Կիևն ու Մոսկվան կարող են սկսել երկխոսել. դեռևս միայն հումանիտար հարցերի շուրջ
Ուկրաինայի նախագահի՝ հումանիտար հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Վիկտոր Մեդվեդչուկը դիմել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Կիևի և Դոնբասի միջև գերիների փոխանակման գործընթացն առաջ մղելու հարցով: Այս հանգամանքը, բավական էական է ինչպես անմիջականորեն ուկրաինական հակամարտության համատեքստում, այնպես էլ՝ ընդհանրապես, տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման ընդանուր միտումների տեսանկյունից:
Գերիների փոխանակումն Ուկրաինայի ճգնաժամի կարգավորման Մինսկյան պայմանավորվածությունների կարևոր կետ է, որը լիարժեք չի իրականացվել, իսկ 2016թ.-ից հետո դադարել է:
Այս փուլում հիմնական խնդիրը Դոնբասի և Լուգանսկի չճանաչված հանրապետությունների որոշ քաղաքացիների հարցն է, որոնց վերաբերյալ կա դատական վճիռ և ովքեր գտնվում են բանտում: Կիևը համաձայն չէ վերադարձնել նրանց, ի պատասխան՝ երկու չճանաչված հանրապետությունները չեն ցանկանում վերադարձնել իրենց մոտ գտնվող գերիներին: Բանակցվող թվային հարաբերակցությունը մոտավորապես 88-300 է, մինչդեռ Կիևը հայտնում է, որ իրականում ուկրաինացիների թիվը 88-ից ավել է՝ 157:
Չնայած առկա հակասություններին՝ պաշտոնական Կիևի կողմից նման քայլն առաջին հերթին, կարող է դիտարկվել որպես Մինսկի պայմանավորվածությունների համատեքստում քաղաքական կամքի դրսևորում: Անկախ նրանից, թե Կիևը որքանով է իրականում պատրաստ կատարել ստանձնած պարտավորությունները՝ նման քայլը կարևոր է հումանիտար տեսանկյունից: Սա կարող է լավ օրինակ ծառայել, որպեսզի հումանիտար հարցերը քաղաքական շահերից որոշ դեպքերում ավելի բարձր դասվեն:
Միաժամանակ, կարևոր և հետաքրքիր էր այն փաստը, որ Մեդվեդչուկը դիմեց ՌԴ նախագահին, իսկ վերջինս առաջին անգամ ուղղակիորեն ցուցադրեց իր ազդեցությունը գործընթացի վրա և համաձայնելով աջակցել գործընթացին՝ զանգահարեց Լուգանսկի և Դոնեցկի ղեկավարներին: Սա, անկասկած զգալիորեն կմեծացնի խնդրի կարգավորման հնարավորությունը՝ միաժամանակ մեծացնելով  ՌԴ-ից հետագա դրական դերակատարումը:
Բացի այդ, այս քայլը նախադեպային կարող է դառնալ Կիև-Մոսկվա հետագա համագործակցության համար, քանի որ քայլ է արվում քաղաքական մի շարք հակասությունները հումանիտար խնդիրներից տարանջատելու ուղղությամբ: Սա, հետագայում կարող է տարածում ստանալ նաև այլ հակամարտությունների վրա:

Киев и Москва могут начать диалог - хотя бы вокруг гуманитарных вопросов
Специальный представитель по гуманитарным вопросам президента Украины Виктор Медведчук обратился к президенту РФ Владимиру Путину с просьбой продвинуть процесс обмена пленными между Киевом и Донбассом. Это обстоятельство является достаточно существенным как непосредственно в контексте украинского конфликта, так и в целом с точки зрения общих тенденций урегулирования конфликтов в регионе.
Обмен пленными является важным пунктом Минских договоренностей по урегулированию конфликта в Украине. Эти договоренности не осуществлялись в полной мере, а после 2016-го года и вовсе не выполняются.
На данном этапе основной проблемой является вопрос определенной категории граждан непризнанных республик Донбасса и Луганска, относительно которых есть приговоры судов и которые находятся в тюрьмах. Киев не соглашается их возвращать, в ответ обе непризнанные республики не желают возвращать находящихся у них пленных. Соотношение назаванной категории лиц, вокруг которых идут переговоры, примерно составляет 88 на 300, между тем Киев заявляет, что число украинцев больше 88 – их 157.
Несмотря на существующие противоречия, подобный шаг со стороны официального Киева в первую очередь можно рассматривать как проявление политической воли в контексте Минских договоренностей. Независимо от того, насколько Киев реально готов исполнять взятые на себя обязательства, подобный шаг важен с гуманитарной точки зрения. Он может служить хорошим примером того, что гуманитарные вопросы в некоторых случаях ставятся выше политических интересов.
Одновременно важен и интересен тот факт, что Медведчук обратился к президенту РФ, а последний в первый раз напрямую показал свое влияние на процесс и, согласившись способствовать ему, позвонил руководителям Луганска и Донецка. Это, несомненно, значительно повысит возможности урегулирования проблемы, одновременно увеличив в дальнейшем положительную роль РФ в ней.
Кроме того, подобный шаг может стать прецедентным для дальнейшего сотрудничества Киев-Москва, поскольку он направлен на разделение ряда политических противоречий от гуманитарных вопросов. А это в дальнейшем может иметь распространение и на другие конфликты.