Թուրքիայի մեջլիսում ընտրություններ են
Նոյեմբերի 20-ին Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում մեջլիսի խոսնակի ընտրություններ կանցկացվեն: Այս մասին հայտնում է Արցախպրեսը՝ վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Մեջլիսի նախագահի պաշտոնի համար առաջադրված է վեց թեկնածու՝ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունից գործող նախագահ Իսմաիլ Քահրամանը և Թամեր Դաղլըն, քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունից Զեքերյա Թեմիզելը, քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից Սելմա Ըրմաքը, «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունից Ջելալ Ադանը և անկախ պատգամավոր Յուսուֆ Հալաչօղլուն:
Քահրամանը մեջլիսի նախագահի պաշտոնում էր ընտրվել 2015թ. նոյեմբերի 22-ին՝ խորհրդարանական ընտրություններից հետո: 2017-ի նոյեմբերի 22-ին լրանում է այդ պաշտոնում նրա գտնվելու ժամկետը:
Համաձայն Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի ներքին կանոնադրության՝ ամեն նստաշրջանում մեջլիսի նախագահի ընտրություն է կատարվում երկու անգամ՝ 2-ական տարով:

Turkey Will Elect Its Parliamentary Speaker
Parliament is set to elect a new parliamentary speaker as all political parties and independent deputies gather today, Daily Sabah reports.
Current parliamentary speaker İsmail Kahraman, the Istanbul deputy for the Justice and Development Party (AK Party), AK Party Adana Deputy Tamer Dağlı, the Republican People's Party (CHP) Deputy Zekeriya Temizel, the People's Democratic Party (HDP) Hakkari Deputy Selma Irmak, the Nationalist Movement Party's (MHP) Celal Adan and independent deputy from Kayseri province Yusuf Halaçoğlu will be among the candidates for the speakership in the election.
The election will be conducted by secret ballot and will be finalized in a maximum of four rounds of voting.