Բորուտ Պահորը վերընտրվեց Սլովենիայի նախագահ
Սլովենիայի գործող նախագահ Բորուտ Պահորը հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում՝ հավաքելով քվեների 52,94 տոկոսը, հայտնում է ТВЦ-ն:
Ընտրողների հանրագումարային մասնակցությունը գնահատվում Է 42 տոկոս: Պահորը իր հաղթանակը հայտարարելիս շնորհակալություն է հայտնել իր ընտրողներին վստահության համար, իսկ հակառակորդներին՝ քննադատության համար: Սլովենիայի ղեկավարը հայտարարել է, որ իր հիմնական խնդիրը մնում է «Եվրոպայում և անկանխատեսելի իրավիճակում գտնովեղ աշխարհում քաղաքական կայունության» աջակցությունը:
Սլովենիան խորհրդարանական հանրապետություն է, ուստի նախագահի լիազորությունները սահմանափակ են: Երդմնակալության արարողությունը նշանակված է դեկտեմբերի վերջին:

Борут Пахор переизбран президентом Словении
На президентских выборах в Словении победу одержал действующий глава государства Борут Пахор. Предварительно, во втором туре он набрал около 53% голосов, сообщает ТВЦ.
Итоговая явка составила почти 42%. Пахор, объявляя о своей победе, поблагодарил избирателей за доверие, а своих конкурентов - за содержательную критику. Словенский лидер заявил, что его главной задачей остается "поддержка политической стабильности в сложной и непредсказуемой ситуации в Европе и в мире в целом".
По конституции, он лишен права самостоятельно отправлять в отставку правительство и распускать парламент. Инаугурация Борута Пахора намечена на конец декабря.