Հարգե՛ք Երուսաղեմի ստատուս քվոն. Ֆրանցիսկոս Պապ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամպի՝ Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին նախատեսվող հայտարարությունից առաջ Ֆրացիսկոս Պապը կոչ է արել հարգել քաղաքի կարգավիճակը, որպեսզի Մերձավոր Արևելքում նոր լարված իրավիճակ չստեղծվի, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Պապը կոչ է արել հարգել Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության ընդունած բանաձրերը:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին Դոնալդ Թրամպը պատրաստվում է Երուսաղեմը ճանաչել որպես Իսրայելի մայրաքաղաք և սկսել ԱՄՆ-ի դեսպանատունը այնտեղ տեղափոխելու գործընթացը:
Վատիկանը աջակցում է Իսրայել-Պաղեստին հակամարտության լուծման «երկու պետություն» տարբերակին, որով կողմերն արդեն համաձայնության էին եկել քաղաքի կարգավիճակի շուրջ:

Pope Francis: Respect the ''Status Quo'' of Jerusalem
“I make a heartfelt appeal so that all commit themselves to respecting the status quo of the city, in conformity with the pertinent resolutions of the United Nations,” he said.
Trump is due on Wednesday to recognize Jerusalem as Israel’s capital and set in motion the relocation of the US Embassy to the ancient city, a decision that upends decades of US policy and risks fuelling further violence in the Middle East.
The Vatican backs a two-state solution to the Palestinian-Israeli conflict, with both sides agreeing on the status of Jerusalem as part of the peace process.