ԱՄՆ-ը և Ռուսաստանը «չեզոքացրին» Ադրբեջանի հույսերը
Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի կարևոր մաս են և ընդգրկված են ներկայիս օրակարգում: Այս մասին են փաստում հակամարտության կողմերին ուղղված ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Հարրի Քամիանի և ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչի կոչերը՝ իրականացնել 2016թ.-ի մայիսին ու հունիսին Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում համաձայնեցված քայլերը (ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում, հետաքննության մեխանիզմների ներդրում):
Լուկաշևիչը շեշտել է, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնումը հնարավորություն կընձեռի որակապես բարելավել տարածաշրջանում առկա իրավիճակը: Իսկ Արցախ-Ադրբեջան, Հայաստան-Ադրբեջան սահմաններին կայունության ապահովման տեսանկյունից նա կարևորել է հակամարտության գոտում միջադեպերի հետաքննության համատեղ մեխանիզմների ստեղծումը:
Ավելին, ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ  ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման հարցն ի վերջո կարտացոլվի ԵԱՀԿ 2018թ.-ի բյուջեում:
Թե´ Ռուսաստանի, թե´ ԱՄՆ ներկայացուցչի այս մոտեցումները, բնականանաբար, արտահայտում են այդ երկրների պաշտոնական դիրքորոշումը. վստահության միջոցների իրականացումը և փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծումը պետք է զուգահեռ ընթանան քաղաքական բանակցություններին՝ իրական արդյունք գրանցելու համար: Ըստ էության, սա ևս մեկ հակափաստարկ էր Ադրբեջանի իշխանությունների այն պնդմանը, իբրև թե հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած Սարգսյան-Ալիև հանդիպումն ազդարարեց քաղաքական բանակցությունների վերսկսում առանց Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների:  Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ամեն կերպ հրաժարվում են այդ պայմանավորվածությունների կատարումից:
Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ առանց վստահության մթնոլորտի ձևավորման, առանց հրադադարի ռեժիմի պահպանման, անհնար է խոսել հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին: Սա գիտակցում են նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, ինչի մասին են վկայում ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ և Ռուսաստանի նեկայացուցիչների հայտարարությունները:

США и Россия "нейтрализовали" надежды Азербайджана
Договоренности в Вене и Санкт-Петербурге являются важными частями урегулирования карабахского кризиса и включены в нынешнюю повестку переговоров. Об этом свидетельствуют призывы, направленные сторонам конфликта представителем США в ОБСЕ Гарри Камиани и Постоянным представителем России в ОБСЕ Александром Лукашевичем, касающиеся реализации согласованных в мае и июне в Вене и Санкт-Петербурге шагов (расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ, включение механизмов расследования).
Лукашевич подчеркнул, что расширение офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ создаст возможность качественно улучшить существующую в регионе ситуацию. А с точки зрения обеспечения стабильности границ Арцах-Азербайджан и Армения-Азербайджан он подчеркнул важность создания в зоне конфликта совместных механизмов расследования инцидентов.
Более того, представитель США в ОБСЕ выразил надежду, что вопрос расширения офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ в конце концов найдет отражение в бюджете ОБСЕ на 2018-ый год.
Подходы как представителя России, так и США, естественно, выражают официальные позиции этих стран, и претворение в жизнь мер доверия, а также создание атмосферы взаимного доверия для фиксирования реальных результатов должны идти параллельно политическим переговорам. По сути, это еще один контраргумент против тех утверждений властей Азербайджана, согласно которым встреча Саргсян-Алиев 16-го октября была объявлена как начало переговоров без договоренностей в Вене и Санкт-Петербурге. Напомним, что власти Азербайджана всеми способами отказывались от исполения этих договоренностей.
Тем не менее очевидно, что без создания атмосферы доверия, без сохранения режима перемирия невозможно говорить о мирном урегулировнии конфликта. Это также осознают сопредседатели Минской группы ОБСЕ, о чем и свидетельствуют заявления представителей США и России в ОБСЕ.