Թուրքիան հարևանների հետ շարունակում է թշնամական քաղաքականություն վարել. Գրետա Ավետիսյան
Թուրքիան շարունակում է իր թշնամական կեցվածքը հարևանների հետ: Օրերս հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունը դրա մասին է վկայում: Այս մասին «Նովոստի –Արմենիա» մամուլի կենտրոնում «Տարածաշրջանային զարգացումները 2017թ-ին» թեմայով տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է «Արմեդիա» ՏՎԳ գլխավոր խմբագիր Գրետա Ավետիսյանը:
«Թուրքիան խեղաթյուրում է իրականությունն ու փաստերը: Դեռևս 2009 թվականին, երբ Թուրքիան տապալեց Ցյուրիխյան գործընթացը, միջազգային հանրությունը, մի շարք երկրներ հանդես եկան հայտարարություններով՝ քննադատելով Թուրքիայի կողմից նախապայմաններ առաջադրելն ու գործընթացը տապալելը», - նշել է բանախոսը:
Նա նաև հավելեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայի իշխանությունների համար իմիտացիոն քաղաքականություն վարելու գործիք են եղել, և դա է պատճառը, որ ՀՀ նախագահը ՄԱԿ ԳԱ ամբիոնից հայտարարեց, որ եթե Թուրքիան այդ արձանագրությունները մինչև 2018թ-ի ապրիլ չվավերացնի, ապա Հայաստանը կհայտարարի դրանք առոչինչ:
«Հայաստանը չի կարող թույլ տալ Թուրքիային գերի վերցնել արձանագրությունները և ծառայեցնել սեփական շահերին միայն», - ասել է Գրետա Ավետիսյանը:
Շարունակելով խոսել հայերի նկատմամբ Թուրքիայի թշնամական քաղաքականության մասին՝ բանախոսը հիշեցրեց Թուրքիայի Մեջլիսի կողմից նոր ներքին կանոնների մասին, ըստ որոնց՝ Հայոց ցեղասպանություն և Քրդստան բառերի օգտագործումը պատգամավորների կողմից արգելվում է:
Բանախոսը նշեց, որ թշնամական քաղաքականություն է վարվում նաև քրդերի նկատմամբ՝ թե´ երկրի ներսում, թե´ երկրից դուրս, հատկապես Սիրայում:
«Քրդերի դեմ իրականացվող պայքարը տեղի է ունենում Էրդողանի իշխանությունը ամրապնդելու համատեքստում: «Սուլթանություն» ստեղծելու համար Էրդողանը ապրիլին սահմանադրական փոփոխություններ իրականացրեց, որից հետո էլ այդ «սուլթանությունն» ամրապնդելու համար սկսեց ակտիվ գործողություններ իրականացնել՝ ձերբակալելով և բռնաճնշումներ իրականացնելով հազարավոր մարդկանց նկատմամբ», - նշել է Գրետա Ավետիսյանը:

Turkey continues its hostile stance with its neighbors. The recent statement made by the Turkish Foreign Minister regarding the Armenian-Turkish protocols proves this. This was declared by Greta Avetisyan, editor-in-chief of "Armedia" Information, Analytical Agency at the press conference entitled "Regional developments in 2017" at "Novosti-Armenia" press center.
"Turkey distorts reality and facts. Still in 2009, when Turkey failed the Zurich process, the international community, as well as a number of countries came up with statements criticizing Turkey's preconditions and the fact that it overthrew the process," Avetisyan said.
She also added that the Armenian-Turkish protocols were a tool to pursue an imitation policy for the Turkish authorities, and that's why the President of Armenia at the United Nations GA stated that if Turkey does not ratify those protocols until April 2018, Armenia will announce them null and void.
"Armenia cannot allow Turkey to take the protocols hostage and use them only for its own interests," Greta Avetisyan said.
Continuing to speak of Turkey's hostile policy towards Armenians, she recalled the new inner rules adopted by the Turkish parliament according to which the use of the words Armenian genocide and Kurdistan by the MPs is forbidden.
The speaker also mentioned that hostile politics is being carried out against Kurds both in the country and abroad, especially in Syria.
"The fight against the Kurds is being carried out in the context of strengthening Erdogan's power. In order to create "sultanate", Erdogan made constitutional changed in April, after which he began active actions to strengthen that "sultanate", arresting and prosecuting thousands of people," Greta Avetisyan said.