Ո՞րն էր Բաքու և Երևան Լավրովի այցի նպատակը
Բավականին լայն քննարկումների ու մեկնաբանությունների առարկա դարձած Լավրովի այցը Բաքու և Երևան ավարտվեց: Այցի ընթացքում քննարկվեցին հարցեր՝ վերաբերող թե’ երկու երկրների հետ երկկողմ հարաբերություններին, թե’ միջազգային կառույցներում համագործակցությանը: Այնուամենայնիվ, երկու երկրներում հանրային ուշադրությունը կենտրոնացած էր Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հնչած տեսակետներին ու դիրքորոշումներին:
Ո՞րն էր Լավրովի այցի նպատակը Բաքու և Երևան, և ինչո՞վ այն կարևորվեց:
Նախ նշենք, որ Լավրովի այցը պետք է դիտարկել որպես Ժնևում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպման, այնուհետև Ռուսաստանում Պուտին-Ալիև, Պուտին-Սարգսյան հանդիպումների տրամաբանական շարունակություն: Այդ հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածություններն առավել հստակեցնելու, դրանց իրականացմանը նպաստելու համար, բնականաբար, անհրաժեշտ է հետևողականություն: Մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանն ապացուցել է իր ոչ վստահելի գործընկեր լինելը և ձեռք բերված պայմանավորվածություններից հրաժարվելու «սովորությունը»: Հետևաբար, ակնհայտ է, որ Լավրովի՝ որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի արտգործնախարարի այցը նպատակ էր հետապնդում ևս մեկ անգամ քննարկել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, գուցեև հստակեցնել որոշակի մանրամասներ:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչով կարևորվեց Լավրովի այցը, ապա պետք է նշել մի քանի հանգամանք:
Նախ, Լավրովը հայտարարեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցություններն ընթանում են արդեն մի քանի տարի բանակցային սեղանին դրված փաստաթղթում ամրագրված տարրերի շուրջ:
«Այս տարրերն ամփոփված են բազմաթիվ փաստաթղթերում, որոնք 2007, 2009, 2011թթ. հանձնվել են ԵԱՀԿ քարտուղարին՝ ամրագրվելով որպես համանախագահների առաջարկներ: Դրանք բանակցային սեղանին են»,-ասել է Լավրովը:
Նման հայտարարությունը ևս մեկ անգամ հերքում է այն մեկնաբանությունները, թե Լավրովը Ադրբեջան և Հայաստան էր այցելել քննարկելու առաջարկների նոր փաթեթ:
Երկրորդ, Լավրովի արած շեշտադրումների ողջ տրամաբանությունը թույլ է տալիս ենթադրելու, որ Ռուսաստանի վերջին շրջանի այս ակտիվությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի համատեքստում ուղղված է առաջին հերթին կողմերի միջև փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորմանը:  Այս մասին են փաստում հատկապես Լավրովի այն խոսքերը, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը դժվար խնդիր է, և բանակցությունների ամբողջ փորձը ցույց է տալիս, որ նման հիմնախնդիրներն արագ չեն ավարտվում: Իսկ սա նշանակում է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, մասնավորապես՝ ռուսական կողմը հետամուտ է լինելու Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնք հիմքեր կստեղծեն քաղաքական բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու համար:
Երրորդ, Լավրովը շեշտեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունն այն հարցն է, որի կարգավորման գործընթացի վրա ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերությունների լարվածությունը բացասաբար չի կարող ազդել: Ավելին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությունն այն հարթակն է, որտեղ այդ երկու երկրները համագործակցում են և ունեն միասնական մոտեցում: Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը պարբերաբար հայտարարում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափը փոխելու անհրաժեշտության մասին՝ նկատի ունենալով առաջին հերթին Թուրքիային:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Լավրովի այցը Բաքու և Երևան ուղղված էր հոկտեմբերին մեկնարկած քաղաքական բանակցություններն առաջ մղելուն: Իսկ առաջընթացի համար, բնականաբար, անհրաժեշտ է կողմերի միջև փոխադարձ վստահություն և պայմանավորվածությունների իրականացում:

What Was the Aim of Lavrov's Visit to Baku and Yerevan?
Lavrov’s visit to Baku and Yerevan that was widely discussed and commented, ended. During the visits a number of issues were discussed referring both to the bilateral relations of the countries and the cooperation in international platforms. Nevertheless, in two countries the public attention was mainly on the approaches and the positions on Karabakh conflict.
What was the aim of Lavrov’s visit to Baku and Yerevan and what important issues can be pointed out?
First of all it should be mentioned that Lavrov’s visit should be considered as the logical continuation of Sargsyan-Aliyev meeting in Geneva, then Putin-Aliyev, Putin-Sargsyan meeting in Russia. To make the agreements reached clearer, to contribute to their implementation, of course, consistency is needed. It is not one time that Azerbaijan has proved that it is not a trustful partner and it has a "habit" of refusing reached agreements. Therefore, it is obvious that the aim of Lavrov’s visit (as the Foreign Minister of one of the Co-Chairing countries of the OSCE MG) was to once again discuss the reached agreements, maybe also to clarify some details.
As for the most important issues about Lavrov’s visit, the following ones can be identified:
First, Lavrov declared that the negotiations over kKarabakh conflict are being held on the elements included in a document that for several years has been on the negotiation table.
"These elements are summarized in a number of documents that in 2007, 2009, 2011 were handed over to the OSCE Secretary-General and those elements are the Co-Chairs' proposals. They are on the negotiation table," Lavrov said.
This statement once again refuses the comments that Lavrov visited Azerbaijan and Armenia to discuss a new package of proposals.
Second, the logic of Lavrov's emphasis makes it possible to assume that Russia's recent activity in the context of the Karabakh conflict settlement is first of all aimed at creating an atmosphere of mutual trust between the sides. This is especially evidenced by Lavrov's words that the Karabakh conflict is a difficult one and the whole experience of the negotiations shows that such problems are solved very quickly. And this means that the OSCE Minsk Group Co-Chairs, in particular the Russian side, will pursue the implementation of Vienna and St. Petersburg agreements that will create grounds for progress in political negotiations.
Third, Lavrov emphasized that the Karabakh conflict settlement process is the issue on which the tension in US-Russia relations cannot have a negative impact. Moreover, the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is the platform, where these two countries cooperate and have a common approach. Let us remind that Azerbaijan periodically announces the need to change the format of OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, first of all, having in mind Turkey.
Thus, we can state that Lavrov's visit to Baku and Yerevan was aimed at promoting the political negotiations that started in October. And for progress, naturally, there is a need for mutual trust between the parties and implementation of the reached agreements.