Ադրբեջանին վախեցրեց ԵԽ անդամակցությունից զրկվելու հեռանկարը
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ աննախադեպ իրավական գործընթաց սկսելուց ընդամենը մի քանի օր անց Ադրբեջանը հայտարարեց Իլգար Մամեդովին կալանքը պայմանական ազատմամբ փոխարինելու հնարավորության մասին: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը՝ այս քայլին դիմելն ամենևին էլ զարմանալի չէր:
Մարդու իրավունքների ոլորտում տիրող խախտումների վերաբերյալ միջազգային քննադատությունից խուսափելու համար Ադրբեջանի իշխանությունները պարբերաբար հայտարարել են համաներում (օրինակ՝ համաներմամբ են ազատ արձակվել իրավապաշտպաններ Անար Մամեդլին և Ռասուլ Ջաֆարովը, ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության ներկայացացուչներ), երբեմն էլ գնացել են «զիջումների» (օրինակ՝ ազատ արձակելով՝ Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին):
Հետաքրքիր է, որ ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԵԽ նախարարների կոմիտեի կողմից հրապարակված միջանկյալ զեկույցը ակնկալվում էր, որ  միջազգային մեծ աղմուկից խուսափելու համար հենց այդ ժամանակ պետք է ստիպեր Ադրբեջանին ազատ արձակել Մամեդովին: Սակայն, Ադրբեջանը չգնաց այդ քային, գուցե ցույց տալու իր «սկզբունքայնությունն», միևնույն ժամանակ հուսալով, որ կկարողանա կանխարգելիչ քայլեր իրականացնել, որպեսզի հարցը չհասնի դատական քննության:
Ինչևէ, դեկտեմբերի 5-ին ԵԽ նախարարների կոմիտեն ՄԻԵԴ-ին պաշտոնապես խնդրեց հստակ գնահատել, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը կատարել է ՄԻԵԴ-ի վճիռը: Հատկանշական է, որ 2010թ.-ին ընդունված այս ընթացակարգը ԵԽ-ն առաջին անգամ կիրառում է Ադրբեջանի նկատմամբ: Մինչ այս ՄԻԵԴ-ը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի խախտում արձանագրել է 5 անգամ, սակայն բոլոր դեպքերում էլ խախտումն արձանագրելուց և զգուշացումից հետո վճիռը կատարվել է: Նշենք, որ Կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածում ասվում է. «Նշված իրավունքների և ազատությունների` սույն Կոնվենցիայով թույլատրվող սահմանափակումները չեն կիրառվում որևէ այլ նպատակով, բացի այն, որի համար դրանք նախատեսվել են»:
Հատկանշական է, որ եթե մինչև այս դատական գործընթացի ավարտն Մամեդովը ազատ չարձակվեր, ապա Ադրբեջանը կզրկվեր ԵԽ անդամակցությունից: Ու չնայած նրան, որ անգամ ամենաբարձր մակարդակներով բազմիցս է հայտարարվել, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խզել Եվրոպայի խորհրդի հետ կապերը, Մամեդովին ազատելու հնարավորության մասին հայտարարելով Ադրբեջանն ապացուցեց, որ նման ցանկությունը ընդամենը եղել է Եվրոպային ուղղված հերթական «շանտաժը»:

Азербайджан испугала перспектива лишения членства в Совете Европы
Спустя всего лишь несколько дней после того, как комитет министров Совета Европы начал беспрецедентный правовой процесс в отношении Азербайджана, последний заявил о возможности замены ареста Ильгара Мамедова на условное освобождение. Учитывая проводимую Азербайджаном политику, подобный шаг вовсе не является удивительным.
Для того, чтобы избежать критики в области нарушений прав человека, власти Азербайджана периодически объявляли об амнистии (например, по амнистии были выпущены на свободу правозащитники Анар Мамедли и Расул Джафаров, представители оппозицинной партии "Мусават"), или иногда шли на определенные "уступки" (например, выпустив на свободу Лейлу и Арифа Юнусовых).
Интересно, что ранее, 25-го октября, когда со стороны комитета министров был опубликован промежуточный доклад СЕ, именно тогда ожидалось, что во избежание большого международного шума Азербайджан будет вынужден отпустить на свободу Мамедова. Однако Азербайджан не пошел на этот шаг - наверно, для того, чтобы показать свою "принципиальность", одновременно лелея надежду, что сможет предпринять превентивные меры для того, чтобы дело не дошло до судебных разбирательств.
Как бы то ни было, 5-го декабря комитет министров СЕ официально попросил ЕСПЧ дать четкую оценку об исполнении со стороны Азербайджана решения ЕСПЧ. Знаменательно, что данную процедуру, принятую в 2010-ом году, Совет Европы применяет впервые - и против Азербайджана. До данного момента ЕСПЧ фиксировал нарушение ст. 18 конвенции "О защите прав человека и основных свобод" 5 раз, однако во всех этих случаях после фиксирования нарушения и вынесения предупреждения решение ЕСПЧ было исполнено. Отметим, что в ст. 18 Конвенции говорится: "Ограничения, допускаемые в настоящей Конвенции в отношении указанных прав и свобод, не должны применяться для иных целей, нежели те, для которых они были предусмотрены".
Знаменательно, что если до окончания данного судебного процесса Мамедов не был бы выпущен на свободу, Азербайджан был бы лишен членства в Совете Европы. И, несмотря на то, что даже на самом высоком уровне многократно заявлялось, что Азербайджан готов порвать связи с Советом Европы, заявив о возможности освобождения Мамедова, Азербайджан доказал, что подобное желание было лишь очередным шантажом в адрес Европы.