Ադրբեջանում 400 զինծառայող, հովիվ, ինչպես նաև տաքսու վարորդներ են ձերբակալվել Հայաստանի հատուկ ծառայությունների համար աշխատելու մեղադրանքով
Livejournal.com
Ադրբեջանում շարունակվում է որսն ընդդեմ, այսպես կոչված, «դավաճանների», որոնք իբրև թե աշխատում են Հայաստանի հատուկ ծառայությունների համար: Ինչպես հայտնում է Razm.info-ն՝ Աղդամի շրջանում հարյուրավոր մարդկանց հարցաքննության ենթարկելու մասին հոդվածը հրապարակել է վրացական IFact.ge կայքը: Իսկ ադրբեջանական տարբերակը հրապարակվել է Ադրբեջանի ընդդիմադիր Meydan Tv-ի կայքէջում:
Մանրամասները ճշտելու համար IFact.ge կայքը հարցաքննություն է անցկացրել Ադրբեջանի Զինված ուժերի նախկին զինծառայողի հետ, ում անունը չի նշվում:
Զինծառայողի խոսքով՝ Հայաստանի հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու և գաղտնի ռազմական տեղեկատվություն փոխանցելու մեղադրանքով հարցաքննվել կամ ձերբակալվել են շուրջ 400 ադրբեջանցի զինծառայողներ և քաղաքացիներ: Ոմանք ազատ են արձակվել, մյուսները դեռ սպասում են դատավարությանը:
Որպես օրինակ, նախկին զինծառայողը հիշատակել է Աղդամի շրջանում տեղի ունեցած միջադեպը: Միջադեպը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ պահակակետում մի հովվի են բռնել և այդ մասին զեկուցել հրամանատարին: Զինծառայողի խոսքով՝ հրամանատարը որոշել է մեկ ոչխար վերցնել, հետո զինվորներին հրամայել է բաց թողնել հովվին ու մնացած ոչխարներին։ Զինվորները վիճել են հրամանատարի հետ՝ ասելով, որ հովվի և ոչխարների միջոցով հայ սահմանապահները տեղեկանում են, թե որ կետերում են ականները բացակայում. եթե ոչխարներն անցնում են դաշտի միջով և  չեն պայթում, ապա դա նշանակում է, որ դաշտը ականապատված չէ:
«Թշնամու հետ համագործակցելու» մասին լուրերը հաղորդվում են մոտակա զորամասի հրամանատարին, և հետաքննություն է սկսվում։ Հենց այս միջադեպի պատճառով է լայնամասշտաբ հետաքննություն սկսվել, որի շրջանականերում հարյուրավոր զինվորներ և քաղաքացիներ են մեղադրվել: Ոմանք ազատ են արձակվել, մյուսները դեռ սպասում են դատավարությանը:
Հարցաքննվել են սահմանին տեղակայված բոլոր զինվորները: Հարցաքննությունից հետո զինծառայողներին հայտնել են, որ վերջիններիս կտեղափոխեն այլ զորամասեր: Սակայն, փոխարենը շատերին ազատեցին բանակից և հայտնեցին, որ պատճառն իբր ֆիզիկական քննությունը չանցնելն էր, չնայած նրանք արդեն իսկ ծառայում էին։
«Մարզերում բոլորը գիտեն միմյանց,- ասում է նախկին զինվորականը:- Բանակից հեռացվելուց հետո ոչ ոք չի ուզում վարձել քեզ։ Պատմում եմ այս ամենի մասին, որովհետև մարդիկ այլևս մեզ (զինվորներին) չեն վստահում։  2016թ-ի ապրիլից հետո մարդիկ մեզ շատ էին հարգում, հիմա էլ չեն ուզում տեսնել մեզ»:
Նրա խոսքով՝ դավաճանության մասին խոսակցություններն արագ են տարածվել:
Նրա խոսքերով, բացի զինծառայողներից, ձերբակալվել են նաև հովիվներ, տաքսու վարորդներ և նույնիսկ մարմնավաճառներ: Նրանցից ոմանք դեռ բանտում են:

''Дело шпионов'' в Азербайджане продолжается: 400 азербайджанцев подозреваются в связи с армянскими спецслужбами
Livejournal.com
В Азербайджане продолжается охота на так называемых "предателей", якобы работающих на спецслужбы Армении. Статья с подробностями о репрессиях в Азербайджане, коснувшихся сотен человек, была опубликована на сайте грузинской группы Ifact, занимающейся расследовательской журналистикой. Также азербайджанская версия статьи опубликована на оппозиционном азербайджанском сайте Meydan Tv, передает Razm.info.
Источником информации для журналистов стал бывший военнослужащий ВС Азербайджана, который сам был подвергнут допросам.
В результате компании по поиску "шпионов" в Азербайджане было задержано и допрошено около 400 военнослужащих и гражданских, сообщает источник.
По его словам, около 400 военнослужащих и гражданских лиц в Азербайджане подозревалось в сотрудничестве с армянской разведкой, в том числе в передаче секретной военной информации за вознаграждение.
Бывший военнослужащий в пример привел историю, произошедшую на линии соприкосновения ВС Азербайджана и Армии обороны Арцаха в районе Агдама. Инцидент произошел, когда на одной из позиций был задержан пастух, пасший овец. О его задержании сообщили командиру. Согласно словам военнослужащего, командир решил оставить одну овцу себе, а пастуха и остальных овец приказал отпустить. Солдаты не согласились с этим, заявив, что "пастух и его овцы выдают армянам расположени минных полей, если овца проходит по полю и не взрывается, то поле не заминировано". О "сотрудничестве офицера" с врагом было доложено в близлежащую воинскую часть и началось расследование. Именно из этого инцидента разрослось огромное расследование, в рамках которого под подозрение попали сотни азербайджанских военных и гражданских лиц. Некоторых уже отпустили, а некоторые ждут суда по обвинению в предательстве.
В рамках расследования были допрошены все солдаты, расположенные на границе, сообщает бывший военнослужащий.
После допросов военнослужащим было объявлено, что они будут переведены с границы в другие воинские части. Однако, оказалось, что часть военнослужащих была просто уволена по причине того, что они "не смогли сдать тест на физическую подготовку", несмотря на то, что они уже проходили воинскую службу.
"В регионах все друг друга знают", - заявил бывший военнослужащий – "После увольнения из армии никто тебя не хочет нанимать на работу. Я рассказываю обо всем этом потому, что люди нам (солдатам) больше не доверяют. После апреля 2016 года люди заботились о нас. Теперь они нас даже не хотят видеть".
По словам неназванного местного азербайджанского чиновника, слухи о предателях быстро распространились. По его словам, кроме военнослужащих также аресту были подвергнуты пастухи, водители такси и даже проститутки. Некоторые из них до сих пор находятся в заключении.