Մոտ 10 հազար վրացիներ «անհետացել» են ԵՄ երկրներում
Շենգենյան համաձայնագրի երկրներ առանց վիզա մուտքի ռեժիմը թույլ է տվել Վրաստանի բազմաթիվ քաղաքացիների Եվրոպա ուղևորվել և օրենսդրության խախտմամբ փորձել այնտեղ մնալ, գրում է Коммерсантъ-ը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ մոտ 10 հազար վրացիներ օգտվել են ԵՄ-ի հետ առանց վիզա ռեժիմի ուժի մեջ մտնելուց, և այցելելով եվրոպական երկրներ՝ սահմանված ժամկետներում չեն վերադարձել հայրենիք։
Ինչպես հայտնել են եվրոպական և եվրաատլանտյան ինտեգրման հարցերով Վրաստանի պետնախարարի գրասենյակից, այս տարվա մարտի 28-ից Վրաստանից Շենգենյան համաձայնագրի երկրներ են ուղևորվել ավելի քան 162 հազար քաղաքացիներ (խոսքը հիմնականում զբոսաշրջիկների մասին է)։ Սահմանված ժամկետներում հայրենիք չի վերադարձել 9875-ը։
- ԱՄՆ փոխում է ԵՄ-ում իր դաշնակիցներին ԵՄ հանդեպ ԱՄՆ քաղաքականության նման փոփոխությունը պետք է բացատրել մի շարք գործոններով, որոնց շարքում գլխավորապես...

Почти 10 тысяч грузин "пропали" в странах ЕС
Безвизовый режим въезда в страны Шенгенского соглашения позволил многим гражданам Грузии переехать в Европу и в нарушение законодательства попытаться там остаться, передает Коммерсантъ. По официальным данным, около 10 тыс. грузин воспользовались вступлением в силу безвизового режима с ЕС и, посетив европейские страны, не вернулись на родину в установленные сроки.
Как сообщили в аппарате государственного министра Грузии по европейской и евроатлантической интеграции, с 28 марта этого года в страны Шенгенского соглашения из Грузии въехали более 162 тыс. граждан Грузии (в основном речь идет о туристах). Из них на родину в установленные сроки не вернулись 9875 человек.
- США меняют своих союзников в ЕС Изменение политики США по отношению к ЕС необходимо объяснить рядом факторов.