Արհեստական ինտելեկտի զարգացումը սպառնում է մարդկությանը. Սթիվեն Հոքինգ
Բրիտանացի ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգը եկել է այն համոզմանը, որ արհեստական ինտելեկտի սրընթաց զարգացումը մարդկությանը սպառնալիք է ներկայացնում, փոխանցում է NEWS.am:
«Եթե մարդիկ հիմա համակարգչային վիրուսներ են մշակում, ապա ապագայում ինչ-որ մեկը կկարողանա արհեստական ինտելեկտ ստեղծել, որը կարող է բարելավել և ինքն իրեն վերարտադրել: Սա կդառնա նոր կենսաձև, որը մարդուն կգերազանցի»,- հայտարարել է գիտնականը՝ հավելելով, որ մեքենաները արդյունավետության մրցավազքում, հնարավոր է, ցանկանան մարդկանցից ազատվել:
Մի խոսքով, եթե անգամ դա տեղի չունենա, մարդիկ վտանգվում են իրենք իրենց կործանելուն: Երկիրը մեզ համար բավականին նեղ է դարձել, բնակչությունն աճում է վախեցնող տեմպերով»,- եզրափակել է նա:
Հոքինգի կարծիքով՝ մարդկությունը կործանումից կարող է փրկվել գիտության մեջ մարդկանց մեծ ներգրավվածությամբ, որ հնարավորություն ստանա այլ մոլորակների գաղութացումը սկսելու համար:

Развитие искусственного интеллекта представляет угрозу для человечества: Стивен Хокинг
По мнению британского физика Стивена Хокинга стремительное развитие искусственного интеллекта представляет угрозу для человечества, передает Lenta.ru.
''Если сейчас люди разрабатывают компьютерные вирусы, то в будущем кто-то сможет создать искусственный интеллект, который сможет улучшать и воспроизводить самого себя. Это станет новой формой жизни, которая превзойдет человека''- заявил ученый, добавив, что машины в погоне за эффективностью могут пожелать избавиться от людей.
Впрочем, если этого и не произойдет, люди рискуют погубить себя сами. ''Мы прошли точку невозврата. Земля становится слишком тесной для нас, население растет пугающими темпами''-заключил физик.
Избежать гибели, по мнению Хокинга, человечество может большим вовлечением людей в науку, чтобы получить возможность для начала колонизации других планет.
26 октября сообщалось о создании самообучающегося искусственного интеллекта, способного обходить защиту сайтов от ботов.