Բաբլոյանը՝ Ֆրանսիայի դեսպանին. «Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն այլընտրանք չունի»
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին: Այս մասին ասվում է ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտոնական կայքում:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարևորել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև առկա հարաբերությունների բարձր մակարդակը և մաղթել դեսպանին արգասաբեր աշխատանք: Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերը Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծման գործում՝ նշելով. «Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային այս հակամարտությանը խաղաղ լուծում տալուն ուղղված ջանքերի համար: Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն այլընտրանք չունի»:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է ֆրանսիական մշակույթի, գրականության և լեզվի ազդեցության նշանակությունը Հայաստանի համար՝ այս համատեքստում կարևորելով 2018 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացումը մեր երկրում: Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը ձգտում է զարգացնել և խորացնել Ֆրանսիայի հետ համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում՝ կրթական, մշակութային, առողջապահական և այլ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Ֆրանսիայի հետ կապված իրադարձությունները ՀՀ Ազգային ժողովի և հատկապես ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ուշադրության կենտրոնում են: Արա Բաբլոյանն իր աջակցությունն է հայտնել նորանշանակ դեսպանին՝ Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերությունների խորացմանն ուղղված ծրագրերին օժանդակելու գործում:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ նշելով, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանում ներկայացնել Ֆրանսիան: Դեսպանն անդրադարձել է Ֆրանսիա-Հայաստան դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-րդ տարելիցին և կարևորել հաջորդ տարի սպասվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում: Դեսպանը գագաթաժողովի անցկացումը Հայաստանում դիտարկել է որպես բոլոր տեսանկյուններից կարևոր իրադարձություն երկու երկրների համար, որը թույլ կտա կազմակերպության անդամ երկրներին համախմբվել մարդասիրական ընդհանուր գաղափարների շուրջ:
Ժոնաթան Լաքոտն անդրադարձել է նաև Հայաստանում ֆրանսիական մշակութային և կրթական նոր կենտրոնների ստեղծմանը և զարգացմանը՝ հաշվի առնելով ֆրանսիական կրթօջախների նկատմամբ եղած հետաքրքրությունը:

"Признание права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы": спикер парламента Армении
6 ноября председатель НС Армении Ара Баблоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в РА Джонатана Лакота, сообщает пресс-служба парламента РА.
Приветствуя гостя, спикер парламента подчеркнул высокий уровень существующих между Арменией и Францией отношений и пожелал послу плодотворной работы.
А.Баблоян высоко оценил роль Франции как сопредседателя МГ ОБСЕ в урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта мирным путем, отметив: "Благодарны Франции за усилия в мирном разрешении этого конфликта. Признание права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы".
Председатель НС подчеркнул значение влияния французской культуры, литературы и языка на Армению, в этом русле выделив важность проведения в РА в 2018 г. Саммита Международной Организации Франкофонии (МОФ). Г-н Баблоян отметил, что Армения стремится к развитию и углублению сотрудничества с Францией в области образования, культуры, здравоохранения и во всех других сферах.
По словам главы парламента, связанные с Францией события в центре внимания НС РА и особенно депутатской группы дружбы Армения – Франция.
А.Баблоян выразил свою поддержку новоназначенному послу в содействии программам, направленным на углубление отношений Армения – Франция.
Чрезвычайный и Полномочный посол поблагодарил за прием, отметив, что для него большая честь представлять Францию в Армении.
Г-н Лакот обратился к 25-й годовщине установления дипломатических отношений Франция – Армения и подчеркнул важность проведения в РА в будущем году Саммита МОФ.
Посол рассматривает проведение Саммита в Армении как важное для обеих стран со всех точек зрения событие, способное объединить вокруг общих гуманитарных идей страны-члены организации.
Джонатан Лакот обратился к созданию и развитию в Армении новых французских культурных и образовательных   центров – с учетом имеющегося интереса к французским очагам образования.