ՄԱԿ ԱԽ հանդիպում կունենա Երուսաղեմի հարցով
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդն առաջիկա օրերին կքննարկի մերձավորարևելյան կարգավորման հետ կապված հարցերը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունից հետո առ այն, որ Երուսաղեմը ճանաչում է Իսրայելի մայրաքաղաք, հաղորդում է ՐԻԱ Նովոստին:
Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին ԱՄՆ ղեկավարը հայտարարեց երեկ՝ միաժամանակ ստորագրելով ԱՄՆ դեսպանատան տեղափոխությունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ:
«ԱՄՆ նախագահի հայտարարության ֆոնին Բոլիվիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Եգիպտոսի, Իտալիայի, Սենեգալի, Ուրուգվայի, Ֆրանսիայի պատվիրակությունները դիմել են Խորհրդի շտապ հանդիպման համար մինչև այս շաբաթվա վերջ»,- ասված է ութ երկրների առաքելությունների համատեղ հայտարարության մեջ:

Совбез ООН проведет встречу после заявления Трампа об Иерусалиме
Совет Безопасности ООН в ближайшие дни обсудит ближневосточное урегулирование после заявления президента США Дональда Трампа о признании Иерусалима столицей Израиля, передает РИА Новости.
О решении признать Иерусалим столицей Израиля глава Белого дома объявил в среду. Он также подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в Иерусалим.
"В свете заявления президента США по статусу Иерусалима, делегации Боливии, Великобритании, Египта, Италии, Сенегала, Уругвая, Франции и Уругвая запросили проведение срочной встречи Совета (…) до конца этой недели", — говорится в совместном заявлении миссий восьми стран.