ԻՊ-ն չինական արտադրության քաղաքացիական անօդաչու թռչող սարքեր է օգտագործել
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները ռմբակոծությունների համար կիրառում են Չինաստանում արտադրված քաղաքացիական նշանակության անօդաչու թռչող սարքեր: Այդ մասին, TASS-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է Financial Times-ը:
Վերջինիս տվյալներով, ահաբեկիչներն այդ սարքերն օգտագործել են օդային տեսանկարահանումների համար՝ մինչև 40 կգ քաշով ռումբերի կիրառությամբ: Նշվում է, որ այդպիսի անօդաչու սարքի հարվածից 2016թ.-ին Մոսուլում սպանվել են երկու քուրդ զինյալներ, ևս երկու ֆրանսիացի հատուկ ծառայության աշխատակիցներ ստացել են վնասվածքներ:
Արտադրողների խոսքերով, անօդաչուների նմանօրինակ կիրառությունը հանդիսանում է «անմարդկային քայլ» և տեխնոլոգիաների «հանցագործ կիրառություն»:

Боевики ИГ используют производимые в КНР гражданские беспилотники для бомбардировок
Боевики террористической группировки "Исламское государство" используют производимые в Китае гражданские беспилотники X8 компании DJI для разведки и бомбардировок. Об этом сообщает 11 декабря электронная версия британской газеты Financial Times, передает ТАСС.
По ее данным, террористы оснастили эти гражданские дроны с размахом крыльев до двух метров и дальностью полета до нескольких десятков км, используемые для аэрофотосъемки, небольшими взрывными устройствами общим весом до 40 кг. От удара такого беспилотника в октябре 2016 года в районе плотины под Мосулом были убиты двое бойцов-курдов, а еще двое французских спецназовцев получили ранения.
Подобное использование беспилотников, по словам производителей, является "бесчеловечным актом" и "преступным злоупотреблением технологии".