք վերահաստատեցինք մեր աջակցությունը  ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի  ստորագրման գործընթացին` ակնկալելով հայտնի «more for more» (խմբ. «ավելին ավելիի դիմաց»)   բանաձևի կիրառումը նաև հայկական կողմի նկատմամբ: Մենք նաև ներկայացրել էինք գրավոր և բանավոր հարցադրումներ: Բանավոր հարցադրումներին պատասխանող կողմի բացակայության պատճառով հարցերը չհնչեցին:
Պետք է նշել, որ եվրոպական կողմի պատգամավորների մասնակցության առումով հասցեական մտահոգություններ հնչեցին: «Եվրանեսթ»-ը կարևոր հարթակ է՝ նախատեսված Արևելյան գործընկերության երկրների զարգացման համար, և դրա արդյունավետությունը կախված է նաև երկու կողմերի ակտիվ և ներգրավված մասնակցությամբ:

Манэ Тандилян: на "Евронесте" был принят доклад армянской стороны о применении "Летального автономного оружия" (эксклюзив)
В Киеве завершила свои работы Парламентская Ассамблея "Евронест". Об основных вопросах, обсуждаемых на Ассамблее, ИАА "Армедиа" побеседовала с членом армянской делегации, депутатом от группы "Елк" Национального Собрания РА Манэ Тандилян.
- Госпожа Тандилян, какие основные вопросы повестки ПА "Евронест" были обсуждены на этой сессии, какие проблемы были озвучены со стороны нашей делегации?
- В повестку ПА "Евронест" были включены доклады, обсужденные и принятые ранее в четырех комиссиях. На голосование были поставлены и некоторые поправки, сделанные в данных докладах. Одновременно были поставлены на голосование и приняты три срочных доклада, которые представили Европейская народная партия (ЕНП), делегации Украины и Армении. Армянской стороной был представлен доклад о применении "Летального автономного оружия", который был принят, несмотря на то, что азербайджанская делегация проголосовала против. В резолюции содержится призыв к странам Восточного Партнерства способствовать проведению прозрачной и ответственной политики, связанной с применением убийц роботов – "killer robot"-ов, одновременно подчеркивая важность применения механизмов расследования в зонах конфликта.
В повестку такжебыло включено всеобъемлющее обсуждение по кибербезопасности, в рамках которого армянская делегация представила суть проблемы в развивающихся странах и зонах конфликта. В частности, армянская делегация обратила внимание на методы, которые применял Азербайджан во время апрельской войны.
- С какими инициативами выступила армянская делегация?
- Как я уже отметила, по инициативе армянской стороны был принят доклад, связанный с применением "killer robot"-ов. В частных беседах мы подтвердили наше содействие процессу подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и РА, ожидая применения формулы "more for more" (большее против большего – ред.) и для армянской стороны. Нами также были представлены письменные и устные запросы. За отсутствием отвечающей стороны ответы на устные запросы не были озвучены.
Необходимо отметить, что была озвучена озабоченность по поводу участия депутатов с европейской стороны. "Евронест" является важной площадкой, предназначенной для развития стран-членов Восточного Партнерства, и эффективность этого формата зависит в том числе от активного и полноценного участия обеих сторон.