Խորհրդարանում մենք անշեղուն կուրս ենք իրականացնում, և դա առավելություն է. Տիգրան Ուրիխանյան
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում ՀՀ ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության ներկայացուցիչ, պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Պարո՛ն Ուրիխանյան, ինչպիսի՞ն էր 2017թ-ը Ձեր խմբակցության և անձամբ Ձեզ համար աշխատանքային գործունեության տեսանկյունից:
-  Բոլոր նրանք, ովքեր հետևել են խմբակցության գործունեությանը ականատես են եղել, որ մեր նախընտրական շրջանում, 6-րդ գումարման Ազգային Ժողովիա աշխատանքների բոլոր ամիսների ընթացքում ընտրողների, քաղաքացիների կողմից պատվիրակման, ինչպես նաև մեր կողմից հայտնաբերված խնդիրները միշտ բարձրացվել են: Դրանք բարձրացվել են այն գործառույթների շրջանակում, որ ունեն պատգամավորներն ըստ մանդատի՝ օրենսդրական նախաձեռնությունների տեսքով, ֆինանսական փաստաթղթերի քննարկումների ժամանակ, մասնավորապես, պետական բյուջեի և այլն: Այսինքն, եթե կարճ ասեմ՝ ապա այդ գործունեությունը եղել է բուռն, եղել է մեծ ցանկությամբ առաջարկել լուծումներ, ինչ-որ տեղ նաև պարտադրել, հնարավորինս՝ նաև ապահովել այդ լուծումները: Այնուամենայնիվ, հասկանալի պատճառներով, քանի որ մեր խմբակցությունն առայժմ քաղաքական մեծամասնություն չի հանդիսանում, անելիքները, մեղմ ասած, դեռ շատ են և մնալու են:
Ուստի, եթե ամփոփեմ, տարին հերթական անգամ ստեղծում է անշեղուն համոզմունք, որ աշխատանքը խորհրդարանում, և ոչ միայն, լինելու է ծավալուն, տևական և դժվար:
-  Ի՞նչ հիմնական ձեռքբերումներ և բացթողումներ կառանձնացնեք Ձեր գործունեության մեջ:
-  Մեծ հաշվով, ընտրված քաղաքական միավորի և հատկապես խորհրդարանական խմբակցության գործունեության բացթողումներն ու ձեռքբերումները պետք է գնահատեն մեր ընտրողները՝ նրանք, ովքեր և պատվիրատուն են մեր աշխատանքի: Ուզում եմ նորից կրկնել: Այն, ինչ մենք առաջարկել են նախընտրական շրջանում, այդ թվում՝ ծրագրային դրույթների տեսքով՝ և´ ընթացիկ, և´ նախընտրական, դրանց հետևից մենք գնում ենք, գործընթացը շարունակական է: Այս իմաստով ես գոհացած եմ, որովետև այն ամենն, ինչ ասվել է, մենք շարունակում ենք պնդել, անշեղուն կուրս իրականացնել, առաջին հերթին սոցիալական և տնտեական հարթություններում առկա լուրջ և բոլորին հայտի խնդիրների շրջանակներում: Անշեղունությունը ընթացիկ և նախընտրական ծրագրերից, կարծում եմ, լուրջ առավելություն է ցանկացած քաղաքական ուժի համար:
Որքանով կհաջողվի քաղաքացու համար իր իսկ կյանքի համար տեսանելի փոփոխություններ իրականացնել, ցույց կտա ժամանակը: Բայց նորից կրկնում եմ, դժվարությունը կայանում է նրանում, որ քաղաքական մեծամասնությունը խորհրդարանում մենք չենք:
Ինչպիսի՞ ծրագրեր կան 2018թ-ի համար: Որո՞նք են լինելու Ձեր խմբակցության և Ձեր աշխատանքային գործունեության հիմնական ուղղությունները:
- Այն օրանսդրական նախաձեռնությունները, մի շարք օրենքներ և օրենքներում փոփոխություններ, որոնք այս պահին շրջանառության մեջ են դրված և´ մեր տնտեսական բլոկի պատգամավորների կողմից, և´ մեր իրավական բլոկի պատգամավորների կողմից: Ձեր խոնարհ ծառան այս ամիսների ընթացքում արդեն 6 ներկայացված և մի քանի նախապատրաստվող նախագծերի հեղինակ է և տեսնենք, թե ողջախոհությունը թույլ կտա՞ խորհրդարանի մյուս գործընկերներին աջակցել դրանց անցկացմանը, այնուհետև դրանց իրականացմանը, թե՞ ոչ և բնական է՝ ծրագրերի մեջ դա է:
Ձեզ հայտնի է, որ մենք նաև լիարժեք օգտվում ենք, փորձում ենք իրագործել նաև պատգամավորների վերահսկողական գործառույթի կողմից ընձեռնված հնարավորություններից, որովհետև մեր իրականության մեջ եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա մեծամասամբ կա խնդիր գործող օրենսդրության լիարժեք ու պատշաճ իրականացման: Պետական կառույցների, գերատեսչությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների նկատմամբ խորհրդարանականների, օրենսդիրների վերահսկողությունը շատ ժամանակ տալիս է լուծումներ առանձին վերցված հարցերի հետ կապված, թե´ մարդկանց իրավունքների խախտումների, թե´ սոցիալական ճգնաժամային, սուր խնդիրների, թե´ պետական նշանակության, այդ թվում՝ արտաքին ուղղության հարցերի և այլնի հետ կապված:
Որքանո՞վ է դա հաջողվում: Հարցը հռետորական է: Այդուհանդերձ, դա այն կարևորագույն  ուղենիշերից է, որով պիտի զբաղվի յուրաքանչյուր ընտրված պատգամավոր, առավել ևս ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչ: Վստահ եմ, որ մեր բոլոր ներկայացուցիչները դա իրականացնելու են, ինչպես նաև մեր խմբակցությունն ընդհանուր առմամբ:
- Մաղթում եմ ուրախության հազարավոր առիթներ բոլոր մեր համաերկրացիներին, խաղաղություն, համերաշխություն, կայունություն և բարեկեցություն: Ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորը լինեն առողջ ու երջանիկ, և որպեսզի ստեղծարար աշխատանքով, ինքնազարգացման, կատարելագործման ճանապարհով ընթանալու հնարավորությունները լինեն բացառապես բոլորի մոտ: Ցանկանում եմ, որպեսզի չլինեն թախծոտ աչքեր, խնդիրներով տարված քաղաքացիներ, որպեսզի չլինեն դառը և իրականությունից բխող բացասական մտքեր, որպեսզի բոլորի մոտ լինի ամեն ինչ լավ:

Our Work in the Parliament will be Extensive, Long Lasting and Difficult: Tigran Urikhanyan (EXCLUSIVE)
"Armedia" IAA prepared a series of interviews with representatives of all four factions of the National Assembly of the Republic of Armenia and Artsakh each, trying to summarize the steps taken in 2017 and the plans for 2018. We present an exclusive interview with the representative of the "Tsarukyan" faction, MP Tigran Urikhanyan.
- Mr. Urikhanyan, what year was 2017 for your faction and for you personally?
- All those, who studied the activities of our faction have witnessed that in our pre-election period, during the months of the work of the National Assembly of the 6th convocation, all the problems voiced by the citizens and discovered by ourselves have always been raised. They have been raised within the framework of the functions that parliamentarians have in the form of mandates, legislative initiatives, during discussions of financial documents, in particular the state budget, etc. That is to say, if telling briefly, there was a great desire to propose solutions, sometimes to impose, as well as to ensure these solutions as much as possible. However, as our party is not a political majority yet, the tasks, to put it mildly, are still numerous and still remain on the agenda.
So, if I summarize the year, it once again creates a firm belief that the work in the parliament, and not only, will be extensive, long lasting and difficult.
- What are the main achievements and omissions of your work?
- On the whole, the omissions and achievements of the parliamentary faction should be assessed by our voters, those who are in charge of our work. I want to repeat it again. What we have proposed in the pre-election period, including in the form of program provisions, we are firmly following them, the process is continuous. In this sense, I am satisfied, as we go for everything that has been said, we face serious challenges first and foremost within the social and economic dimensions.
The time will show when the citizen will be able to see visible changes to his or her own life. But again, I repeat, the difficulty lies in the fact that we are not a political majority in parliament.
- What kind of projects do you have for 2018? What will the main directions of your faction's and your working activity be?
-All those legislative initiatives, a number of laws and amendments to laws that are currently circulated by MPs of our economic bloc and by our MPs. I have been an author of six already presented and a few prepared projects during these months.
You know that we also make full use of the opportunities provided by the MP's controlling function, because in our reality, if not completely, there is a major problem in the full and proper implementation of the existing legislation. The oversight of parliamentarians and legislators on state institutions, agencies and local self-governing bodies often gives solutions to individual issues, such as human rights violations, social crises, or state-related issues, including external issues etc.
How successful is it? The question is rhetorical. Nevertheless, this is one of the most important guidelines for every elected MP, especially the representative of the opposition faction. I am sure that all our representatives will do it, as well as our faction in general.
- What are your New Year wishes to our readers?
- I wish happiness and joy to all our compatriots, peace, stability and prosperity. I want everyone to be healthy and to have creative work, to have self-development. I don’t want to see sad eyes and faces full of problems, neither bitter negative thoughts.