Ինչպիսի՞ն էր 2017 թվականը Վրաստանի համար
Թերևս 2017թ-ին տեղի ունեցած ամենաառանցքային իրադարձությունը Սահմանադրական բարեփոխումներն էին՝ ուղղված խորհրդարանական կառավարման համակարգի ամրապնդմանը: Դեռ մայիսին Վրաստանի խորհրդարան ներկայացված նախագծին կտրուկ դեմ արտահայտվեցին երկրի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին և ընդդիմադիր որոշ ուժեր՝ հայտարարելով առանձին դրույթների հետ կապված իրենց անհամաձայնության մասին: Իշխանություններն ամեն կերպ փորձեցին նախաձեռնել երկխոսություն, կատարեցին որոշակի զիջումներ, այնուամենայնիվ դա բավարար չէր քաղաքական դաշտում լիարժեք կոնսենսուս ապահովելու համար: Կոնսենսուսի բացակայությունը չվրիպեց ո՛չ Վենետիկի հանձնաժողովի, ո՛չ Վրաստանի միջազգային գործընկերների ուշադրությունից, որոնք իրենց հայտարարություններում անդրադառնում էին այդ խնդրին: Այուամենայնիվ, խորհրդարանում որակյալ մեծամասնություն ունեցող Վրացական երազանքը երեք ընթերցումներով հաստատեց բարեփոխումները, ինչպես նաև հաղթահարեց նախագահ Մարգվելաշվիլիի վետոն: Ըստ բարեփոխումների՝ Վրաստանի նախագահը 2024 թվականից պետք է ընտրվի ոչ թե ուղղակի ընտրությունների միջոցով, այլ՝ ընտրական կոլեգիայի կողմից: 2024թ-ից վերանալու է նաև մեծամասնական համակարգը և 150 պատգամավորները պետք է ընտրվեն միայն համամասնական ընտրակարգով: Բացի այդ, փոփոխություններ են մտցվում նախագահի և պատգամավորի թեկնածուների համար սահմանված տարիքային պահանջներում (համապատասխանաբար՝ 40 և 25), խորհրդարանը Քութայիսիից տեղափոխվում է Թբիլիսի և այլն: Փոփոխություններով սահմանվում է նաև, որ բոլոր սահմանադրական մարմինները պետք է ձեռնարկեն բոլոր միջոցները՝ ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի ինտեգրման ուղղությամբ: Չնայած ընդունված սահմանադրական փոփոխություններին, վրացական իշխանությունները, հաշվի առնելով առկա ճնշումները, նախատեսում են առանձին դրույթների նոր փոփոխություններ:
2017թ-ին Վրաստանում տեղի ունեցած կարևոր մյուս իրադարձությունը հոկտեմբերին կայացած տեղական ընտրություններն էին: Ոչ այդքան մրցակցային ընտրությունների արդյունքում իշխող Վրացական Երազանքը հաղթանակ տարավ բոլոր 73 ընտրատարածքներում: Ընդդիմադիր Միացյալ ազգային շարժում կուսակցությունը 51 ընտրատարածքում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, Եվրոպական Վրաստան կուսակցությունը՝ 9, իսկ Հայրենասերների դաշինքը՝ 11 ընտրատարածքում: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում բավական մեծ էր ուշադրությունը մայրաքաղաք Թբիլիսիի նկատմամբ: Թբիլիսի տեղական ընտրություններում ևս հաղթանակ տարավ Վրացական երզանքը և Վրաստանի նախկին էներգետիկայի նախարար, փոխվարչապետ Կախա Կալաձեն դարձավ Թբիլիսիի նոր քաղաքապետ:
2017թ-ին կառավարման օպտիմալացման և առավել արդյունավետ աշխատանքի նպատակով տեղի ունեցան կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունները: Նոյեմբերին, վարչապետ Գիորգի Կվիրիկաշվիլիի որոշմամբ, Վրաստանում նախարարությունների թիվը 18-ից կրճատվեց 14-ի. լուծարվեցին էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, սպորտի և երիտասարդության, ինչպես նաև եվրոպական կառույցներին ինտեգրման նախարարությունները: Միևնույն ժամանակ, կադրային և կառուցվածքային փոփոխությունների արդյունքում 6 նախարար լքեց իր կաբինետը:
Տարվա ընթացքում Վրաստանում հանրային ամենամեծ հնչեղությունը ստացած իրադարձությունը թերևս Թբիլիսիում ադրբեջանցի լրագրող Աֆղան Մուխտարլըիի առևանումը և Ադրբեջան տեղափոխումն էր, ընդ որում, շրջանառվում էին լուրեր, որ վրացական կողմը ևս մասնակցություն է ունեցել այդ հատուկ գործողությունում: Թե՛ քաղաքացիական հասարակությունը, թե՛ քաղաքական ուժերը բավական բացասական գնահատեցին նման աննախատեպ միջադեպը՝ կազմակերպելով տարբեր ակցիաներ: Բացի այդ, Վրաստանի միջազգային գործընկերները ևս իրենց մտահոգությունն արտահայտեցին  դեպքի առնչությամբ և, կարելի է ասել, որ հենց այդ ճնշումն էր, որ Վրաստանի դատախազությանը ստիպեց հետաքննություն սկսել:
Հատկանշական է, որ տարվա ընթացքում հանրային դժգոհություն առաջացրեց նաև թուրքական կողմի ճնշմամբ Վրաստանում գյուլենական դպրոցների փակումը: Առավել մեծ հնչեղություն ստացավ նաև թուրքական կողմի պահանջով Թբիլիսիի Դեմիրելի անվան քոլեջի ղեկավար Մուստաֆա Էմրե Չաբուքի ձերբակալությունը, ով մեղադրվում է Ֆեթուլլահ Գյուլենի ղեկավարած կազմակերպության գործունեությանն աջակցելու մեջ: Վրաստանում քաղաքական ապաստան ստանալու Չաբուքի դիմումները մերժվել են և եթե բողոքարկումը չբավարարվի, ապա նրան սպառնում է արտահանձնում Թուրքիա:
Բացի նշված իրադարձություններից, Վրաստանի ներքին կյանքում 2017թ.-ը առանձացավ նաև ընդդիմադիր դաշտում տեղի ունեցող վերադասավորումներով (մասնավորապես՝ հիմնական ընդդիմադիր ՄԱՇ կուսակցության պառակտումը), լարիի արժեզրկմամբ, տարեվերջին Թբիլիսիիում տեղի ունեցած հակաահաբեկչական գործողությամբ և այլն:

Каким был 2017 год для Грузии?
Политическая жизнь Грузии в 2017 году была довольно насыщенной - как избирательными процессами, так и реформами.
Ключевым событием стала конституционная реформа, направленная на укрепление системы парламентского управления. Президент страны Георгий Маргвелашвили и некоторые оппозиционные силы резко высказались против законопроекта, представленного парламенту Грузии в мае, заявив о своем несогласии с отдельными положениями. Правящая партия пыталась начать диалог, были некоторые уступки, но этого было недостаточно для обеспечения полного консенсуса в политической сфере.
Отсутствие консенсуса не осталось незамеченным как со стороны Венецианской комиссии, так и международных партнеров Грузии, которые в своих заявлениях касались этой проблемы. Тем не менее, "Грузинская мечта", которая имеет качественное большинство в парламенте, приняла реформы с тремя чтениями и преодолела вето президента.
Согласно поправкам, с 2024 года президент Грузии будет избираться уже не в ходе всеобщего прямого голосования, а избирательной коллегией из 300 представителей. С 2024 года мажоритарная система также будет отменена, а все 150 депутатов будут избираться только пропорциональной избирательной системой. Кроме того, внесены изменения в возрастные требования, предъявляемые кандидатам в президенты и депутаты (соответственно 40 и 25), парламент переносится из Кутаиси в Тбилиси и т.д.
В поправках также указывается, что все конституционные органы должны принять все меры для интеграции в ЕС и НАТО. Несмотря на принятые конституционные поправки, грузинские власти, принимая во внимание существующее давление, планируют новые поправки к отдельным положениям.
Другим важным событием в Грузии в 2017 году стали местные выборы, состоявшие в октябре. В результате не столь конкурентных выборов правящая “Грузинская мечта” победила во всех 73 избирательных округах. Главная оппозиционная сила - “Единое национальное движение” - заняла второе место в 51 избирательных округах, “Европейская Грузия” - в 9-и, а “Альянсе патриотов” - 11 избирательных округах. На выборах в местные органы самоуправления в центре внимания была столица Тбилиси. На местных выборах в Тбилиси также больше всех голосов получила “Грузинская мечта”, а бывший вице-премьер и министр энергетики Грузии Каха Каладзе стал новым мэром Тбилиси.
В 2017 году были внесены структурные корректировки для оптимизации правительства и повышения эффективности ее работы. В ноябре число министерств Грузии сократилось с 18 до 14, были упразднены аппарат государственного министра по вопросам европейской и евроатлантической интеграции, министерства по делам спорта и молодежи, энергетики и охраны окружающей среды. В то же время в результате кадровых и структурных изменений шесть министров покинули свой кабинет.
В 2017 году большой общественный резонанс вызвало похищение азербайджанского журналиста Афганистана Мухтаркли в Тбилиси и его передача в Азербайджан. Встречались даже публикации о том, что грузинская сторона также принимала участие в этой спецоперации. Как гражданское общество, так и политические силы довольно негативно оценили данный беспрецедентный инцидент, и ими были организованы некоторые акции протеста. Кроме того, международные партнеры Грузии также выразили свою обеспокоенность по поводу этого инцидента и, можно сказать, что именно это давление заставило прокуратуру Грузии начать расследование по этому нашумевшему делу.
Примечательно, что в течение года общественное недовольство также было вызвано закрытием гюленских школ в Грузии в результате давления турецкой стороны. Кроме того, по просьбе Анкары в Грузии был задержан сотрудник частного колледжа имени Демиреля Мустафа Эмре Чабук, который обвиняется в оказании помощи FETO организации сторонников оппозиционного исламского проповедника, проживающего в США, Фетхуллаха Гюлена.
В дополнение к вышеупомянутым событиям, 2017 год в Грузии запомнится перестановкой оппозиционных сил (раскола основной оппозиционной партии), девальвацией национальной валюты, антитеррористической операции в Тбилиси и т.д.