Տրետյակովյան պատկերասրահում Մարտիրոս Սարյանի շուրջ 30 գեղանկար կցուցադրվի
«Ռուսաստանում Հայաստանի մշակութային օրերի» շրջանակում նոյեմբերի 15-ին Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում բացվելու է Մարտիրոս Սարյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը:  Ինչպես փոխանցում է պատկերասրահի պաշտոնական կայքը, ցուցադրվելու է Սարյանի շուրջ 30 գեղանկար աշխատանք, որոնք հիմնականում 1910-ականներ նրա գործերից են, երբ նկարիչն մեծ ճանաչում և վարպետություն էր ձեռք բերել:
Ներկայացված են լինելու աշխատանքներ, որոնք վարպետն արել է Մերձավոր Արևելքի երկրներ ճանապարհորդության ժամանակ և դրանց մասին իր հիշողությունների մոտիվներով:
Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի,  Երևանում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի նկարներ և Տրետյակովյան պատկերասրահի նկարների հավաքածուներից:

Третьяковская галерея: выставка работ Мартироса Сарьяна
Выставка Мартироса Сарьяна (1880–1972) организована в рамках Дней культуры Армении в России. Об этом сообщается на официальном сайте Третьяковской галереи.
В экспозиции представлено около 30 живописных произведений, относящихся преимущественно к периоду 1910-х годов, времени обретения мастерства, когда к Сарьяну пришли признание и успех.
Представлены эталонные работы, написанные мастером во время путешествий по странам Ближнего Востока и по мотивам воспоминаний о них. Они представляют собой наивысшие творческие завоевания художника в дореволюционный период. Среди них - знаменитые «Улица. Полдень. Константинополь» (1910, Третьяковская галерея), «Финиковая пальма. Египет» (1911, Третьяковская галерея).
В состав выставки вошли произведения из собрания Национальной галереи Армении, Дома-музея Мартироса Сарьяна в Ереване и Государственной Третьяковской галереи.