Ադրբեջանում կանանց նկատմամբ բռնությունը տարեցտարի աճում է
Արդբեջանում տարեցտարի աճում են կանանց նկատմամբ բռնության ցուցանիշները. իրավիճակը գնալով վատթարանում է: Այս մասին հայտարարել է Հանուն ռացիոնալ զարգացման կանանց հասարակության ղեկավար Շահլա Իսմաիլը, փոխանցում է contact.az- ը:
«Եթե 2010-ին 91 կին էր սպանվել, ապա 2016-ին այդ ցուցանիշը հասավ 110-ի: Նույնը վերաբերում է կանանց նկատմամբ մահափորձերին: 2010 թվականին 74 մահափորձ է կատարվել, իսկ 2016 թվականին` 97: Հատկապես աճել է կանանց շրջանում ինքնասպանությունների թիվը: 2010 թվականին կատարվել է 89 ինքնասպանություն, իսկ 2016 թվականին՝ 121 ինքնասպանություն: Նաեւ ավելացել է ինքնասպանության փորձերի թիվը:
Կանանց սպանությունների մոտ 60 տոկոսը կատարում են իրենց զուգընկերները, ամուսիններ, 35 տոկոսը` ընտանիքի այլ տղամարդ անդամները: Կանանց սպանությունների միայն 5 տոկոսը իրականացվում է պատահական մարդկանց կողմից»,-ասել է նա:

В Азербайджане насилие против женщин усиливается
Год от года положение женщин в Азербайджане ухудшается. Об этом заявила председатель женского общества за рациональное развитие Шахла Исмаил, передает contact.az.
"Если в 2010 году была убита 91 женщина, в 2016 году эта цифра выросла до 110. То же самое касается покушений на женщин. B 2010 году это 74 покушения, а в 2016 году уже 97. Количество самоубийств среди женщин также возросло. B 2010 году было совершено 89 самоубийств, а в 2016 - уже 121 самоубийство. Количество попыток самоубийств также возросло. Приблизительно 60% убийств женщин совершают их партнеры, мужья, а 35% - другие члены семьи мужского пола. Bсего 5% убийств женщин совершаются случайными людьми. Что говорить, если наша страна вторая в мире по количеству селективных абортов",- сказала Исмаил.