Skype-ը հայերին «հովանավորչության» համար 30 հազար եվրո կվճարի բելգիական իշխանություններին
Բելգիայի Անտվերպեն քաղաքի դատարանը 30 հազար եվրոյով տուգանել է Skype-ին «հայերի գործով» քննության ընթացքում իրավապահներին աջակցելուց հրաժարվելու համար։
«Բելգիայի իրավապահ ծառայությունները դեռևս 2012 թվականին ընկերությունից տվյալներ էին հայցել ծագումով հայ անձանց նամակագրության ու զանգերի մասին, որոնց նկատմամբ քննություն էր տարվում։ Ընկերությունը իրավապահներին է փոխանցել կասկածյալների էլեկտրոնային փոստերն ու IP-հասցեները, սակայն մերժել նամակագրւթյան ու զրույցների ձայնագրությունների տրամադրման հարցում», - հայտնում է բելգիական Le soir պարբերականը։
Իր մերժումը Skype-ի ղեկավարությունը բացատրել է նրանով, որ ընկերությունը չի հանդիսանում հեռախոսակապի օպերատոր, և նման պարտականություններն իր վրա չեն տարածվում։
Դատարանը պարտավորեցրել է Skype-ին պահպանելու օգտատերերի զրույցների պատմությունը՝ իրավապահ ծառայությունների կողմից հավելյալ հարցումերի համար։

Skype заплатит бельгийским властям за "укрывательство" армян 30 тысяч евро
Суд бельгийского города Антверпен оштрафовал компанию Skype на 30 тысяч евро за отказ оказать содействие правоохранителям в ходе следствия по делу уроженцев Армении, сообщает РУСАРМИНФО.
"Бельгийские правоохранительные службы еще в 2012 году запросили у компании данные о переписке и звонках лиц армянского происхождения, в отношении которых проводилось следствие. Компания передала правоохранителям электронные почты и IP-адреса подозреваемых, но отказала в  предоставлении распечаток и записи разговоров", — сообщает бельгийское издание Le soir.
Свой отказ руководство Skype мотивировало тем, что компания не является оператором телефонной связи, и подобные обязательства не распространяются на нее.
Суд обязал Skype хранить историю бесед пользователей на случай дополнительных запросов от правоохранительных служб.