Մակրոնի «Կատալոնիան». Կորսիկան կամրապնդի՞ ինքնավարությունը
Կորսիկացի ազգայնականները մեծ հաջողության են հասել օրերս կղզում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում: Կղզու առավել մեծ ինքնավարության օգտին հանդես եկող Pe a Corsica («Կորսիկայի համար») շարժումը ստացել է ընտրողների ավելի քան 56,5 տոկոսի քվեները:
«Ընտրությունների այսպիսի արդյունքներն ապացուցում են, որ կորսիկացի ընտրողները կորցրել են հավատը կենտրոնական իշխանության հանդեպ: Մեր նպատակն է, որպեսզի շարքային քաղաքացիները կրկին վստահեն իշխանություններին ոչ միայն Կորսիկայում, այլև ամբողջ Ֆրանսիայի տարածքում», – նշված է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հայտարարության մեջ:
Կորսիկացի ազգայնականների դաշինքը ձևավորվել է երկու տարի առաջ Ժան-Գի Տալամոնի և Ժիլ Սիմեոնիի կողմից: Վերջինիս խոսքով՝ «ընտրությունների արդյունքները պատմական հաղթանակ են»:
Սիմեոնին նշել է, որ Փարիզը ստիպված կլինի «գիտակցել Կորսիկայում կատարվածը»՝ նախագահ Մակրոնին հորդորելով վերաբացել անկախության մասին բանակցությունները:
Դաշինքը ձգտում է ավելի շատ ինքնավարություն ստանալ Փարիզից, որը կենթադրի հետևյալ պայմանները՝ Կորսիկերեն լեզվի՝ ֆրանսերենին համարժեք ճանաչում, քաղբանտարկյալ համարվող դատապարտյալների ընդհանուր համաներում և Կորսիկային հատուկ կացության կարգավիճակի շնորհում:
Նշենք, որ ընտրությունների երկրորդ փուլը կկայանա դեկտեմբերի 17-ին:
Կորսիկայի քայլերը դեպի ավելի մեծ ինքնավարություն հետևում են Իսպանիայից բաժանվելու Կատալոնիայի փորձերին: Կատալոնիայի անկախության ձգտումը ԵՄ այլ շրջանների մոտ առաջացրել է դոմինոյի ազդեցություն, որը կարող է ճգնաժամ ստեղծել Եվրամիությունում, քանի որ ԵՄ հիմնական երկրներից շատերն ունեն իրենց սեփական անջատողական շարժումները:
The Express-ի փոխանցմամբ՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը խոստովանել է, որ Կատալոնիայի՝ Իսպանիայից անկախանալու հայտարարությունից հետո ԵՄ-ում սկսել են «ճեղքեր» հայտնվել:
Իսպանիայի այլ  շրջաններում ևս, օրինակ, Բասկերի երկրում և Գալիցիայում սկսել են անկախություն պահանջել:
Կորսիկան հանդիսանում է Ֆրանսիայի 18 շրջաններից մեկը: Այն գտնվում է ֆրանսիայի հարավ-արևելքում և իտալական թերակղզու արևմուտքում՝ Սարդինիա կղզու հարևանությամբ:
Կորսիկան ունի հատուկ կարգավիճակ: Այն ավելի մեծ ինքնավարություն է վայելում, քան Ֆրանսիայի մյուս շրջանները: Օրինակ, Կորսիկայի ժողովը կարող է իրականացնել որոշակի գործադիր իշխանություն:Կղզու բնակչությունը շուրջ 315 հազար մարդ։ Բնակչության հիմնական մասը կորսիկացիներ են։

The Nationalist coalition won a majority in the regional elections on the French island of Corsica and it is now calling for President Macron to negotiate the island’s independence. The governing Pe a Corsica (For Corsica) alliance won regional elections Dec. 10 with 56.5 percent of the vote, Euractiv reported.
The nationalist alliance was formed two years ago by independents Gilles Simeoni and Jean-Guy Talamoni.
After the victory, Mr Simeoni said Paris will have to “come to terms with what is happening in Corsica”, pressing President Macron to re-open negotiations on independence.
The alliance seeks greater autonomy from Paris, with a platform that includes the following principles: equal recognition of the Corsican language with French, amnesty for convicts considered political prisoners, and French recognition of a special Corsican residency status, intended to reign in speculative property acquisition by foreigners. The For Corsica wins give the group a majority in the assembly and increase the number of seats it holds on the governing executive council, - Stratfor writes.
The Elysée released a statement shortly after the victory, saying the manifesto put forward by Simeoni and Talamoni seemed 'ambitious' but independence is not on the cards.
Corsica's moves toward greater autonomy follow Catalonian attempts to split from Spain. Since Catalonia’s quest for independence, the rest of the EU has seen a domino effect that could put the Union into crisis as many of the major EU states have their own separatist movements.
According to The Express, the President of the European Commission, Jean-Claude Juncker, has admitted “cracks” are appearing in the EU after Catalonia declared itself independent of Spain.
Among the Spanish regions with a ticking claim for independence also the Basque Country and Galicia.
As for Corsica, it is an island in the Mediterranean Sea and one of the 18 regions of France. It is located southeast of the French mainland and west of the Italian Peninsula, with the nearest land mass being the Italian island of Sardinia to the immediate south. A single chain of mountains makes up two-thirds of the island.
While being part of Metropolitan France, Corsica is also designated as a territorial collectivity by law, and thus enjoys a greater degree of autonomy than other French regions; for example, the Corsican Assembly is able to exercise limited executive powers.
The island formed a single department until it was split in 1975 into two historical departments: Upper Corsica and Southern Corsica, with its regional capital in Ajaccio.