Լեոնիդ Ազգալդյանը գրել է մեր ժողովրդի պատմության հերոսական էջերից մեկը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում.
«Շնորհավորում եմ Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նա Արցախյան ազատամարտի լեգենդար հրամանատարներից էր, որ իր գործունեությամբ, պայքարով ու նահատակությամբ գրել է մեր ժողովրդի պատմության հերոսական էջերից մեկը: Նրա ղեկավարած «Անկախության բանակ» և «Ազատագրական բանակ» կամավորական ռազմական կառույցները նշանակալի դեր են խաղացել Հայաստանի սահմանների և Արցախի պաշտպանության գործում:
Արցախի մասին նրա հնչեցրած արտահայտությունը վաղուց մեզ համար դարձել է թևավոր խոսք ու կարգախոս. «Սա Հայաստան է և վերջ»: Այս կարճ բանաձևի մեջ խտացված են Լեոնիդ Ազգալդյանի՝ ճշմարիտ հայրենասերի, լուրջ գիտնականի և տաղանդավոր կազմակերպչի ողջ գաղափարախոսությունն ու դիրքորոշումը, նրա իմաստալից կյանքի և իմաստավոր անմահության ողջ ուղին»:

Президент Армении: "Леонид Азгалдян написал одну из героических страниц истории нашего народа"
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 22 ноября, направил поздравительное послание по случаю 75-летия со дня рождения кавалера ордена "Боевой крест" I степени Леонида Азгалдяна.
"Поздравляю по случаю 75-летия со дня рождения Леонида Азгалдяна.
Леонид Азгалдян был одним из легендарных командиров Арцахской освободительной войны, который своей деятельностью, борьбой и жертвенностью написал одну из героических страниц истории нашего народа. Находящиеся под его командованием  добровольческие военные структуры – "Армия Независимости" и "Освободительная армия" – сыграли значительную роль в деле защиты границ Армении и обороны Арцаха.
Его высказывание об Арцахе для всех нас давно стало крылатым выражением и девизом: "Это Армения, и точка!". В этой краткой формуле сконцентрированы идеология и позиция Леонида Азгалдяна – истинного патриота, серьезного ученого и талантливого организатора", – говорится в послании президента РА.