ԱՄՆ-ում կյանքից հեռացել է ամերիկյան ջազային աստղերի պրոդյուսեր Ջորջ Ավագյանը
ԱՄՆ-ում 99 տարեկան հասակում վախճանվել է պրոդյուսեր Ջորջ Ավագյանը, ով աշխատել էր հայտնի ջազային կատարողներ Լուի Ամսթրոնգի, Մայլզ Դևիսի, Դյուկ Էլնիգթոնի հետ, հայտնում է New York Times-ը:
Ջորջ Ավագյանը երաժշտության ասպարեզի բացառիկ հաջողակ պրոդյուսեր է, և հայտնի` որպես ամերիկյան ջազ-ինդուստրիայի հայտնիներից մեկը։
Ծնվել է Ռուսաստանի Արմավիր քաղաքում, հետո ծնողների հետ արտագաղթել Միացյալ Նահանգներ։ Սովորել է Եյլի համալսարանում, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին ծառայել ԱՄՆ-ի բանակում, իսկ զորացրվելուց հետո իրագործել ձայնագրման ասպարեզում աշխատելու իր երազանքը։
Ավագյանին է պատկանում բազմաթիվ նախաձեռնություններ, այդ թվում՝ առաջին ջազային ալբոմի ստեղծման և ջազային ալբոմների առաջին ծանոթագրված շարքի հիմնադրման պատիվը։ Նրա ուսուցողական նոթերը մեծ տարածում ունեին այն լսարանում, որը բացի ունկնդրելուց՝ հետաքրքրված էր նաև ինտելեկտուալ երաժշտական փորձառությամբ։ Ավագյանը 12" LP ֆորմատն արտադրական ստանդարտի վերածեց՝ աշխարհով մեկ փոխելով երաժշտության ձայնագրման, տարածման և ունկնդրելու ձևը։
Բացի երաժշտական պրոդյուսերությունից, նա մեծ ներդրում է ունեցել ջազի կատարողների կարիերաների ձևավորման կամ վերսկսման գործում։ Առաջինը նա է 1955թ. ճանապարհ բացել Մայլզ Դևիսի համար և նա էր, որ Լուի Արմսթրոնգին ու Դյուք Էլինգթոնին կրկին ետ բերեց ուշադրության կետրոն։
Նա արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների ու պարգևների, այդ թվում՝ Եվրոպայի ջազի մրցանակի (Europe’s jazz award) և Ոսկե Ջանգոյի (Django d’Or)։

В США скончался продюсер американских джазовых звезд Джордж Авакян
Американский продюсер Джордж Авакян, работавший с известными джазовыми исполнителями Луи Армстронгом, Майлзом Дэвисом, Дюком Эллингтоном, скончался на 99-м году жизни в США, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету New York Times.
Джордж Авакян – успешный музыкальный продюсер, ярчайший представитель американской джаз-индустрии. Как сообщает Auroraprize.com, он родился в России, в городе Армавир, в 1919 году, а затем эмигрировал с родителями в США. Авакян учился в Йельском университете, служил в американской армии во время Второй Мировой войны, а по завершении службы понял, что его мечта – посвятить себя звукозаписи.
Авакян спродюсировал первый джазовый альбом и организовал выпуск первой серии джазовых альбомов с аннотациями. Авакян также известен тем, что сделал популярным формат долгоиграющих пластинок, переход к которому произвел революцию в записи музыки, ее распространения и прослушивания.
Помимо звукозаписи, он занимался продвижением джазовых музыкантов, и в этом Авакяну не было равных. Заключив первый контракт с Майлсом Дэвисом в 1955 году, в дальнейшем он также способствовал возвращению популярности таких мировых звезд джаза, как Луи Армстронг и Дюк Эллингтон.
Джордж Авакян – обладатель длинного списка премий, включая Европейскую джазовую награду Django d’Or.