Ֆրանսիայի դատարանը չի դատապարտում Ադրբեջանին «բռնապետություն» անվանելը
Ֆրանսիայի Նանտեր քաղաքի դատարանն անընդունելի է համարել France 2 հեռուստաալիքի լրագրողներ Էլիզ Լյուսենի ու Լորան Ռիչարդի դեմ ներկայացված Բաքվի հայցը, հայտնում է Panorama.am-ը: Հիշեցնենք, որ Բաքուն մեղադրում  էր նրանց զրպարտության մեջ, քանի որ վերջիններս Ադրբեջանին «բռնապետություն» էին անվանել:
Էլիզ Լյուսենն ու Լորան Ռիչարդը Ադրբեջանին բնորոշել էին որպես բռնապետություն «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ, որը հեռարձակվել էր 2015 թվականի սեպտեմբերի 7-ին:
Նանտեր քաղաքի դատարանի  նախագահը հայտարարել է. «Մամուլի ազատության մասին օրենքը նպատակ ունի ապահովելու խոսքի ազատությունն ու թույլ չտալ պետությանը քրեական հետապնդման ենթարկել անհատին»: Դատարանը գտել է, որ «քրեական օրենսգիրքը խստորեն մեկնաբանվել է» ու Կովկասի պետությունը «չունի ավելի իրավունքներ, քան Ֆրանսիայի պետությունն» ու անընդունելի ճանաչել հայցը:
«France Télévisions»-ի ու երկու լրագրողների փաստաբանները ողջունել են դատարանի որոշումը: Փաստաբան Վիրջինի Մարկեն դատարանի որոշումն անվանել է «շատ հետաքրքիր»՝ ընդգծելով, որ դատարանը ճանաչեց, որ քաղաքացու, ավելին, լրագրողի դեմ գործելը լրջորեն կվնասի արտահայտվելու ազատությանը: Փաստաբանը նշել է, որ այս որոշումը «վերջ դրեց լրագրողներին քաղաքական գրաքննության ենթարկելու բոլոր հնարավորություններին»:

Французский суд разрешил употреблять слово "диктатура" в адрес Азербайджана
7 ноября суд парижского пригорода Нантера вынес решение по знаковому иску: впервые в истории Франции иностранное государство подало в суд на французских журналистов, сообщает Новая Газета.
Власти Азербайджана решили оспорить прозвучавшие на французском ТВ слова "диктатура", "диктатор", "деспот", "одна из самых суровых диктатур в мире" и обвинили журналистов в диффамации.
Решение суда имело значение не только для властей Азербайджана и журналистов одной программы: теоретически, в случае признания правоты истцов, суды Франции могли быть завалены исками со стороны властей других стран, чью политику когда-либо критиковали французские СМИ.
Слова о "диктаторском режиме", ставшие предметом рассмотрения суда в Нантере, прозвучали в программе "Cash Investigation", которая вышла на гостелеканале France 2 в сентябре 2015-го.
В рамках программы показали двухчасовой фильм-расследование под названием "Мой президент в деловой поездке".
Сюжет расследования, которое дает картину закулисных отношений французских политиков с властями Азербайджана и Казахстана, строится вокруг двух поездок президентов Франции в эти страны.
Первая часть фильма начинается с поездки Франсуа Олланда в Баку 11 мая 2014 года. Создатели расследования — Лоран Ришар, Элиз Люсе и другие - несколько раз называют режим Ильхама Алиева диктаторским и заявляют о том, что "в дипломатической переписке американского Госдепартамента" Ильхам Алиев описан как "крестный отец, который управляет страной на манер Корлеоне".