Skype-ը հայերին «հովանավորչության» համար 30 հազար եվրո կվճարի բելգիական իշխանություններին
Բելգիայի Անտվերպեն քաղաքի դատարանը 30 հազար եվրոյով տուգանել է Skype-ին «հայերի գործով» քննության ընթացքում իրավապահներին աջակցելուց հրաժարվելու համար։
«Բելգիայի իրավապահ ծառայությունները դեռևս 2012 թվականին ընկերությունից տվյալներ էին հայցել ծագումով հայ անձանց նամակագրության ու զանգերի մասին, որոնց նկատմամբ քննություն էր տարվում։ Ընկերությունը իրավապահներին է փոխանցել կասկածյալների էլեկտրոնային փոստերն ու IP-հասցեները, սակայն մերժել նամակագրւթյան ու զրույցների ձայնագրությունների տրամադրման հարցում», - հայտնում է բելգիական Le soir պարբերականը։
Իր մերժումը Skype-ի ղեկավարությունը բացատրել է նրանով, որ ընկերությունը չի հանդիսանում հեռախոսակապի օպերատոր, և նման պարտականություններն իր վրա չեն տարածվում։
Դատարանը պարտավորեցրել է Skype-ին պահպանելու օգտատերերի զրույցների պատմությունը՝ իրավապահ ծառայությունների կողմից հավելյալ հարցումերի համար։

Skype Is Fined at the Amount of $36,000 in Belgium
Microsoft’s online communication service Skype lost an appeal in Belgium after it failed to comply with a court request to share data from messages and calls, Reuters reports.
The Belgian judge at the Antwerp-based appeals court had asked Skype to share data on a suspect in an organized crime investigation on the basis that telecoms operators in the country are subject to such a requirement. Skype said it was not a telecoms operator and did not have the technical capability to comply with the request.
The judgment, which confirmed the ruling of a lower court, said that Skype was "indisputably" a telecoms operator and that references in Belgian law to "telecommunication" included "electronic communication".
The court also upheld the 30,000-euro ($36,000) fine and dismissed Skype’s argument that Luxembourg, where Skype and its servers are based, could block such co-operation, as the data the court was looking for originated in Belgium.