Կիևն ու Մոսկվան կարող են սկսել երկխոսել. դեռևս միայն հումանիտար հարցերի շուրջ
Ուկրաինայի նախագահի՝ հումանիտար հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Վիկտոր Մեդվեդչուկը դիմել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ Կիևի և Դոնբասի միջև գերիների փոխանակման գործընթացն առաջ մղելու հարցով: Այս հանգամանքը, բավական էական է ինչպես անմիջականորեն ուկրաինական հակամարտության համատեքստում, այնպես էլ՝ ընդհանրապես, տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման ընդանուր միտումների տեսանկյունից:
Գերիների փոխանակումն Ուկրաինայի ճգնաժամի կարգավորման Մինսկյան պայմանավորվածությունների կարևոր կետ է, որը լիարժեք չի իրականացվել, իսկ 2016թ.-ից հետո դադարել է:
Այս փուլում հիմնական խնդիրը Դոնբասի և Լուգանսկի չճանաչված հանրապետությունների որոշ քաղաքացիների հարցն է, որոնց վերաբերյալ կա դատական վճիռ և ովքեր գտնվում են բանտում: Կիևը համաձայն չէ վերադարձնել նրանց, ի պատասխան՝ երկու չճանաչված հանրապետությունները չեն ցանկանում վերադարձնել իրենց մոտ գտնվող գերիներին: Բանակցվող թվային հարաբերակցությունը մոտավորապես 88-300 է, մինչդեռ Կիևը հայտնում է, որ իրականում ուկրաինացիների թիվը 88-ից ավել է՝ 157:
Չնայած առկա հակասություններին՝ պաշտոնական Կիևի կողմից նման քայլն առաջին հերթին, կարող է դիտարկվել որպես Մինսկի պայմանավորվածությունների համատեքստում քաղաքական կամքի դրսևորում: Անկախ նրանից, թե Կիևը որքանով է իրականում պատրաստ կատարել ստանձնած պարտավորությունները՝ նման քայլը կարևոր է հումանիտար տեսանկյունից: Սա կարող է լավ օրինակ ծառայել, որպեսզի հումանիտար հարցերը քաղաքական շահերից որոշ դեպքերում ավելի բարձր դասվեն:
Միաժամանակ, կարևոր և հետաքրքիր էր այն փաստը, որ Մեդվեդչուկը դիմեց ՌԴ նախագահին, իսկ վերջինս առաջին անգամ ուղղակիորեն ցուցադրեց իր ազդեցությունը գործընթացի վրա և համաձայնելով աջակցել գործընթացին՝ զանգահարեց Լուգանսկի և Դոնեցկի ղեկավարներին: Սա, անկասկած զգալիորեն կմեծացնի խնդրի կարգավորման հնարավորությունը՝ միաժամանակ մեծացնելով  ՌԴ-ից հետագա դրական դերակատարումը:
Բացի այդ, այս քայլը նախադեպային կարող է դառնալ Կիև-Մոսկվա հետագա համագործակցության համար, քանի որ քայլ է արվում քաղաքական մի շարք հակասությունները հումանիտար խնդիրներից տարանջատելու ուղղությամբ: Սա, հետագայում կարող է տարածում ստանալ նաև այլ հակամարտությունների վրա:

Kiev and Moscow Can Start a Dialogue on Humanitarian Issues for Now
President of Ukraine's special representative for humanitarian affairs Viktor Medvedchuk turned to President of Russia Vladimir Putin to boost the processed of captives’ exchange between Kiev and Donbas. This is an important process both in the context of the Ukrainian conflict and in general, for the resolution of the regional conflicts.
The captives’ exchange is an important point in the Minsk agreements on the resolution of the Ukrainian crisis, which has not been completely implemented and has been over since 2016.
At this stage, the important thing is the return of some citizens of the non-recognized republics, about whom there is a court decision and who are in prison. Kiev does not agree to return them; in return, the two non-recognized republics do not want to return the captives, who are kept by them. The ratio of the numbers negotiated is approximately 88-300, while Kiev claims that, in reality, the number of Ukrainians is above 88 – 157.
Despite the existing contradictions, such a step by the official Kiev can, first of all, be considered as a demonstration of the political will in the context of the Minsk agreements. In spite of the extent, Kiev is ready to realize the responsibilities it has undertaken, such a step is important from the humanitarian point of view.  This can serve as a good example to make humanitarian issue higher than political interests.
Simultaneously, the important and interesting fact is that Medvedchuk turned to the Russian president, while the latter for the first time demonstrated his influence on the processes and agreed to support the process calling heads of Lugansk and Donetsk. This, of course, will raise the possibility of the resolution of the problem at the same time raising the RF’s future positive role.
Besides, this can become a precedent for the future cooperation of Kiev and Moscow as the attempt is made to separate a number political disagreements from humanitarian issues. This can later be also used for other conflicts.