Լիբանանի վարաչպետը հրաժարականի մասին հայտարարել է սաուդյան իշխանությունների ճնշման տակ
Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրին նոյեմբերին 4-ին իր հրաժարականի մասին հայտարարությունն արել է սաուդյան իշխանությունների ճնշման տակ, գրում է The New York Times-ը:
Հաղորդվում է, որ հրաժարականի մասին հայտարարելուց մեկ օր առաջ Էր-Ռիադ ժամանած Հարիրիին տնային կալանքի տակ են վերցրել՝ թողնելով առանց թիկնապահների և բջջային հեռախոսի: Այնուհետև Հարիրիին են տվել հրաժարականի մասին հայտարարության տեքստը:
NYT-ն ընդգծում է, որ Լիբանանի վարչապետի «ձերբակալության» նախաձեռնողն եղել է թագաժառանգ արքայազն Մուհամմեդ բեն Սալմանը, ով այդ կերպ փորձել է սահմանափակել տարածաշրջանում Իրանի հեղինակությունը:

Премьер Ливана объявил об отставке под давлением саудовских властей
Премьер-министр Ливана Саад Харири заявил в ноябре, что покидает свой пост, находясь под давлением саудовских властей. Об этом, как передает gazeta.ru, пишет The New York Times.
Сообщается, что за день до публичного объявления об отставке Харири, который прибыл с визитом в Эр-Рияд, взяли под домашний арест. Там у него отобрали телефон и оставили без телохранителей. После этого Харири вручили текст речи, в которой говорится о сложении полномочий.
NYT подчеркивает, что инициатором "ареста" и давления на ливанского премьера был наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман. Таким образом он намеревался ограничить авторитет Ирана в регионе.