Ֆրանսիայի դատարանը չի դատապարտում Ադրբեջանին «բռնապետություն» անվանելը
Ֆրանսիայի Նանտեր քաղաքի դատարանն անընդունելի է համարել France 2 հեռուստաալիքի լրագրողներ Էլիզ Լյուսենի ու Լորան Ռիչարդի դեմ ներկայացված Բաքվի հայցը, հայտնում է Panorama.am-ը: Հիշեցնենք, որ Բաքուն մեղադրում  էր նրանց զրպարտության մեջ, քանի որ վերջիններս Ադրբեջանին «բռնապետություն» էին անվանել:
Էլիզ Լյուսենն ու Լորան Ռիչարդը Ադրբեջանին բնորոշել էին որպես բռնապետություն «Cash Investigation» հաղորդման ժամանակ, որը հեռարձակվել էր 2015 թվականի սեպտեմբերի 7-ին:
Նանտեր քաղաքի դատարանի  նախագահը հայտարարել է. «Մամուլի ազատության մասին օրենքը նպատակ ունի ապահովելու խոսքի ազատությունն ու թույլ չտալ պետությանը քրեական հետապնդման ենթարկել անհատին»: Դատարանը գտել է, որ «քրեական օրենսգիրքը խստորեն մեկնաբանվել է» ու Կովկասի պետությունը «չունի ավելի իրավունքներ, քան Ֆրանսիայի պետությունն» ու անընդունելի ճանաչել հայցը:
«France Télévisions»-ի ու երկու լրագրողների փաստաբանները ողջունել են դատարանի որոշումը: Փաստաբան Վիրջինի Մարկեն դատարանի որոշումն անվանել է «շատ հետաքրքիր»՝ ընդգծելով, որ դատարանը ճանաչեց, որ քաղաքացու, ավելին, լրագրողի դեմ գործելը լրջորեն կվնասի արտահայտվելու ազատությանը: Փաստաբանը նշել է, որ այս որոշումը «վերջ դրեց լրագրողներին քաղաքական գրաքննության ենթարկելու բոլոր հնարավորություններին»:

The French Nanter's court has dismissed Baku's claim against France 2 TV reporters Elise Lucet and Laurent Richard, Libe'ration reports. To remind, Baku accused them of defamation because they called Azerbaijan "dictatorship".
Elise Lucet and Laurent Richard described Azerbaijan as a dictatorship during the program "Cash Investigation" on September 7, 2015.
The chairman of the court said: "The aim of the law on press freedom is to provide speech freedom and prevent the state from prosecuting a person". The Court found that the Criminal Code was strictly interpreted and the Caucasus state "has no more rights than the French state" and recognizes the claim unacceptable.
The lawyers of "France Télévisions" and two journalists welcomed the court's decision. Lawyer Virginie Marquet called the court decision "very interesting", highlighting that the court recognized that acting against a citizen, moreover, a journalist would seriously hurt freedom of expression. The lawyer noted that this decision put an end to all the possibilities of political censorship of journalists.