Ռուսաստանն իմ հայրենիքն է, սակայն ես զտարյուն հայուհի եմ. «Russia Today»-ի գլխավոր խմբագիր (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Russia Today»-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը հայտարարել է, որ իրեն հարյուրտոկոսանոց հայ է համարում՝ չնայած որ հայերեն չի խոսում:
«Ես ռուսաստանցի եմ, ռուսերենն իմ մայրենի լեզուն է, իսկ հայրենիքը՝ Ռուսաստանը: Սակայն ես անկասկած զտարյուն հայուհի եմ: Ճիշտ է, հայերեն չեմ խոսում, սակայն իմ երեխաները գիտեն հայերեն», - պատմել է Սիմոնյանը «Россия 24»-ին տված հարցազրույցում:
RT-ի գլխավոր խմբագիրը պատմել է, որ մինչև իր կյանքում Տիգրան Քյոսայանի հայտնվելը Հայաստան ընդամենը մեկ անգամ էր այցելել՝ Վլադիմիր Պուտինի՝ Երևան այցի շրջանակներում և ոչինչ չէր հասցրել տեսնել, սակայն այս տարվա մայիսին ֆենոմենալ ճամփորդություն է ունեցել Հայաստան:

"Я россиянка. Но я, безусловно, чистокровная армянка": главред "Russia Today" (видео)
Главный редактор телеканала "Russia Today" Маргарита Симоньян рассказала, что считает себя стопроцентной армянкой, хоть и не говорит по-армянски, передает Rusarminfo.ru.
"Я россиянка, русский – мой родной язык, а родина – Россия. Но я, безусловно, чистокровная армянка. Правда, не говорю на армянском, но зато мои дети знают армянский", - сказала Маргарита Симоньян в интервью телеканалу "Россия 24".
Главред РТ отметила, что до появления в ее жизни Тиграна Кеосаяна, посещала Армению только один раз в рамках визита Владимира Путина в Ереван и ничего не успела увидеть.
"Кроме Путина я ничего не видела в Армении. Но в мае этого года мой муж Тигран, крестный наших детей Артур Джанибекян и другие наши друзья организовали феноменальную поездку в Армению. Например, в одной древней церкви специально для нас пел армянский оперный хор", - поделилась своими впечатлениями Маргарита Симоньян.