Վանա լճում հնագույն ամրոցի ավերակներ են հայտնաբերվել
Ամրոցի ավերակները գտնվել են ավելի քան 10 մետր խորության վրա։ Այն, ըստ մասնագետների գնահատականների, կառուցվել է մոտ 3000 տարի առաջ։ Ըստ ամենայնի, այն կառուցվել է Ուրարտու պետության գոյության ժամանակ։ Այս մասին հաղորդում է Artsakhpress գործակալությունը՝ հղվելով Anadolu-ին:
Ինչպես ընդգծել են տեղի իշխանությունները, Թուրքիայի հնագույն ժառանգության ուսումնասիրումը չափազանց կարևոր է երկրի պատմության համատեքստում։ Բացի այդ, լիճը, որն իր մեջ բազմաթիվ առեղծվածներ է թաքցում, կարող է գրավել դայվինգի սիրահարներին ու հնագետներին, ինչը դրականորեն կազդի զբոսաշրջային ոլորտի վրա։

На дне озера Ван нашли руины древней крепости
Руины крепости, построенной, предположительно, около 3000 лет назад во времена государства Урарту, обнаружены на дне озера Ван на востоке Турции, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
Отмечается, что сооружение, занимающее площадь около одного квадратного километра на глубине более 10 метров, оказалось затопленным из-за того, что уровень воды в озере за последние столетия поднялся на 150 метров. Во время подводных исследований обнаружена также каменная скульптура льва. Местные власти ожидают, что находка привлечет внимание археологов и туристов-дайверов.
Урарту - государство в Передней Азии в IX-VI веках до н. э., охватывавшее в период своего могущества все Армянское нагорье.