Հայաստանը վստահելի գործընկեր է. ԵԽ կոնգրեսի նախագահ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Գուդրուն Մոսլեր-Թյորնշտրյոմին։
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահի այցը և մասնակցությունը Հայաստանում տեղական իշխանությունների 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԽ հետ համագործակցությունը և ակտիվ մասնակցում է ԵԽ կանոնադրական և խորհրդատվական բոլոր մարմինների, այդ թվում նաև՝ Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի աշխատանքներին։
Տիկին Մոսլեր-Թյորնշտրյոմն արդյունավետ է համարել ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի հետ ձևավորված համագործակցությունը՝ նշելով, որ իրենց համար Հայաստանը վստահելի գործընկեր է: Նա տեղեկացրել է, որ արգասաբեր քննարկումներ է ունեցել ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի հետ, ծանոթ է ոլորտում կատարվող բարեփոխումներին և այդ գործընթացում աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Վարչապետն ու ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում տեղական ժողովրդավարության ամրապնդման հարցերի շուրջ: Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների տրամաբանությունը, որոնց նպատակը համայնքային կառավարման մարմինների մտածելակերպի փոփոխությունն է, դրանց դերի բարձրացումը և որոշումների ընդունման առավել ամուր օղակի ձևավորումը: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի բարեփոխումներին Կոնգրեսի մշտական աջակցության համար, այդ թվում` 2016 թ. ստորագրված Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ հետմոնիթորինգային երկխոսության ճանապարհային քարտեզի շրջանակում:

Prime Minister Receives Chairperson of Council of Europe Congress of Local and Regional Authorities
Prime Minister Karen Karapetyan received Chairperson of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe Mrs. Gudrun Mosler-Törnström.
The Head of Government noted the importance of Gudrun Mosler-Törnström’s visit and her participation in the event dedicated to the 20th anniversary of Armenia’s local authorities. The Prime Minister noted that Armenia highly appreciates the ongoing cooperation with the Council of Europe and is actively participating in the proceedings of all statutory and consultative bodies of the Council of Europe, including the Congress of Local and Regional Authorities.
Mrs. Mosler-Törnström described Armenia’s cooperation with the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe as quite effective, noting that Armenia is a reliable partner for them. She advised that she had held fruitful discussions with Armenian Minister of Territorial Administration and Development David Lokyan, and she was well aware of the ongoing reforms. Mrs. Mosler-Törnström expressed readiness to continue assisting our country in this process.
The parties exchanged views on the ways of strengthening local democracy in Armenia. Karen Karapetyan presented the rationale behind the reforms initiated by the Government in the sphere of territorial management and local self-government, which seek to change the mindset and the thinking of municipal authorities, enhance their role and shape a stronger link in decision-making.
The Premier thanked the guest for the sustained support provided by the Congress, highlighting the roadmap to the post-monitoring dialogue between Armenia and the Council of Europe as signed in 2016.