Թերեզա Մեյն ու Դոնալդ Տուսկն ԱլԳ գագաթաժողովի շրջանակներում քննարկել են Brexit-ը
Բրյուսելում՝ Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակներում, տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի և ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հանդիպումը։ Նրանք փորձել են ելք գտնել Brexit-ի բանակցություններում առաջացած փակուղուց։
Այս պահի դրությամբ երկու ամենաբարդ խնդիրները Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսական պարտավորություններն են ու Իռլանդիայի հետ սահմանի հարցը։
Բանակցություններից հետո Թերեզա Մեյը հայտարարել է, որ բանակցությունների ընթացքում դրական մթնոլորտ է տիրել, եղել է զգացում, որ կողմերը ցանկանում են առաջ շարժվել։ «Ես ասացի, որ մենք կկատարենք մեր պարտավորությունները։ ԵՄ անդամ երկրներից ոչ մեկը չպետք է անհանգստանա, որ ավելի քիչ կստանա, կամ ստիպված կլինի ավելի շատ վճարել ընթացիկ բյուջետային պլանով։ Մենք կկատարենք մեր պարտավորությունները»,- ինչպես հայտնում է Euronews-ը, ասել է Մեյը։
Նա նաև ընդգծել է, որ չի ցանկանում խոչընդոտներ տեսնել Իռլանդիայի հետ սահմանին, բայց Իռլանդիայում արտահերթ ընտրությունները կարող են երկարաձգել գործընթացը։
Դոնալդ Տուսկն, իր հերթին, բանակցություններից հետո գրառում է կատարել Twitter-ում՝ նշելով՝ «Դեկտեմբերին կայանալիք գագաթաժողովի ժամանակ բանակցություններում բավական առաջընթաց հնարավոր է, բայց դեռ հսկայական խնդիրներ կան։ Մենք պետք է քայլեր տեսնենք բրիտանական կողմից տաս օրվա ընթացքում և բոլոր հարցերով, այդ թվում՝ Իռլանդիայի»,- նշել է նա։

Тереза Мэй и Дональд Туск попытались найти выход из тупика на саммите Восточного Партнерства
В Брюсселе, в рамках саммита Восточного Партнерства, состоялась встреча премьер-министра Великобритании Терезы Мэй и председателя Евросовета Дональда Туска. Как передает Euronews, они обсудили возможности выхода из тупика переговоров об условиях Brexit-a.
Тупик возник из-за разногласий основном по двум вопросам: финансовым обязательствам Британии и режиму ее границы с Ирландией.
"На переговорах была очень позитивная атмосфера и ощущение, что мы хотим двигаться вперед вместе. Я сказала, что мы выполним свои обязательства. Ни одна из стран-членов ЕС не должна беспокоиться, что получит меньше или должна будет заплатить больше в текущем бюджетном плане. Мы выполним наши обязательства. Об этом мы говорили", – сказала журналистам Мэй.
Она также сослалась на проблему ирландской границы, подчеркнув, что Великобритания не хочет нового барьера между ней и Ирландией. Но внеочередные выборы в Ирландии могут отсрочить весь процесс.
"Достаточный прогресс в переговорах о "Brexit"-e на декабрьском саммите возможен, но проблемы пока огромны. Мы должны увидеть подвижки с британской стороны в течение десяти дней и по всем вопросам, в том числе по Ирландии", – написал Туск в своем твите, передает Euronews.