Քաղաքական ճգնաժամ Գերմանիայում. Մերկելին չի հաջողվել կոալիցիա ձևավորել
Գերմանիայի կանաչների կուսակցության նախագահը հայտարարել է, որ իրենք ամենայն հավանականությամբ չեն համաձայնի փոքրամասնության կառավարությունում մասնակցությանը, փոխանցում է Интерфакс-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ  Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին չի հաջողվել մեծամասնության կառավարություն կազմել, քանի որ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը (ԱԴԿ) նոյեմբերի 19-ին դուրս է եկել բանակցային գործընթացից. կուսակցության առաջնորդ Կրիստիան Լինդները հայտարարել է, որ բանակցություններին մասնակցող կողմերը չէին վստահում միմյանց ու տարակարծիք էին մի շարք հարցերում:
Այսպիսով, Ազատ դեմոկրատական կուսակցության՝ կոալիցիա կազմելու բանակցություններից դուրս գալով Գերմանիան կարող է ներքաշվել քաղաքական ճգնաժամի մեջ՝ հանգեցնելով ոչ միայն 2018 թվականին նոր ընտրությունների անցկացման, այլև կանցլեր Մերկելի քաղաքական կարիերայի ավարտին:

Политический кризис в Германии: Меркель не смогла собрать коалицию
Представитель германской партии "зеленых" заявил, что они не уверены, что согласятся на участие в правительстве меньшинства в Германии, передает Интерфакс.
"Германии необходимо прочно стоящее на ногах правительство, а для этого надо получить большинство в парламенте. Если Свободная демократическая партия (СвДП) подтвердит свой отказ от участия в правительстве большинства, не знаю, как можно будет сформировать меньшинство", - заявил политик в интервью телеканалу ZDF.
Как сообщалось, с выходом СвДП из переговоров по созданию правительственной коалиции Германия оказывается ввергнутой в политический кризис, который может привести к новым выборам в 2018 году или даже концу карьеры Ангелы Меркель на посту германского канцлера, прогнозируют мировые СМИ.