Ադրբեջանին վախեցրեց ԵԽ անդամակցությունից զրկվելու հեռանկարը
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ աննախադեպ իրավական գործընթաց սկսելուց ընդամենը մի քանի օր անց Ադրբեջանը հայտարարեց Իլգար Մամեդովին կալանքը պայմանական ազատմամբ փոխարինելու հնարավորության մասին: Հաշվի առնելով Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը՝ այս քայլին դիմելն ամենևին էլ զարմանալի չէր:
Մարդու իրավունքների ոլորտում տիրող խախտումների վերաբերյալ միջազգային քննադատությունից խուսափելու համար Ադրբեջանի իշխանությունները պարբերաբար հայտարարել են համաներում (օրինակ՝ համաներմամբ են ազատ արձակվել իրավապաշտպաններ Անար Մամեդլին և Ռասուլ Ջաֆարովը, ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության ներկայացացուչներ), երբեմն էլ գնացել են «զիջումների» (օրինակ՝ ազատ արձակելով՝ Լեյլա և Արիֆ Յունուսներին):
Հետաքրքիր է, որ ավելի վաղ՝ հոկտեմբերի 25-ին, ԵԽ նախարարների կոմիտեի կողմից հրապարակված միջանկյալ զեկույցը ակնկալվում էր, որ  միջազգային մեծ աղմուկից խուսափելու համար հենց այդ ժամանակ պետք է ստիպեր Ադրբեջանին ազատ արձակել Մամեդովին: Սակայն, Ադրբեջանը չգնաց այդ քային, գուցե ցույց տալու իր «սկզբունքայնությունն», միևնույն ժամանակ հուսալով, որ կկարողանա կանխարգելիչ քայլեր իրականացնել, որպեսզի հարցը չհասնի դատական քննության:
Ինչևէ, դեկտեմբերի 5-ին ԵԽ նախարարների կոմիտեն ՄԻԵԴ-ին պաշտոնապես խնդրեց հստակ գնահատել, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը կատարել է ՄԻԵԴ-ի վճիռը: Հատկանշական է, որ 2010թ.-ին ընդունված այս ընթացակարգը ԵԽ-ն առաջին անգամ կիրառում է Ադրբեջանի նկատմամբ: Մինչ այս ՄԻԵԴ-ը «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի խախտում արձանագրել է 5 անգամ, սակայն բոլոր դեպքերում էլ խախտումն արձանագրելուց և զգուշացումից հետո վճիռը կատարվել է: Նշենք, որ Կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածում ասվում է. «Նշված իրավունքների և ազատությունների` սույն Կոնվենցիայով թույլատրվող սահմանափակումները չեն կիրառվում որևէ այլ նպատակով, բացի այն, որի համար դրանք նախատեսվել են»:
Հատկանշական է, որ եթե մինչև այս դատական գործընթացի ավարտն Մամեդովը ազատ չարձակվեր, ապա Ադրբեջանը կզրկվեր ԵԽ անդամակցությունից: Ու չնայած նրան, որ անգամ ամենաբարձր մակարդակներով բազմիցս է հայտարարվել, որ Ադրբեջանը պատրաստ է խզել Եվրոպայի խորհրդի հետ կապերը, Մամեդովին ազատելու հնարավորության մասին հայտարարելով Ադրբեջանն ապացուցեց, որ նման ցանկությունը ընդամենը եղել է Եվրոպային ուղղված հերթական «շանտաժը»:

The Perspective of Being Withdrawn from the CoE Frightened Azerbaijan
Days after the infringement proceedings launched by the Committee of Ministers of the Council of Europe against Azerbaijan, the authorities of the country declared about the possibility to conditionally free Ilgar Mammadov. Taking into consideration the policy of Azerbaijan, this decision was not surprising at all.
To avoid the international criticism on the situation over human rights in the country, Azerbaijani authorities have periodically declared about amnesty (for example, in this way human rights activists Anar Mammedly and Rasul Jafarov, representatives of “Musavat” opposition party were freed). Sometimes the authorities also went to "concessions" (for example, by releasing Leyla and Arif Yunus).
It is noteworthy that earlier, on October 25, the Committee of the Ministers of the CoE published an interim report, which seemed that would make Azerbaijan free Mammadov to avoid international scandal. However, Azerbaijan did not do that, maybe to show its “principal” approach to the issue, at the same time hoping that it will be able to carry out preventive steps so as to avoid infringement proceedings.
Nevertheless, on December 5 the Committee of the Ministers of the CoE officially asked the ECHR to estimate, whether Azerbaijan has carried out the ECHR judgment. It is noteworthy that this procedure was introduced in 2010 and the CoE for the first time implements it against Azerbaijan. Before, the court found a violation of Article 18 of the Convention in only five judgments and in all of those cases the applicants were released.
It should be mentioned that if after the end of these infringement proceedings Mammadov is not freed, Azerbaijan will be withdrawn from the CoE. And though even at the highest levels it has many times been declared that Azerbaijan is ready to cut ties with the Council of Europe, by declaring about the possibility of freeing Mammadov, Azerbaijan proved that such a wish has always been a “blackmail” towards Europe.