«Ռոբոտ-քիլլերների» վերաբերյալ բանաձևի ընդունման հարցում մեզ աջակցել են նաև Եվրախորհրդարանի անդամները. Արմենուհի Կյուրեղյան (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Կիևում իր աշխատանքներն ավարտեց «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովը։ Վեհաժողովի աշխատանքների մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է պատվիրակության անդամ, ՀՀ Ազգային Ժողովի «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցության պատգամավոր Արմենուհի Կյուրեղյանի հետ:
- Տիկի´ն Կյուրեղյան, Ինչո՞վ կարևորվեց «Եվրանեսթ» ԽՎ այս նստաշրջանը:
- Պետք է նշեմ, որ հայկական պատվիրակությունը ակտիվորեն մասնակցեց Կիևում կայացած «Եվրանեսթի» հերթական նստաշրջանի աշխատանքներին, նրանում քննարկված և ընդունված փաստաթղթերի նախապատրաստմանը:  Մեր կողմից առաջարկվել են բազմաթիվ բովանդակային փոփոխություններ մարդու իրավունքների, ԶԼՄ-երի ազատության, Փարիզյան համաձայնագրի կատարման, էներգետիկ անվտանգության ապահովման, հասարակության մեջ կնոջ դերի բարձրացման վերաբերյալ փաստաթղթերում: Այդ առաջարկների գերակշիռ մասը ընդունվել է:
Հատկանշական է, որ առաջին անգամ նման հարթակում քննարկվեց, ընդունված փաստաթղթում ամրագրվեց կոնֆլիկտային գոտիներում ապրող մարդկանց իրավունքները շրջակա միջավայրի պաշտպանության համատեքստում՝ անկախ քաղաքական իրավիճակից:
Ընդունվեց բանաձև այսպես կոչված արհեստական ինտելեկտի և մահաբեր զենքերի  վերաբերյալ՝ ռոբոտ-քիլլերներ կամ վերջին սերնդի դրոններ, որոնց օգտագործումը պատերազմական ժամանակ կարգավորված չէ: Արցախը և Հայաստանը ապրիլյան պատերազմի օրերին և հետո էլ մեկ անգամ չէ, որ համոզվել են հետևյալում. արհեստական ինտելեկտի կողմից ղեկավարվող, նոր սերնդի ռոբոտների, մահաբեր անօդաչու  սարքավորումների օգտագործումը կարող է բերել մեծաթիվ մարդկային զոհերի:
Պետք է նշեմ, որ բանաձևի ընդունման  հարցում մեզ աջակցել են թե´ եվրախորհրդարանի անդամները, թե´ ուկրաինական, մոլդովական և վրացական պատվիրակությունների մեր գործընկերները:
Մի կարևոր ձեռքբերում ևս՝ հայկական կողմին հերթական անգամ հաջողվեց պնդել այն մտեցումը, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը էապես տարբերվում է հետսովետական տարածքների մնացած բոլոր հակամարտություններից  և այդ հակամարտության լուծմամբ զբաղվող միակ միջազգային ֆորմատը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է:
Կարևոր ձեռքբերում եմ համարում նաև նստաշրջանի շրջանակներում կայացած կանանց ֆորումը, որը մեկ անգամ ևս արձանագրեց հասարակության մեջ կնոջ դերի բարձրացման անհրաժեշտությունը:

Арменуи Кюрегян: в вопросе принятия резолюции по "роботам-киллерам" нас поддержали также члены Европарламента (эксклюзив)
В Киеве завершила свои работы Парламентская Ассамблея "Евронест". Об участии армянской делегации в работах "Евронест" ИАА "Армедиа" побеседовала с членом делегации, депутатом Национального Собрания РА от группы "Армянская Революционная Федерация (Дашнакцутюн)" Арменуи Кюрегян.
- Госпожа Кюрегян, в чем была важность этой сессии ПА "Евронест"?
- Должна отметить, что армянская делегация активно участвовала в работах прошедшей в Киеве очередной сессии "Евронеста", в подготовке документов, которые обсуждались и принимались там. С нашей стороны были предложены многие существенные поправки в документы, касающиеся прав человека, свобод СМИ, выполнения Парижского соглашения, обеспечения энергетической безопасности, усиления роли женщин в обществе. Подавляющая часть наших предложений была принята.
Следует отметить, что впервые на подобной площадке были обсуждены, а затем закреплены в принятых документах права людей, живущих в зонах конфликта, в контексте защиты окружающей среды и независимо от политической ситуации.
Была принята резолюция по так называемому искусственному интеллекту и летальным оружиям – роботам-киллерам или дронам последнего поколения, употребление которых в боевых условиях еще не отрегулировано. Арцах и Армения в дни апрельской войны и после нее не единожды убеждались в том, что применение роботов нового поколения, управляемых искусственным интеллектом – смертоносных беспилотных устройств - может привести к многочисленным человеческим жертвам.
Должна отметить, что в вопросе принятия резолюции нас поддержали как члены Европарламента, так и наши партнеры по украинской, молдавской и грузинской делегациям.
И еще об одном важном достижении: армянской стороне в очередной раз удалось настоять на том подходе, что карабахский конфликт существенно отличается от всех оставшихся постсоветских конфликтов, и единственным международным форматом, занятым решением этого конфликта, является Минская Группа ОБСЕ.
Важным достижением считаю также женский форум, состоявшийся в рамках сессии, который вновь зафиксировал необходимость усиления роли женщины в обществе.