«Եթե իմ զորքերը կռվեն հայերի նման, ապա ես կնվաճեմ աշխարհը». թուրք գնդապետին ցնցել է հայուհիների արիությունը
Mousa Ler
Թուրքական բանակի գնդապետը հիացել է հայ կանանց արիությամբ, որոնք չեն զիջել տղամարդկանց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության ժամանակ:
Այդ մասին ժամանակին պատմել է ինքնապաշտպանության մասնակիցներից մեկը՝ Արտաշես Բալաբանյանը, որը Հայաստան տեղափոխվելուց հետո դասավանդել է Էջմիածնի ճեմարանում: Արդեն կյանքից հեռացած Բալաբանյանի պատմության ձայնագրությունը հայտնվել է Sputnik Արմենիայի մոտ:
Նրա խոսքով՝ Մուսա լեռան բնակիչներին Անտիոքից նամակ է եկել, որում նրանց հանձնարարել են յոթ օրվա ընթացքում լքել իրենց տները, դրանից առաջ նկարագրել ունեցվածքը՝ վերադառնալուց հետո այն հետ ստանալու համար:
Բալաբանյանի խոսքով՝ նամակում կոչ են արել «լիովին վստահել իշխանություններին»: Հայերը Անտիոք են ուղարկել իրենցից մեկին, որը տեղի թուրքերի շարքում մտերիմ մարդ ուներ: Նա հաղորդել է, որ հայ ժողովրդի վրա կախվել է «Դամոկլյան թուրը»: «Նրանք մի քանի օր խորհրդակցել են, որոշել, թե ինչպես վարվել՝ խոնարհե՞ն գլուխը, որպեսզի նրանց մորթեն ոչխարների նման կամ զենքը ձեռքներին պայքարել», - պատմել է Բալաբանյանը:
Նրանք լեռ են բարձրացել: Պարտականությունները կիսել են իրար մեջ: Ամենափոքր տղաներին թողել են կանանց խնամքի տակ, 10-13 տարեկան պատանիները հսկողություն են իրականացրել, 14-16 տարեկանները ներգրավվել են ռազմիկներին մթերքով և զինամթերքով ապահովելու գործերում: Ավելի քան 15 կին պայքարել է տղամարդկանց հետ միասին, նրանցից մեկը, շրջափակման մեջ ընկնելով, խոստովանել է թուրքերին, որ 5 թուրք է սպանել:
«Նրանց հազարապետն ասել է իր զինվորներին. «Եթե իմ զորքերը կռվեն հայերի նման, ապա ես կնվաճեմ աշխարհը»», - պատմում է Բալաբանյանը:
Մուսա լեռան հայերը հետ են մղել թուրքական կանոնավոր բանակի հինգ հարձակում: Ինքնապաշտպանության ընթացքում նրանք կարողացել են նամակ ուղարկել Հալեպում ֆրանսիական ներկայացուցչություն՝ օգնություն խնդրելով: Եվ այն հասել է:
Ավելի ուշ նրան հաճախ են հարցրել, թե ինչպես են կարողացել 600 գյուղացիներից բաղկացած խմբով, զենքի և զինամթերքի անբավարար քանակի պայմաններում հաղթել 10-հազարանոց կանոնավոր բանակին:
«Մենք լեռ էինք բարձրացել խելահեղ մտքով: Կա՛մ կմեռնենք զենքը ձեռքներիս, կամ կապրենք խաղաղ», - ասել է Բալաբանյանը:

Армянские женщины потрясли турецкого полковника
Полковник турецкой армии восхитился мужеством армянских женщин, которые не уступали мужчинам во время самообороны на горе Муса-даг в период Геноцида армян.
Об этом в свое время рассказал один из участников самообороны Арташес Балабанян, который после того, как перебрался в Армению, преподавал в Эчмиадзинской семинарии. Запись рассказа Балабаняна, которого, уже нет в живых, оказалась у Sputnik Армения.
По словам Балабаняна, из Антиохии жителям сел Муса-дага пришло письмо, в котором им поручили в течение семи дней покинуть свои дома с провизией на несколько дней, перед этим описать свое имущество, чтобы получить его по возвращении.
По словам Балабаняна, в письме призывали "полностью довериться властям".
Армяне послали в Антиохию одного из армян, у которого среди местных турок был близкий человек. Тот сообщил, что над армянским народом повис "Дамоклов меч".
"Несколько дней они проводили совет. Решали как поступить - склонить голову, чтобы их перерезали как овец, либо бороться с оружием в руках", - рассказал Балабанян.
Они поднялись в гору. Обязанности разделили между всеми. Самых маленьких мальчиков оставили под присмотром женщин, ребят 10-13 поставили в караул, 14-16 лет были вовлечены в работы – снабжение воюющих едой и боеприпасами. Более 15 женщин боролись наравне с мужчинами, одна из них, попав в окружение, призналась туркам, что убила пятерых из них.
"Их тысячник (полковник) в ответ сказал своим солдата - "если мое войско будет бороться как армяне, я завоюю мир"", - рассказывает Балабанян.
Армяне Муса-дага отразили 5 атак турецкой регулярной армии.
В ходе самообороны, они смогли отправить письмо в Алеппо, во французское представительство с просьбой о помощи. И она пришла.
Уже позже его часто спрашивали, как они в составе 600 человек-селян с нехваткой оружия и боеприпасов смогли несколько раз победить 10 тысячную регулярную армию.
"Мы поднялись на гору с безумной мыслью. Либо умрем с оружием в руках, либо будет истреблены до последнего человека", - сказал Балабанян.