Հայտնի ռուս երգչուհին պատմել է, թե ինչպես է 1993-ականներին հրաշքով բժշկվել Հայաստանում
Հանրահայտ երգչուհի Իրինա Բոգուշևսկայան 1993 թվականի հուլիսի 17-ին սարսափելի ավտովթարի է ենթարկվել, որից հետո երկար ժամանակ չի կարողացել շարժել ձեռքը։ TELE.ru պարբերականին տված հարցազրույցում հայտնի երգչուհին պատմել է իր ապաքինման պատմությունը, թե ինչպես է բժշկվել Հայաստանում, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան
«Ձեռքս օրական 24 ժամ ցավում էր, չորս ժամը մեկ ինձ անալգին էին սրսկում` մեծացնելով չափաբաժինները, հետո սրտի դեղեր ավելացրին. սիրտս չէր դիմանում ծանրությանը», - անկեղծացել է Բոգուշևսկայան։
Երգչուհու խոսքով` բժիշկներն առաջընթաց չեն նկատել։
«Ի՞նչ էր մնում անել` աղոթել ու հույսը դնել հրաշքի վրա։ Ես վերադարձա հիվանդանոց ու սկսեցի աղոթել», - ասել է նա։
«Ռոսիա» հեռուստաընկերությունը որոշել է կնոջ մասին ռեպորտաժ պատրաստել և կապ է հաստատել Բոգուշևսկայայի մոր հետ։ Բայց նա հայտնել է, որ աղջիկն արդեն կես տարի է` հիվանդանոցում պառկած է։
«Այդ ժամանակ խմբագիրներն առաջարկեցին. «Եկեք ձեզ ծանոթացնենք մեր մյուս հերոսուհու` Հասմիկի հետ»։ Նա էլ ինձ ռենտգենի ուղարկեց, ու այնտեղ պարզվեց, որ ոսկորներս Х-աձև էին կպել ու սեղմում էին նյարդերս», - պատմել է երգչուհին։
Հայտնի բժշկողը երգչուհուն ասել է, որ կարող է ուսը տեղը գցել, բայց արմունկով պետք է կզբաղվի իր ուսուցիչը, ու դրա համար պետք է Հայաստան մեկնել։
Երգչուհու խոսքով` Հասմիկը կրթությամբ բժիշկ էր, իսկ նրա ուսուցիչը` վիրաբույժ, որը բուժել էր նաև Սպիտակի երկրաշարժից տուժած մարդկանց։
«Ու ահա 1993 թվականի դեկտեմբերին մենք նրա հետ Երևան եկանք, որտեղ ո՛չ լույս կար, ո՛չ գազ, ո՛չ էլ ջուր։ Բազմահարկ շենքերի բնակիչները դույլերով էին ջուրը բարձրացնում 15-րդ հարկ, տաքանում էին գրքեր ու մանկական անկողիններ վառելով։ Առաջ այդպիսի բաներ միայն պատերազմի մասին ֆիլմերում էի տեսել։ Մենք մեքենա ու բենզին ճարեցինք, Հասմիկն ինձ Երևանից տարավ սարեր. նրա ծեր ուսուցիչը գյուղում էր ապրում», - պատմել է Բոգուշևսկայան։
Երգչուհուն մի բաժակ խաղողի օղի են տվել ու բռնել ձեռքը։
«Ու ես գիտակցությունս կորցրի։ Երբ ուշքի եկա, ձեռքս արդեն շարժվում էր, դրսում էլ շողում էր արևը։ Երբեք չեմ մոռանա այդ պահը։ Այդ ժամանակ ինքս ինձ խոսք տվեցի, որ էլ երբեք չեմ մտածի մահվան մասին», - պատմությունը եզրափակել է երգչուհին։

Российская певица рассказала о чудесном исцелении в Армении
Знаменитая артистка Ирина Богушевская рассказала в интервью он-лайн журналу о звездах TELE.ru историю чудесного исцеления, произошедшего с ней в Армении, передает Sputnik Армения
Известная певица 17 июля 1993 года попала в страшную автокатастрофу, после которой долгое время не могла нормально двигать рукой.
"Рука моя еще и болела 24 часа в сутки, и мне каждые четыре часа кололи анальгин, все увеличивая дозы, потом добавили лекарства для сердца: оно не выдержало нагрузки", - поделилась с публикой Богушевская.
По словам бывшей жены фронтмена группы "Несчастный случай" Алексея Кортнева, врачи не наблюдали положительной динамики в течении полгода.
"Что же мне теперь делать?" - "Молиться и надеяться на чудо". Я вернулась в больницу и начала молиться", - сказала она.
Спасение пришло откуда не ждали - телеканал "Россия" хотел снять сюжет об артистке и связался с матерью Богушевская. Но та ответила, что девушка уже полгода лежит в больнице.
"Тогда редакторы предложили: "Давайте мы вас познакомим с другой нашей героиней, это армянская целительница Асмик". Кстати, вот она и отправила меня на рентген, и там выяснилось, что кости у меня встали буквой "Х" и пережимают нервы", -рассказала певица.
Известной исполнительнице песен в стиле кабаре-рок лекарь сказала: "Плечо я могу тебе вправить сама, а вот локтем займется мой учитель, и я тебя повезу к нему в Армению".
По ее словам, целительница Асмик - медик по образованию, а ее учитель был хирургом и несколько суток "собирал" людей после землетрясения в Спитаке.
"И вот в декабре 1993-го мы с ней полетели в блокадный Ереван, где не было света, газа, воды, где жители многоэтажек ведрами таскали воду на 15-й этаж и топили буржуйки книгами и детскими кроватками. Раньше я такое видела только в фильмах про войну. Мы нашли и машину, и бензин, и Асмик вывезла меня из Еревана в горы: ее старенький учитель жил в селе", - рассказала Богушевская.
Певица поведала, как ей дали стакан виноградной водки и схватили за руку.
"И тут я грохнулась в обморок. А когда пришла в себя, рука шевелилась, и в окно светило солнце. Этот момент я не забуду никогда. Тогда я себе пообещала, что больше никогда в жизни не буду думать, что хочу умереть", - завершила рассказ о чудесном спасении Богушевская.