Ամփոփվել են ՀՀ ՊՆ գերատեսչական վերապատրաստման փորձնական դասընթացի արդյունքները
Նոյեմբերի 18-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում (ՊԱՀՀ) ամփոփվել են հոկտեմբերի 23-ից նոյեմբերի 17-ը ՊԱՀՀ-ում անցկացված «ՀՀ պաշտպանական համակարգի բարեփոխումների ռազմավարական ուղենիշները» գերատեսչական վերապատրաստման փորձնական դասընթացի արդյունքները, հայտնում է ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ մեկնարկած և ՊԱՀՀ-ի կրթական ծրագրի շրջանակներում անցկացված առաջին այս դասընթացի նպատակն էր ՀՀ պաշտպանական-անվտանգային համակարգի արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը՝ հետազոտությունների արգասիքների հիման վրա կրթության իրականացմամբ: Չորսշաբաթյա դասընթացին՝ որպես ունկնդիրներ, մասնակցել են ՀՀ ՊՆ, ԶՈՒ և ԶՈՒ ԳՇ ավագ սպայական կազմի ներկայացուցիչներ, քաղաքացիական հատուկ ծառայողներ: Դասախոսություններով հանդես են եկել պաշտպանական-անվտանգային ոլորտի մասնագետներ, դասախոսներ՝ ԵՊՀ-ից և Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանից, ինչպես նաև անկախ փորձագետներ:
Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը սույն վերապատրաստման դասընթացն իրականացրել է ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի և ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի հետ գործակցությամբ մշակված ժամանակակից գիտակրթական մեթոդաբանությամբ և ավարտել է ռազմավարական խաղի կազմակերպմամբ:
Դասընթացի ավարտն ազդարարող հանդիսավոր միջոցառման ընթացքում դասընթացի արդյունքներն ամփոփող ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արտակ Զաքարյանը, ՊԱՀՀ-ի պետ, գեներալ-լեյտենանտ, պրոֆեսոր Հայկ Քոթանջյանը և ՊԱՀՀ-ի պետի՝ կրթության գծով տեղակալ-ՊԱՀՀ-ի Ռազմավարական պաշտպանական-անվտանգային կրթության ազգային ինստիտուտի պետ, գնդապետ Սուրեն Դավթյանը: Դասընթացի մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագրեր:

Подведены итоги пилотных курсов ведомственной переподготовки в минобороны РА
18 ноября в Национальном исследовательском университете обороны МО РА (НИУО) состоялись мероприятия, посвященные завершению пилотных курсов ведомственной переподготовки "Стратегические ориентиры реформирования оборонной системы РА", организованные НИУО с 23 октября по 17 ноября, сообщает официальный сайт миннбороны Армении.
Целью проводимых в рамках образовательной программы НИУО этих первых курсов, в церемонии открытия которых принял участие Президент РА Серж Саргсян, являлось повышение эффективности оборонно-безопасностной системы РА путем организации обучения на базе результатов научных исследований. Слушателями курсов были представители старшего офицерского состава МО РА и Генштаба ВС РА, специальные гражданские служащие, лекции читали ведущие специалисты оборонно-безопасностной сферы из МО, ГШ ВС, НИУО, а также лекторы из ЕрГУ и Американского университета Армении и независимые эксперты.
В Национальном исследовательском университете обороны данные курсы осуществлялись по совремeнной научно-образовательной методологии, разработанной в сотрудничестве с Национальным университетом обороны США и Московским государственным институтом международных отношений МИД РФ, и завершились проведением стратегической игры.
На торжественном мероприятии, посвященном завершению курсов, выступили Первый заместитель министра Обороны РА Артак Закарян, Начальник НИУО генерал-лейтенант, профессор Гайк Котанджян и заместитель Начальника НИУО по образованию – начальник Национального института стратегического оборонно-безопасностного образования полковник Сурен Давтян, которые в своих выступлениях подытожили результаты ведомственных пилотных курсов. Участникам курсов были выданы сертификаты.