Արցախում 2017-ին զբոսաշրջային այցելություններն աճել են 41 տոկոսով
Արցախում 2017 թվականին զբոսաշրջային այցելությունները 2016-ի համեմատ աճել են 41 տոկոսով: Նույն ցուցանիշը 2015-ի համեմատ աճել է մոտ 30 տոկոսով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը:
«Մենք նաև ցուցանիշները հաﬔմատում ենք 2015 թվականի հետ, որովհետև հայտնի է, որ 2016 թվականին զբոսաշրջության բնագավառում ունեցանք անկում: Երբ խոսում ենք զբոսաշրջության աճի մասին, ասել, որ միայն 2017-ի իրականացրած աշխատանքի արդյունքում է, ճիշտ չէ: Այս արդյունքը վերջին տարիների ակտիվ քարոզարշավի շնորհիվ է »,-ասաց Արտակ Գրիգորյանը:
Զբոսաշրջիկների աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է: Այցելությունների թվով առաջին տեղում ՌԴ-ի քաղաքացիներն են, այնուհետև ԱՄՆ-ինը, Ֆրանսիայինը, Իրանինը և այլն: Արցախի զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների միջոցով կատարված ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ հիմնական զբոսաշրջային վայրերը տուրիստների հետաքրքրությունների շրջանակում են: Մասնավորապես, Ստեփանակերտը, Շուշին, Գանձասարը, Տիգրանակերտն այցելությունների քանակի աճ ունեն: «Նախատեսում ենք մասնակցել միջազգային ցուցահանդեսներին: Այս տարի Ռուսաստանից ենք սպասում այցելությունների աճ, որովհետև այս շուկան թիրախավորել ենք: Աշխատում ենք նաև եվրոպական ուղղությամբ»,-նշեց Արտակ Գրիգորյանը:

Туристические визиты в Арцах значительно выросли
По сравнению с 2016-м, в 2017-м году туристические визиты в Арцах выросли на 41%; тот же показатель, по сравнению с 2015-м годом, вырос на 30%.
Как передает "Арменпресс", об этом сообщил начальник управления туризмом министерства культуры Арцаха Артак Григорян.
"Мы сравниваем показатели и с 2015-м годом, поскольку в 2016-м у нас был спад туризма. Когда мы говорим о росте туристического потока, неверно думать, будто это является результатом только той работы, которая велась в 2017-м году: это стало резукьтатом активной агиткампании последних лет", - сказал начальник управления туризмом министерства культуры Арцаха Артак Григорян.
По его словам, география туристических визитов расширяется, на первом месте – туристы из РФ, затем – из США, Франции, Ирана и из других стран.
Исследование, проведенное туристическими информационными центрами, показывает, что турустов интересуют основные турмаршруты – отмечен рост посещений Степанакерта, Шуши, Гандзасара, Тигранакерта.