Նոր Զելանդիայի հայկական դպրոցը կվերաբացվի
Նոր Զելանդիայում ներկայում ապրում է մոտ 200 հայ, ովքեր հիմնականում Իրաքից են, Իրանից, Լիբանանից, մասամբ, Հայաստանից, փոխանցում է ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԸ:
Տեղի հայերը հիմնականում բնակվում են Օքլենդ և Վելլինգտոն քաղաքներում: 1996թ.-ից գործում է Նոր Զելանդիայի հայկական միությունը, որի նպատակն է հայապահպանությունը և մանուկների հայեցի դաստիարակությունը։ Հայկական միության ղեկավար Նուբար Յաղուբյանը նշեց որ հայապահպանությանն ուղղված աշխատանքներում ջանք չեն խնայում:
«Այստեղ հայ համայնքը փոքրաթիվ է ու ցրված: 1996թ. գործում էր հայկական դպրոց, սակայն այն փակվեց՝ նոր աշակերտներ չունենալու պատճառով: Հայոց լեզվի պահպանության հարցը լուրջ խնդիր է: Կան խառն ամուսնություններ: Այժմ համայնքի ջանքերով նախատեսում ենք մոտ ապագայում Օքլենդում վերաբացել հայկական կիրակնօրյա դպրոցը»,-ասաց Նուբար Յաղուբյանը:
Տարածքային առումով Հայաստանից հեռու, բայց հոգով մոտ հայ համայնքը տեղում պարտաճանաչ նշում է Հայաստանի հետ կապված տոները, անդրադառնում հիշարժան օրերին: Ամեն տարի կազմակերպվում են միջոցառումներ նվիրված՝ ՀՀ անկախությանը, Բանակի հիմնադրման օրվան և այլն: Հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը:

В Новой Зеландии откроется армянская школа
Глава армянской общины Новой Зеландии Нубар Ягубян сообщила, что в Окленде вновь откроется армянская воскресная школа. "Школа функционировала с 1996 года, но была закрыта из-за недостатка учеников", - рассказала руководитель общины.
По словам Нубар Ягубян, нынешняя программа обучения включает в себя онлайн-занятия, в которых задействованы специалисты из Армении. Главной целью программы является объединение соотечественников и решение проблемы незнания родного языка, передает РУСАРМИНФО.
Она также отметила, что несмотря на небольшую общину, местные армяне зарекомендовали себя, как лучшие врачи, учителя, специалисты в области IT и банковских услуг.
По данным переписи населения за 2004 год, в Новой Зеландии проживает около 2000  армян, приехавших, в основном, из Ирака, Ирана, Ливана и частично из Армении. Большая часть проживает в городах Окленд и Веллингтон.