Խորհրդարանում մենք անշեղուն կուրս ենք իրականացնում, և դա առավելություն է. Տիգրան Ուրիխանյան
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ, պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Պարո՛ն Ուրիխանյան, ինչպիսի՞ն էր 2017թ-ը Ձեր խմբակցության և անձամբ Ձեզ համար աշխատանքային գործունեության տեսանկյունից:
-  Բոլոր նրանք, ովքեր հետևել են խմբակցության գործունեությանը ականատես են եղել, որ մեր նախընտրական շրջանում, 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովիա աշխատանքների բոլոր ամիսների ընթացքում ընտրողների, քաղաքացիների կողմից պատվիրակման, ինչպես նաև մեր կողմից հայտնաբերված խնդիրները միշտ բարձրացվել են: Դրանք բարձրացվել են այն գործառույթների շրջանակում, որ ունեն պատգամավորներն ըստ մանդատի՝ օրենսդրական նախաձեռնությունների տեսքով, ֆինանսական փաստաթղթերի քննարկումների ժամանակ, մասնավորապես, պետական բյուջեի և այլն: Այսինքն, եթե կարճ ասեմ՝ ապա այդ գործունեությունը եղել է բուռն, եղել է մեծ ցանկությամբ առաջարկել լուծումներ, ինչ-որ տեղ նաև պարտադրել, հնարավորինս՝ նաև ապահովել այդ լուծումները: Այնուամենայնիվ, հասկանալի պատճառներով, քանի որ մեր խմբակցությունն առայժմ քաղաքական մեծամասնություն չի հանդիսանում, անելիքները, մեղմ ասած, դեռ շատ են և մնալու են:
Ուստի, եթե ամփոփեմ, տարին հերթական անգամ ստեղծում է անշեղուն համոզմունք, որ աշխատանքը խորհրդարանում, և ոչ միայն, լինելու է ծավալուն, տևական և դժվար:
-  Ի՞նչ հիմնական ձեռքբերումներ և բացթողումներ կառանձնացնեք Ձեր գործունեության մեջ:
-  Մեծ հաշվով, ընտրված քաղաքական միավորի և հատկապես խորհրդարանական խմբակցության գործունեության բացթողումներն ու ձեռքբերումները պետք է գնահատեն մեր ընտրողները՝ նրանք, ովքեր և պատվիրատուն են մեր աշխատանքի: Ուզում եմ նորից կրկնել: Այն, ինչ մենք առաջարկել են նախընտրական շրջանում, այդ թվում՝ ծրագրային դրույթների տեսքով՝ և´ ընթացիկ, և´ նախընտրական, դրանց հետևից մենք գնում ենք, գործընթացը շարունակական է: Այս իմաստով ես գոհացած եմ, որովետև այն ամենն, ինչ ասվել է, մենք շարունակում ենք պնդել, անշեղուն կուրս իրականացնել, առաջին հերթին սոցիալական և տնտեական հարթություններում առկա լուրջ և բոլորին հայտի խնդիրների շրջանակներում: Անշեղունությունը ընթացիկ և նախընտրական ծրագրերից, կարծում եմ, լուրջ առավելություն է ցանկացած քաղաքական ուժի համար:
Որքանով կհաջողվի քաղաքացու համար իր իսկ կյանքի համար տեսանելի փոփոխություններ իրականացնել, ցույց կտա ժամանակը: Բայց նորից կրկնում եմ, դժվարությունը կայանում է նրանում, որ քաղաքական մեծամասնությունը խորհրդարանում մենք չենք:
Ինչպիսի՞ ծրագրեր կան 2018թ-ի համար: Որո՞նք են լինելու Ձեր խմբակցության և Ձեր աշխատանքային գործունեության հիմնական ուղղությունները:
- Այն օրանսդրական նախաձեռնությունները, մի շարք օրենքներ և օրենքներում փոփոխություններ, որոնք այս պահին շրջանառության մեջ են դրված և´ մեր տնտեսական բլոկի պատգամավորների կողմից, և´ մեր իրավական բլոկի պատգամավորների կողմից: Ձեր խոնարհ ծառան այս ամիսների ընթացքում արդեն 6 ներկայացված և մի քանի նախապատրաստվող նախագծերի հեղինակ է և տեսնենք, թե ողջախոհությունը թույլ կտա՞ խորհրդարանի մյուս գործընկերներին աջակցել դրանց անցկացմանը, այնուհետև դրանց իրականացմանը, թե՞ ոչ և բնական է՝ ծրագրերի մեջ դա է:
Ձեզ հայտնի է, որ մենք նաև լիարժեք օգտվում ենք, փորձում ենք իրագործել նաև պատգամավորների վերահսկողական գործառույթի կողմից ընձեռնված հնարավորություններից, որովհետև մեր իրականության մեջ եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա մեծամասամբ կա խնդիր գործող օրենսդրության լիարժեք ու պատշաճ իրականացման: Պետական կառույցների, գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների նկատմամբ խորհրդարանականների, օրենսդիրների վերահսկողությունը շատ ժամանակ տալիս է լուծումներ առանձին վերցված հարցերի հետ կապված, թե´ մարդկանց իրավունքների խախտումների, թե´ սոցիալական ճգնաժամային, սուր խնդիրների, թե´ պետական նշանակության, այդ թվում՝ արտաքին ուղղության հարցերի և այլնի հետ կապված:
Որքանո՞վ է դա հաջողվում: Հարցը հռետորական է: Այդուհանդերձ, դա այն կարևորագույն  ուղենիշերից է, որով պիտի զբաղվի յուրաքանչյուր ընտրված պատգամավոր, առավել ևս ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչ: Վստահ եմ, որ մեր բոլոր ներկայացուցիչները դա իրականացնելու են, ինչպես նաև մեր խմբակցությունն ընդհանուր առմամբ:
- Մաղթում եմ ուրախության հազարավոր առիթներ բոլոր մեր համաերկրացիներին, խաղաղություն, համերաշխություն, կայունություն և բարեկեցություն: Ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորը լինեն առողջ ու երջանիկ, և որպեսզի ստեղծարար աշխատանքով, ինքնազարգացման, կատարելագործման ճանապարհով ընթանալու հնարավորությունները լինեն բացառապես բոլորի մոտ: Ցանկանում եմ, որպեսզի չլինեն թախծոտ աչքեր, խնդիրներով տարված քաղաքացիներ, որպեսզի չլինեն դառը և իրականությունից բխող բացասական մտքեր, որպեսզի բոլորի մոտ լինի ամեն ինչ լավ:

Тигран Уриханян: "В парламенте наш курс неуклонен, и это является преимуществом" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" подготовило ряд интервью с представителями всех фракций Национального Собрания Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, пытаясь подвести итоги шагов, предпринятых в 2017 году и узнать о планах на 2018 год. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с депутатом фракции "Царукян" Национального Собрания Республики Армения – Тиграном Уриханяном.
- Господин Уриханян, каким был 2017 год для вашей фракции и лично для Вас с точки зрения работы?
- Все, кто следил за деятельностью нашей фракции, были свидетелями того, что и в предвыборный период, и в течение всех месяцев работы 6-го созыва Национального Собрания РА поднятые гражданами и обнаруженные нами проблемы были подняты и публично озвучены. Они были обнародованы в рамках функций и манадата парламентариев: в форме законодательных инициатив, в ходе обсуждения финансовых документов, в частности, госбюджета и т. д. То есть, если вкратце, эта деятельность была бурной, было большое желание предлагать решения, иногда их навязывать, а также максимально обеспечивать исполнение этих решений. Но, по понятным причинам, поскольку наша партия пока не является политическим большинством, у нас еще много дел впереди.
Потому, если обобщить итоги года, они вновь убедят нас, что работа в парламенте (и не только) будет долгой, трудной и объемной.
- Какие основные достижения и упущения в вашей работе можете выделить?
-По большому счету, упущения и достижения избранной политической единицы, в особенности парламентской фракции, должны оценить наши избиратели - те, кто является ''заказчиком'' нашей деятельности. Я вновь хочу повторить: то, что мы предложили в предвыборный период, в том числе в виде программных положений - текущих и предвыборных, находится в ареоле нашего внимания, и это процесс продолжительный. В этом смысле я удовлетворен, потому что обо всем, что было сказано, мы продолжаем говорить и следовать неуклонному курсу - прежде всего, в рамках серьезных и известных всем проблем в социальной и экономической сфере. И то, что мы сейчас не уклоняемся от предвыборной программы, думаю, достаточно серьезное преимущество - как и для любой политической партии.
Насколько гражданам Армении удастся достичь заметных изменений в собственной жизни, покажет время. Но вновь повторяю, сложность в том, что не мы являемся сегодня политическим большинством в парламенте.
- Какие у вас планы на 2018 год? Какими будут основные направления Вашей работы и деятельности вашей фракции?
- Те законодательные инициативы, ряд законов и поправок к законам, инициаторами которых являются наши депутаты экономического блока и правового блока, на данный момент находятся в циркуляции. Ваш покорный слуга в течение этих месяцев был автором шести уже представленных и нескольких еще незавершенных законопроектов, и посмотрим - позволит ли здравый смысл партнерам по парламенту поддержать проведение этих законопроектов, а затем их реализовать, или нет - естественно, это у нас в планах.
Вам известно, что мы также в полной мере используем возможности, которые предоставляет контрольная функция депутата, потому что в нашей реальности, если не в полной мере, то в большинстве случаев, существует проблема полной и надлежащей реализации действующего законодательства. Надзор парламентариев и законодателей за государственными учреждениями, ведомствами и органами местного самоуправления часто позволяет решать отдельные вопросы, связанные как с нарушением прав человека, социальными кризисами, так и вопросы государственного значения, включая внешние и т.д.
Насколько это является успешным? Вопрос риторический. Тем не менее, это один из важнейших ориентиров, которым должен заняться каждый избранный депутат, особенно представитель оппозиционной фракции. Уверен, что это сделают все наши представители, как и наша фракция в целом.
- Всем нашим соотечественникам желаю множество поводов для радости, а также мира, солидарности, стабильности и процветания. Хочу, чтобы все были здоровы и счастливы, и чтоб для всех без исключения были бы возможности творческой работы, для саморазвития. Не хочу видеть грустных глаз. Хочу, чтоб у граждан мысли не были заняты проблемами и горькими негативными эмоциями. Желаю, чтоб у всех все было хорошо...