Արցախում 2017-ին զբոսաշրջային այցելություններն աճել են 41 տոկոսով
Արցախում 2017 թվականին զբոսաշրջային այցելությունները 2016-ի համեմատ աճել են 41 տոկոսով: Նույն ցուցանիշը 2015-ի համեմատ աճել է մոտ 30 տոկոսով: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Արցախի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը:
«Մենք նաև ցուցանիշները հաﬔմատում ենք 2015 թվականի հետ, որովհետև հայտնի է, որ 2016 թվականին զբոսաշրջության բնագավառում ունեցանք անկում: Երբ խոսում ենք զբոսաշրջության աճի մասին, ասել, որ միայն 2017-ի իրականացրած աշխատանքի արդյունքում է, ճիշտ չէ: Այս արդյունքը վերջին տարիների ակտիվ քարոզարշավի շնորհիվ է »,-ասաց Արտակ Գրիգորյանը:
Զբոսաշրջիկների աշխարհագրությունը տարեցտարի ընդլայնվում է: Այցելությունների թվով առաջին տեղում ՌԴ-ի քաղաքացիներն են, այնուհետև ԱՄՆ-ինը, Ֆրանսիայինը, Իրանինը և այլն: Արցախի զբոսաշրջային տեղեկատվական կենտրոնների միջոցով կատարված ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ հիմնական զբոսաշրջային վայրերը տուրիստների հետաքրքրությունների շրջանակում են: Մասնավորապես, Ստեփանակերտը, Շուշին, Գանձասարը, Տիգրանակերտն այցելությունների քանակի աճ ունեն: «Նախատեսում ենք մասնակցել միջազգային ցուցահանդեսներին: Այս տարի Ռուսաստանից ենք սպասում այցելությունների աճ, որովհետև այս շուկան թիրախավորել ենք: Աշխատում ենք նաև եվրոպական ուղղությամբ»,-նշեց Արտակ Գրիգորյանը:

Tourist Visit to Artsakh Increased by 41% in 2017
Artak Grigoryan, Head of Tourism Department at Artsakh Ministry of Culture, Youth Affairs and Tourism, informed that tourist visits to Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) increased by 41% in 2017 compared to 2016, compared to 2015 -  by nearly 30%, Armenpress reports.
"We also compare the figures with that of 2015 since it is known that we had a decline in the field of tourism in 2016. When we talk about the increase in tourist visits, to say that it is only thanks to the work carried out in 2017, is not correct. This result is thanks to the active campaign of the recent years" he said
"The geography of tourists expands every year. In terms of the number of visitors Russian tourists are leading, which is followed by the citizens of US, France, Iran and etc."
"The research conducted by Artsakh ourism information centers shows that tourists are interested in the main tourism sites. In particular, there is an increase in tourist visits to Stepanakert, Shushi, Gandzasar and Tigranakert. We plan to participate in international exhibitions. This year we expect increase in visits from Russia since we have targeted this market. We also work on the European direction."