Էրմենիստան. Հայաստանը` Օսմանյան կայսրության քարտեզներում
Էրմենիստան. ահա այսպես է կոչվում Արևմտյան Հայաստանի տարածքը, որը ներկայացված է XIX դարի Օսմանյան կայսրության կողմից կազմված աշխարհի երեք քարտեզներում: Այս մասին Սպուտնիկ Արմենիային տված հարցազրույցում ասել է Լոնդոնում գտնվող Armenian Institute գիտա-մշակութային կենտրոնի հիմնադիր, ՀՀ ԳԱԱ Պատվո Դոկտորի կոչում վայելող, քարտեզագիր Ռուբեն Գալիչյանը:
«Այս քարտեզները ես գնել եմ մի քանի տարի առաջ Անգլիայում կայացած ամենամյա աճուրդի ժամանակ: Նրանցից երկուսը կազմվել են XIX դարի սկզբում` 1802-1803թթ-ին, Օսմանյան կայսրության պետական գործիչ Մեհմեդ Էմին Ռաուֆ փաշայի հրամանով: Ահա թե ինչու են դրանք ստացել «Ռաուֆ ատլաս» անվանումը», - ասել է Գալիչյանը:
Նրա խոսքով, այդ քարտեզները հզոր զենք են ադրբեջանական և թուրքական առասպելների դեմ, որոնց համաձայն, հայերը իբրև թե քոչվոր ժողովուրդ են, իսկ Հայաստանը որպես պետություն հայտնվել է 20-րդ դարի սկզբին: Այստեղ կարևորն այն է, որ քարտեզները մշակվել են թուրք քարտեզագրիչների կողմից, հետևաբար ոչ ոք չէր կարող կեղծել դրանք:

Ermenistan: на уникальных картах Османской Империи XIX века изображена Армения
На картах XIX века Османской Империи территория от озера Ван до Эрзрума подписана Ermenistan (Армения, -ред.). Об этом в беседе с корреспондентом Sputnik Армения рассказал основатель научно-культурной организации в Лондоне Armenian Institute, почетный доктор НАН, картограф Рубен Галичян.
"Эти карты я приобрел на ежегодном аукционе карт в Англии несколько лет назад. Две из них были составлены в начале XIX века по приказу османского государственного деятеля Мехмеда Эмина Рауф-паши в 1802-1803 годах. Поэтому и носят название "атлас Рауфа", - сказал Галичян.
По его словам, эти карты - мощное оружие против азербайджанского и турецкого мифа о том, что армяне - кочевой народ, а Армения и вовсе появилась в начале XX века. Важно в этой находке то, что карты были разработаны турецкими картографами, а следовательно их никто не мог сфальсифицировать. Турции невыгодно говорить об этих картах.
"Армения изображена еще и на карте 1877 года, созданной турецкими специалистами по приказу министерства войны Османской Империи", - сказал Галечян.
По мнению тюрколога Тирана Локмагезяна наличие этих карт важно для признания Геноцида армян и в сегодняшнем информационном противостоянии.