Տրետյակովյան պատկերասրահում Մարտիրոս Սարյանի շուրջ 30 գեղանկար կցուցադրվի
«Ռուսաստանում Հայաստանի մշակութային օրերի» շրջանակում նոյեմբերի 15-ին Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում բացվելու է Մարտիրոս Սարյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը:  Ինչպես փոխանցում է պատկերասրահի պաշտոնական կայքը, ցուցադրվելու է Սարյանի շուրջ 30 գեղանկար աշխատանք, որոնք հիմնականում 1910-ականներ նրա գործերից են, երբ նկարիչն մեծ ճանաչում և վարպետություն էր ձեռք բերել:
Ներկայացված են լինելու աշխատանքներ, որոնք վարպետն արել է Մերձավոր Արևելքի երկրներ ճանապարհորդության ժամանակ և դրանց մասին իր հիշողությունների մոտիվներով:
Ցուցահանդեսում ընդգրկվել են Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի,  Երևանում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի նկարներ և Տրետյակովյան պատկերասրահի նկարների հավաքածուներից:

Martiros Saryan's (1880-1972) exhibition was organized within the framework of the Days of Armenian Culture in Russia. This is reported by the official website of the Tretyakov Gallery.
The exhibition includes about 30 paintings, mostly related to the period of the 1910s, the time of mastering, when Saryan became famous.
At the exhibition master's works painted during Saryan's travels to the countries of the Middle East and memories about them will be presented. They represent the artist's highest creative achievements in the pre-revolutionary period. Among them - the famous "Street. Noon. Constantinople" (1910, Tretyakov Gallery), "Date Palm. Egypt" (1911, Tretyakov Gallery).
The exhibition includes works from the collection of the National Gallery of Armenia, the Martiros Saryan House Museum in Yerevan and the State Tretyakov Gallery.