ԵՏՄ-ն հետաքրքրված է ՀԱՊԱ-ի հետ լայն կոոպերացիայի հարցում
Եվրասիական տնտեսական միության երկրները հետաքրքրված են Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ՀԱՊԱ) երկրների հետ առավելագույն լայն կոոպերացիայի հարցում, 2 միավորումներն արդեն բանակցություններ են վարում ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին: Այս մասին ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ասել է երկուշաբթի Մանիլայում ընթացող ՀԱՊԱ գործարար և ներդրումային գագաթնաժողովում, փոխանցում է news.am գործակալությունը:
Նա հիշեցրել է, որ մեկ տարի առաջ ուժի մեջ է մտել ԵՏՄ-ի և ՀԱՊԱ երկրներից մեկի՝ Վիետնամի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը: «Վերջերս ավարտվել են նույնպիսի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները Եվրասիական միություն-Չինաստան ձևաչափով, մենք ազատ առևտրի գոտին քննարկում ենք ԵՏՄ-ՀԱՊԱ բազմակողմ ձևաչափով»,- ասել է ՌԴ վարչապետը՝ հավելելով, որ առանձին բանակցություններ են վարվում ՀԱՊԱ մի շարք երկրների հետ:
ՌԴ վարչապետը կարևոր է համարել, որ ասիական շատ ընկերություններ արդեն գնահատել են ԵՏՄ-ում աշխատանքի հեռանկարները. «Այս պատճառով մենք ԵՏՄ գործընկերների հետ միասին հետաքրքրված ենք ՀԱՊԱ երկրների հետ առավելագույն կոոպերացիայի հարցում՝ հիմնված համընդհանուր սկզբունքների և առևտրի միջազգային նորմերի վրա»:

Медведев: ЕврАзЭС заинтересован в широкой кооперации с АСЕАН
Страны Евразийского экономического союза (ЕврАзЭС) заинтересованы в максимально широкой кооперации со странами Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН), два объединения уже ведут переговоры о создании зоны свободной торговли. Об этом премьер-министр РФ Дмитрий Медведев заявил на деловом и инвестиционном саммите АСЕАН в Маниле в понедельник, сообщает Тасс.
Он напомнил, что год назад вступило в силу соглашение о свободной торговле между ЕврАзЭС и одним из государств АСЕАН - Вьетнамом. "Недавно завершены переговоры по такому соглашению в формате Евразийский союз - Китай, и у нас идут переговоры, мы обсуждаем зону свободной торговли в многостороннем формате ЕврАзЭС - АСЕАН", - сказал глава российского правительства. Он добавил, что подобные переговоры продолжаются и с рядом стран АСЕАН по отдельности.
Премьер-министр назвал важным, что многие азиатские компании уже оценили перспективы работы с ЕврАзЭС. "Поэтому мы вместе с партнерами по Евразийскому экономическому союзу заинтересованы в максимально широкой кооперации со странами АСЕАН на основе универсальных принципов и норм международной торговли", - сказал Медведев.