Լիբանանյան գործարարների այցից հետո նոր ներդրումներ են սպասվում
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի պատվիրակությունն ամփոփել է լիբանանյան գործարար առաքելության արդյունքներն, ըստ որոնց, նոր ներդրումների և Հայաստանում արտադրություններ հիմնելու պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել: Այցը տեղի է ունեցել 2017-ի դեկտեմբերի 12-15-ը։
Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնը և «MALIA Group» ընկերությունը հաջող բանակցություններից հետո արդեն փաստաթուղթ են ստորագրել։ Լիբանանյան ընկերությունը որոշել է Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում գործող ստարտափերին ծրագրային ապահովման, տեխնոլոգիական լուծումների պատվերներ տալ և վստահել առկա լուծումների սպասարկումը։
Մի քանի այլ պայմանավորվածություններ բանակցությունների կամ քննարկումների փուլում են։ «Tony’s food» ընկերությունը նպատակադրվել է սննդի կիսաֆաբրիկատների համատեղ արտադրություն հիմնել Հայաստանում՝ ռուսական շուկա արտահանելու նպատակով։ «Meptico» ընկերությունը քաղցրավենիքի և խմորեղենի արտադրության համար նախատեսված սննդային հավելումների, փոշիների արտադրություն հիմնելու ծրագիր է կազմել՝ նույնպես ռուսական շուկա արտահանելու նպատակով։
Քննարկումների փուլում է «Mike sports» ընկերության՝ Հայաստանում սպորտային հագուստի և պարագաների արտադրություն սկսելու ծրագիրը։ «Management and Development International Company»-ն նպատակ ունի ներդրումներ կատարել ՀԶՀ-ի մշակած նախագծերում։
Արտաշատում լիբանանյան «Bycop home textiles» ընկերությունն արդեն հիմնում է տեքստիլի արտադրություն (բիզնես ծրագիրն այցի հետ կապված չէ), որի ընթացքում ՀԶՀ թիմը խոստացել է աջակցել հետսպասարկման իր ամբողջ գործիքակազմով։

New Investments Are Expected After the Lebanese Business Mission (VIDEO)
The DFA delegation has summed up the results of the Lebanese business mission, according to which, agreements on new investments and establishment of production in Armenia have been reached, official page of Development Foundation of Armenia reports.
The visit took place from 12-15 December 2017.
Gyumri Technology Center and "MALIA Group" have already signed a document after successful negotiations. The Lebanese company decided to provide orders of software, technological solutions to operating startups in Gyumri technology center, and rely on the maintenance of existing solutions.
Several other arrangements are at the stage of negotiations and discussions. "Tony’s Food" company aims to establish joint production of semi-finished food products in Armenia in order to export to Russia. "Meptico" has developed a project to produce powder and nutritional supplements for the production of the sweets and pastries in Armenia also for exporting to the Russian market.
The establishment of the "Mike Sport" sportswear and accessories production in Armenia is at the stage of discussions. "Management and Development International Company" aims to invest in the projects developed by the DFA.
In Artashat, the Lebanese "Bycop home textiles" has already established textile production (the business plan is not associated to the mission), during which the DFA has promised to support in the whole range of its aftercare services.