Հայաստանը վստահելի գործընկեր է. ԵԽ կոնգրեսի նախագահ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Գուդրուն Մոսլեր-Թյորնշտրյոմին։
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահի այցը և մասնակցությունը Հայաստանում տեղական իշխանությունների 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԽ հետ համագործակցությունը և ակտիվ մասնակցում է ԵԽ կանոնադրական և խորհրդատվական բոլոր մարմինների, այդ թվում նաև՝ Տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի աշխատանքներին։
Տիկին Մոսլեր-Թյորնշտրյոմն արդյունավետ է համարել ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի հետ ձևավորված համագործակցությունը՝ նշելով, որ իրենց համար Հայաստանը վստահելի գործընկեր է: Նա տեղեկացրել է, որ արգասաբեր քննարկումներ է ունեցել ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի հետ, ծանոթ է ոլորտում կատարվող բարեփոխումներին և այդ գործընթացում աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Վարչապետն ու ԵԽ Տեղական և տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստանում տեղական ժողովրդավարության ամրապնդման հարցերի շուրջ: Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման ոլորտում կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումների տրամաբանությունը, որոնց նպատակը համայնքային կառավարման մարմինների մտածելակերպի փոփոխությունն է, դրանց դերի բարձրացումը և որոշումների ընդունման առավել ամուր օղակի ձևավորումը: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ոլորտի բարեփոխումներին Կոնգրեսի մշտական աջակցության համար, այդ թվում` 2016 թ. ստորագրված Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ հետմոնիթորինգային երկխոսության ճանապարհային քարտեզի շրջանակում:

Армения - доверенный партнер: председатель Конгресса местных и региональных властей СЕ
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял председателя Конгресса местных и региональных властей Совета Европы Гудрун Мослер-Тернстрем.
Глава правительства отметил важность визита председателя Конгресса местных и региональных властей СЕ и участия в мероприятии, посвященном 20-летию местных властей Армении. По словам премьер-министра, Армения высоко оценивает сотрудничество с СЕ и активно участвует в работе всех уставных и консультативных органов СЕ, в том числе Конгресса местных и региональных властей.
Госпожа Мослер-Тернстрем сочла результативным сформировавшееся с Конгрессом местных и региональных властей СЕ сотрудничество, отметив, что Армения является для них доверенным партнером. Она проинформировала, что провела плодотворные обсуждения с министром территориального управления и развития РА Давидом Локяном, в курсе осуществляемых в сфере реформ и выразила готовность продолжить содействие в этом процессе.
Премьер-министр и председатель Конгресса местных и региональных властей СЕ обменялись мнениями по вопросам укрепления местной демократии в Армении. Карен Карапетян представил логику инициированных правительством реформ в сфере территориального управления и местного самоуправления, целью которых является изменение мышления органов муниципального управления, повышение их роли и формирование более прочного звена принятия решений. Глава правительства поблагодарил за постоянную поддержку Конгрессом реформ сферы, в том числе в рамках подписанной в 2016 году Дорожной карты постмониторингового диалога между Арменией и Советом Европы.