Լեոնիդ Ազգալդյանը գրել է մեր ժողովրդի պատմության հերոսական էջերից մեկը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի շքանշանակիր Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում.
«Շնորհավորում եմ Լեոնիդ Ազգալդյանի ծննդյան 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Նա Արցախյան ազատամարտի լեգենդար հրամանատարներից էր, որ իր գործունեությամբ, պայքարով ու նահատակությամբ գրել է մեր ժողովրդի պատմության հերոսական էջերից մեկը: Նրա ղեկավարած «Անկախության բանակ» և «Ազատագրական բանակ» կամավորական ռազմական կառույցները նշանակալի դեր են խաղացել Հայաստանի սահմանների և Արցախի պաշտպանության գործում:
Արցախի մասին նրա հնչեցրած արտահայտությունը վաղուց մեզ համար դարձել է թևավոր խոսք ու կարգախոս. «Սա Հայաստան է և վերջ»: Այս կարճ բանաձևի մեջ խտացված են Լեոնիդ Ազգալդյանի՝ ճշմարիտ հայրենասերի, լուրջ գիտնականի և տաղանդավոր կազմակերպչի ողջ գաղափարախոսությունն ու դիրքորոշումը, նրա իմաստալից կյանքի և իմաստավոր անմահության ողջ ուղին»:

Leonid Azgaldyan: Artsakh Is Armenia and That Is It
President Serzh Sargsyan sent a congratulatory address on the occasion of the birthday of Leonid Azgaldyan, as the recipient of the 1st class Combat Cross Order would turn 75 years old today, official page of RA President reports
The President’s address reads:
"He was one of the legendary commanders of the Artsakh Liberation War, with his activities and struggle, his martyrdom, he wrote one of the heroic chapters of our people’s history. The Independence Army and Liberation Army, led by him, played a major role in the defense of Armenia's borders and Artsakh.
The words he said about Artsakh for a long time have become an idiom and slogan for us: "This is Armenia and that is it." The entire ideology and stance of Leonid Azgaldyan, the true patriot, serious scientist and talented organizer is concentrated in this term, the entire path of this meaningful life and meaningful immortality."