Ո՞րն էր Բաքու և Երևան Լավրովի այցի նպատակը
Բավականին լայն քննարկումների ու մեկնաբանությունների առարկա դարձած Լավրովի այցը Բաքու և Երևան ավարտվեց: Այցի ընթացքում քննարկվեցին հարցեր՝ վերաբերող թե’ երկու երկրների հետ երկկողմ հարաբերություններին, թե’ միջազգային կառույցներում համագործակցությանը: Այնուամենայնիվ, երկու երկրներում հանրային ուշադրությունը կենտրոնացած էր Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հնչած տեսակետներին ու դիրքորոշումներին:
Ո՞րն էր Լավրովի այցի նպատակը Բաքու և Երևան, և ինչո՞վ այն կարևորվեց:
Նախ նշենք, որ Լավրովի այցը պետք է դիտարկել որպես Ժնևում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպման, այնուհետև Ռուսաստանում Պուտին-Ալիև, Պուտին-Սարգսյան հանդիպումների տրամաբանական շարունակություն: Այդ հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առավել հստակեցնելու, դրանց իրականացմանը նպաստելու համար, բնականաբար, անհրաժեշտ է հետևողականություն: Մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանն ապացուցել է իր ոչ վստահելի գործընկեր լինելը և ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հրաժարվելու «սովորությունը»: Հետևաբար, ակնհայտ է, որ Լավրովի՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի արտգործնախարարի այցը նպատակ էր հետապնդում ևս մեկ անգամ քննարկել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, գուցեև հստակեցնել որոշակի մանրամասներ:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչով կարևորվեց Լավրովի այցը, ապա պետք է նշել մի քանի հանգամանք:
Նախ, Լավրովը հայտարարեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններն ընթանում են արդեն մի քանի տարի բանակցային սեղանին դրված փաստաթղթում ամրագրված տարրերի շուրջ:
«Այս տարրերն ամփոփված են բազմաթիվ փաստաթղթերում, որոնք 2007, 2009, 2011թթ. հանձնվել են ԵԱՀԿ քարտուղարին՝ ամրագրվելով որպես համանախագահների առաջարկներ: Դրանք բանակցային սեղանին են»,-ասել է Լավրովը:
Նման հայտարարությունը ևս մեկ անգամ հերքում է այն մեկնաբանությունները, թե Լավրովը Ադրբեջան և Հայաստան էր այցելել քննարկելու առաջարկների նոր փաթեթ:
Երկրորդ, Լավրովի արած շեշտադրումների ողջ տրամաբանությունը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ Ռուսաստանի վերջին շրջանի այս ակտիվությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համատեքստում ուղղված է առաջին հերթին կողմերի միջև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:  Այս մասին են փաստում հատկապես Լավրովի այն խոսքերը, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը դժվար խնդիր է, և բանակցությունների ամբողջ փորձը ցույց է տալիս, որ նման հիմնախնդիրներն արագ չեն ավարտվում: Իսկ սա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, մասնավորապես՝ ռուսական կողմը հետամուտ է լինելու Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնք հիմքեր կստեղծեն քաղաքական բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար:
Երրորդ, Լավրովը շեշտեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունն այն հարցն է, որի կարգավորման գործընթացի վրա ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների լարվածությունը բացասաբար չի կարող ազդել: Ավելին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն այն հարթակն է, որտեղ այդ երկու երկրները համագործակցում են և ունեն միասնական մոտեցում: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափը փոխելու անհրաժեշտության մասին՝ նկատի ունենալով առաջին հերթին Թուրքիային:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Լավրովի այցը Բաքու և Երևան ուղղված էր հոկտեմբերին մեկնարկած քաղաքական բանակցություններն առաջ մղելուն: Իսկ առաջընթացի համար, բնականաբար, անհրաժեշտ է կողմերի միջև փոխադարձ վստահություն և պայմանավորվածությունների իրականացում:

Какую цель преследовал визит Лаврова в Баку и Ереван?
Завершился визит министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Баку и Ереван, ставший поводом для активных обсуждений и комментариев. В течение визита обсуждались как двухсторонние отношения России с двумя странами, так и сотрудничество в международных организациях. Но, тем не менее, общественное мнение как в Армении, так и в Азербайджане было сконцентрировано на озвученных мнениях и подходах относительно процесса урегулирования карабахского конфликта.
Какую цель преследовал визит Лаврова в Баку и Ереван, и чем он был важен?
Прежде всего отметим, что визит Лаврова нужно рассматривать как логическое продолжение состоявшейся в Женеве встречи президентов Армении и Азербайджана Саргсян - Алиев, и последовавшими за ней встречами Путин - Алиев и Путин - Саргсян, состоявшихся в России. Для конкретизации достигнутых договоренностей, продвижения процесса их выполнения, естественно, необходимо проявить последовательность. Ведь Азербайджан уже многократно доказывал, что не является надежным партнером и имеет "привычку" отступать от достигнутых договоренностей. Следовательно, становится очевидно, что визит Сергей Лаврова, как главы МИД страны сопредседателя Минской Группы ОБСЕ, преследовал цель еще раз обсудить уже существующие договоренности, и, возможно, внести ясность в некоторые детали.
Что касается важности визита Лаврова, то по этому поводу необходимо выделить несколько факторов.
Во-первых, Лавров заявил, что переговоры по урегулированию карабахского конфликта уже на протяжении нескольких лет ведутся вокруг принципов, зафиксированных в документе, лежащем на столе переговоров.
"Компоненты заключены во многих документах, которые, начиная с 2007 г., 2009 г., 2011 г., были депонированы Генеральному секретарю ОБСЕ. Тем самым они закреплены в качестве предложений сопредседателей, остаются "на столе" во всей своей совокупности", - сказал Сергей Лавров в ходе совместной пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел Республики Армения Эдвардом Налбандяном.
Это заявление в очередной раз опровергает комментарии относительно того, что Лавров посетил Азербайджан и Армению для обсуждения новых предложений по урегулированию карабахского конфликта.
Во-вторых, логика сделанных Лавровом акцентов позволяет предположить, что активность, которую Россия проявляет в последнее время в контексте процесса урегулирования карабахского конфликта, направлена, в первую очередь, на формирование атмосферы взаимного доверия сторон конфликта. Об этом свидетельствуют особенно те слова Лаврова, что карабахский конфликт - это сложная проблема, и весь опыт переговоров показывает, что такие проблемы не получают быстрого решения. А это означает, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ, в частности, российская сторона, будут следить за выполнением венских и санкт-петербургских договоренностей (от ред. - по укреплению перемирия и формированию атмосферы доверия), которые должны сформировать базу для продвижения политических переговоров по урегулированию.
И, в-третьих, Лавров подчеркнул, что карабахский конфликт является тем вопросом, на процессе урегулирования которого существующая напряженность в отношениях США и России не отражается негативно. Более того, сопредседательство Минской группы ОБСЕ служит той площадкой, на которой Москва и Вашингтон сотрудничают и придерживаются единой позиции. Напомним, что Азербайджан периодически заявляет о необходимости изменения формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в который входят Россия, США и Франция, подразумевая, в первую очередь, включение в него Турции.
Таким образом, можно утверждать, что визит Лаврова в Баку и Ереван был нацелен на продвижение политического процесса, стартовавшего с октября этого года и направленного на возобновление политических переговоров по урегулированию карабахского конфликта. А для прогресса в этом вопросе, естественно, необходимо взаимное доверие сторон конфликта и выполнение достигнутых договоренностей.